Σκέψεις για καινούργια ξυράφια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Απόστολε από Αμερική το σκέφτεσαι, ή απλά το λινκ έτυχε να είναι αυτό? Γιατί το είδα από Γερμανία στα ίδια χρήματα πάνω κάτω, αλλά με το 1/3 σε μεταφορικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημήτρης την 16 Φεβ 2011, 10:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το μόνο, αλλά σημαντικότατο, πλεονέκτημα του να το αγοράσει από την Αμερική και συγκεκριμένα από το κατάστημα που δείχνει είναι ότι δεν θα υπάρχει καμία απολύτως αμφιβολία για το αν θα είναι shave ready.
Όλα τα μαχαίρια περνάνε από τον Lynn πριν φτάσουν στον αγοραστή.

Εγώ σε αυτόν έστειλα το καινούργιο μου χαμογελαστό ξυράφι να μου το περιοποιηθεί.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Aποστολε νομιζω οτι πριν την τιμη πρεπει να δεις ακριβως τι κανει σε σενα . Πρωτα απο ολα νομιζω οτι χρειαζεσαι 6/8 και οχι 5/8 , δευτερον θελεις κατι που να κανει για σκληρα γενια αρα νομιζω οτι πρεπει
να πας σε 1/1 εως το πολυ 1/4 Τα πληρη καμπυλης ειναι για ποιο ντελικατα προσωπα με μαλακα και αραια
γενια . Ριξε μια ματια στο σιτε του Martin σε καποια ξυραφια αναφερει καποια πραγματα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur γεράματα ρε φίλε,το είχα ξεχάσει, αν και να σου πώ την αλήθεια κάτιμου θύμιζε... :megagrin
Δημήτρη ή θα ψωνίσω απο δοκιμασμένο (π.χ. Μartin ) που έχει πάρει κάποιος ή απο εκεί που είναι εγγύηση όπως λέει και ο Slur. Δεν ρισκάρω γιατί αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει για πέτρες κ.λπ.

Νίκο για το 5/8 γιατί το λές? Νομίζω ότι αυτό που έχω (6/8) είναι λίγο μεγάλο. Αλλά έτσι και αλλιώς παίζει ρόλο το μέγεθος στο αποτέλεσμα?

Για την σφήνα κάτσε να ενημερωθώ και θα τα πούμε...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αποστολε στα 6/8 μπορεις να βγαλεις ακομη και την μια πλευρα του προσωπου χωρις να ξεπλυνεις γιατι ειναι ποιο φαρδυ , επειτα ειναι ποιο βαρυ αρα μικροτερη πιεση , και το σπουδαιοτερο επειδη ειναι φαρδυτερο η κλιση απο το ενα ακρο στο αλλο ειναι ποιο ομαλη ειδικα στην σφηνα , για αυτο η πλειονοτητα
των μαχαιριων σε σχημα σφηνας ειναι 6/8 .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ωραία συζήτηση ανοίγεις Νίκο. Βέβαια δεν έχω δει το πρόσωπο του Απόστολου ούτε και τα γένια του άρα επιφυλάσσομαι.

Όμως μου φαίνεται κάπως υπερβολικό αυτό που του προτείνεις. Το 1/1, δηλαδή wedge, είναι βαρύ ξυράφι, και το ¼ το ίδιο και είναι αλήθεια ότι τα προτείνουν στα σκληρά γένια. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα half hollow ή τα full hollow έχουν την παραμικρή δυσκολία να κόψουν σκληρά γένια.
Επίσης, ένα σημαντικό μειονέκτημα των wedge είναι ότι δεν ακονίζονται καθόλου μα καθόλου εύκολα, ενώ τα full hollow πανεύκολα. Αυτό δεν είναι κάτι να το υποτιμάς. Λένε το εξής: «ένα ξυράφι είναι τόσο καλό, όσο καλή είναι η κόψη του».
Άλλη σημαντική διαφορά είναι η ευελιξία. Τα wedge είναι τα λιγότερο ευέλικτα ξυράφια, ενώ τα full hollow τα περισσότερο ευέλικτα. Και επειδή ο Απόστολος δεν είναι αρχάριος στο μαχαίρι πλέον, νομίζω η ευελιξία θα είναι κάτι που θα εκτιμήσει.

Τώρα όσον αφορά τα όγδοα, και για εμένα το ιδανικό είναι τα 6/8, αλλά τα 5/8 νομίζω ότι είναι το ξυράφι που ταιριάζει στον περισσότερο κόσμο. Επίσης πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το πάχος των δαχτύλων, τη μορφολογία του χεριού, αλλά και το μέγεθος και την κατασκευή του προσώπου, παρά με τα γένια.

Εγώ πιστεύω ότι το ξυράφι που θα του δώσει τη μεγαλύτερη ικανοποίηση είναι ένα 6/8 full hollow, και δεύτερη επιλογή ένα 5/8 πάλι full hollow.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

για να δούμε... για το 6/8 vs 5/8 είναι έυκολο, δεν έχω θέμα γιατί 6/8 έχω και τώρα και ξυρίζομαι μια χαρά.

Για την σφήνα όμως πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα και θα επανέλθω...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αυτο ισως βοηθησει .

http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... ight_razor" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Λες και το άνοιξαν για εμάς αυτό το νήμα σήμερα: http://straightrazorplace.com/forums/ra ... 5-8-a.html" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

To ΣΚ θα πέσει μελέτη!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”