Creed Aventus

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Κοντινά (όχι κλώνοι) είναι τα Mancera Cedrat Boisé και το Nishane Hacivat. Τα έχω, εξαιρετικά και τα δυο, το δεύτερο είναι πανάκριβο όμως.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blueraven
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Φεβ 2021, 16:43
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα και πάλι! Αγόρασα το club de nuit από eshop, αλλά λόγω κατασκευής του φυαλιδίου και μικρής αντοχής του αρώματος, έχω έντονες υποψίες ότι είναι πλαστό... Υπάρχει κανένα τσακάλι εδώ που να καταλαβαίνει τα πλαστα, να του στείλω φωτό και να μου πει αν την πάτησα ή όχι;
"Shaving is like meditation with a sharp object".
Gabrielle Roth (1941 - 2012).
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Και γω το έχω παραγγείλει και περιμένω να μου έρθει @Blueraven στείλε μου πμ να δούμε αν πήραμε από το ίδιο κατάστημα.
Πριν από αυτό όμως αγόρασα το Verset Choice που είναι επίσης κλώνος του Aventus. Είμαι περίεργος να δω πόσο μοιάζουν οι δύο αυτοί κλώνοι.
@Vavous πολλά καλά διαβάζω για το Cedrat Boisé αξίζει όντως; Είναι στην κατηγορία chypre?
Άβαταρ μέλους
Blueraven
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Φεβ 2021, 16:43
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

@Apostolos K από το venera.gr το αγόρασα . Η εταιρεία εδρεύει στην Βουλγαρία από ο,τι είδα , όχι ότι υπάρχει πρόβλημα , αλλά δεν είναι ελληνική . Τρία πράγματα με προβληματίζουν : το πρώτο είναι η πολύ χαμηλή διάρκεια του αρώματος . Το δεύτερο είναι ότι το ακροφύσιο είναι πολύ χαλαρό και "παίζει", δεν δίνει αίσθηση σταθερότητας αλλά φθηνιας. Το τρίτο είναι ότι το φυαλιδιο είναι στραβοχυμενο !!!! Δείτε σε φωτογραφίες !

@Vavous έχεις τον ... Χατζηαβάτη; Ναι, hacivat αυτό σημαίνει . Όσο αστείο είναι το όνομα τόσο σοβαρό είναι το άρωμα . Τολμώ να πω ότι είναι καλύτερο από το aventus creed. ΕικόναΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Οκτ 2021, 04:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
"Shaving is like meditation with a sharp object".
Gabrielle Roth (1941 - 2012).
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Χαχα, άκου 'Χατζηαβάτης' για τέτοιο άρωμα! Η εταιρεία βγάζει και το 'Karagoz' βέβαια, οπότε...
Πάντως είναι αρκετά διαφορετικό (το φρουτώδες άνοιγμα είναι παραπλήσιο) και στη μύτη μου καλύτερο από το Κρηντ.

Προσωπικά δε θα αγόραζα αρώματα από Ρωσία και Βουλγαρία. Κατά καιρούς διαβάζω για περιπτώσεις 'μαϊμού' αρωμάτων προερχόμενων απ'ο αυτές τις χώρες. Τώρα, για το Club de Nuit δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν είχα ποτέ Armaf. Υπάρχει όμως το αρχικό που φτιάχνεται στα Η.Α.Ε. και το πιο πρόσφατο made in France.

Απόστολε το Σεντρά Μπουαζέ θα το έλεγα fruity chypre.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Εγώ το Armaf το παρήγγειλα από ένα ελληνικό κατάστημα multibrands.gr νομίζω αλλά απ' ότι κατάλαβα αυτοί δεν έχουν τίποτα σε στοκ δουλεύουν μόνο με παραγγελίες από προμηθευτές και πουλάνε πολύ φθηνά. Αλλά πρέπει να περιμένεις 1 μήνα. Μόλις παραλάβω θα δω και θα ενημερώσω. Ειδικά ο πάτος έτσι πως είναι με φόβισε στο δικό σου μπουκάλι.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Είναι ο Γαλλικός πάτος. ;)
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blueraven
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Φεβ 2021, 16:43
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

@Vavous όντως τώρα, οπότε είναι γνήσιο, ή κάνεις πλάκα;
"Shaving is like meditation with a sharp object".
Gabrielle Roth (1941 - 2012).
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Για ποιο πράγμα εννοείς ότι κάνω πλάκα;

Για το Nishane Karagoz που πράγματι υπάρχει;
Για το ότι πολλά fakes προέρχονται από τη Βουλγαρία και τη Ρωσία; ΄
Ή για το ότι δε μπορώ να έχω άποψη για το δικό σου το οποίο ούτε το έχω δει από κοντά ούτε το έχω μυρίσει ούτε και είχα ποτέ ένα επιβεβαιωμένα αυθεντικό Club de Nuit για να τα συγκρίνω δίπλα δίπλα.

Κατά τα λοιπά, με μια γρήγορη έρευνα θα δεις ότι η εταιρεία έχει αλλάξει τη σύνθεση πρόσφατα και ότι άλλα είναι made in UAE και άλλα made in France. Εσύ έχεις Γαλλική βερσιόν.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blueraven
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Φεβ 2021, 16:43
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

@Vavous νομίζω παρεξηγήσες, δεν εννοώ κάτι κακο . Εννοώ αν όταν λες "γαλλικός πάτος" το λες χαριτολογώντας ή όντως η βάση των φυαλιδιων γαλλικής παραγωγής είναι στραβή. Αυτό εννοώ και τίποτα άλλο, μην προσβαλεσαι . Το δε hacivat φυσικά υπάρχει και είναι υπαρκτό και φοβερό αρωμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 10 Οκτ 2021, 12:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
"Shaving is like meditation with a sharp object".
Gabrielle Roth (1941 - 2012).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”