Rex Supply Co - Ambassador adjustable

Απάντηση
sotiris_georgidis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 27 Ιαν 2021, 11:16
3
Has thanked: 53 times
Been thanked: 159 times

Ειμαι και εγω ενα τυχερος κατοχος αυτης της μηχανης εχω κανει καποια ξυρισματα μαζι της απο το 2 μεχρι και το 5. Ειναι μια μηχανη εντονο το blade feel δεν συνχωρει
ευκολα λαθη απολυτα αποτελεσματικη και αν βρεις και την λεπιδα που της τεριαζει τοτε ειναι τρομερη. Για μενα βρηκα την polsilver και την sallon pack .
Στο θεμα καθαρισμα καλο ειναι σε τετοιες μηχανες να εχειις ενα ultra sonic να κανεις την δουλεια σου σε βαθος και σε αποτελεσματικοτητα.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times



Φίλε μου καλησπέρα ορίστε ένα βίντεο που θα σε βοηθήσει αλλά να ξέρεις ότι η λαβή έχει κόλλα κόκκινη και θέλει ζεστά για να λυθεί χωρίς να κάνεις ζημιά και μετά θέλει πάλι κόλλα για να μπορέσεις να ρυθμίσεις να σταματάει στο 6 και αυτό στο λέω γιατί το έχω κάνει εγώ και στην δική μου αλλά και σε δύο φίλους που την είχαμε πάρει παρέα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Όπως τα λέει ο Γιώργος είναι Γιάννη.

Και την δική μου την είχα λύσει όταν ήρθε, και την έχω αφήσει χωρίς κόλλα σπειρώματος.

Πάντως δεν μαζεύει τίποτα, βέβαια εγώ την καθαρίζω μετά από κάθε ξύρισμα, δεν χρειάζεται όμως να ανησυχείς,
για την λειτουργικότητα, όλα ανοξείδωτα είναι ακόμα και το ελατήριο, σε εκατό χρόνια ίσως χρειαστεί μία συντήρηση ... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου η μηχανή είναι πάρα πολύ καλή αλλά αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να στο απάντηση κανένας πάρα μόνο η δικιά σου μούρη αν σου ταιριάξει εσένα τότε ναι μπορείς να μείνεις με αυτή την μηχανή
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7620 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Μπορουμε ανετα να μεινουμε μονο με μια μηχανη, ειδικα αν ειναι ρυθμιζομενη, το θεμα ειναι να σου κατσει καλα στο προσωπο σου.Εμενα μου εχει κατσει κουτι, αλλα ειναι πολυς ο κοσμος που δεν τους εκατσε και τις πουλανε. Το καλο ειναι πως αν δεν σου ταιριαξει θα μπορεσεις να την πουλησεις γρηγορα χωρις να χασεις πολλα χρηματα...
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
badekas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2021, 16:44
2
Has thanked: 138 times
Been thanked: 1913 times
Ηλικία: 42

Μετά από σχεδόν τρεις βδομάδες δοκιμών με τη ρεξ φίλου συνξυριστή μου άρεσε τόσο πολύ, που πήγα και την πήρα.. Άδικα την κακολογούν κάποιοι εκτός φόρουμ, ισως γιατί τη συγκρίνουν με λάθος κριτήρια και μηχανές.. η μηχανή έχει απίστευτα ευρύ φάσμα.. στις χαμηλές ρυθμίσεις 1,2 ειναι απίστευτα γλυκιά, και θερίζει απολαυστικά ακόμη κι εκεί, σε αντίθεση με τις rockwell, που στο 1 δεν ξυριζει καθόλου.. καλές οι ροκ αλλα απο το 3 και πανω, ενώ η ρεξ ξυρίζει ακόμη και στο 0,5!! Για μένα αποτελεί μια μηχανή που θα μπορούσε κάποιος που δεν έχει την τρέλλα μας να μείνει μόνο με αυτή.. Επίσης δε με ενοχλεί καθόλου που είναι κοντή η λαβή της.. Το μοναδικό ίσως μειονέκτημα που βρίσκω είναι οτι κάπου κοντά στο 3 αγριεύει λιγάκι απότομα.. αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.. ευχαριστώ και όλα τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ εδώ, που με τις εκτενείς παρουσιάσεις έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην απόφαση μου να μπω στη διαδικασία να τη δοκιμάσω και έπειτα να την αγοράσω, ενώ αρχικά την είχα αποκλείσει..
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
5
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Ύστερα από έξι ημέρες συμβίωσης και τρία ξυρίσματα, ας γράψω κι εγώ τη γνώμη μου...
Η μηχανή ήταν το έπαθλο της λαχειοφόρου κι εγώ ο τυχερός, ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον @Antonis
για την προσφορά του, καθώς και τον @andreas για τη διεξαγωγή της.

Στο προκείμενο:

Αρνητικά:
1) Μια μηχανή της χρηματικής της αξίας, δεν μπορεί να έρχεται σε ένα απλό χαρτοκούτι, χωρίς καμία προστασία εσωτερικά!
Εικόνα
Εικόνα

2) Ίσως η μικρή κόκκινη τελίτσα στο dial να μην είναι τόσο εύκολα διακριτή για κάποιους, προσωπικά δεν είχα θέμα.

Αυτά! :D




ΟΚ, ας γίνει σεντόνι...
Η μηχανή είναι πανέμορφη, είναι στιβαρή, έχει μια πολύ ποιοτική κατασκευή και δια βίου εγγύηση.
Στο μάτι φαίνεται κοντή, στα δικά μου χέρια -και δεν τα λες μικρά- έχει ιδανικό μέγεθος και ζύγισμα, άψογο grip, με αποτέλεσμα αυξημένη ευελιξία κι απόλυτο έλεγχο κατά το ξύρισμα.

Ξυρίζομαι ανά διήμερο. Η ως τα τώρα αγαπημένη μου μηχανή, ήταν η Lupo 95 SS, καθώς την έβρισκα αρκετά αποδοτική και απαλή για τα δικά μου μέτρα. Τρία χέρια, wtg-xtg-atg. Σχεδόν πάντα BBS, χωρίς ιδιαίτερους ερεθισμούς.

Το πρώτο ξύρισμα, ήταν διερευνητικό. Έχοντας διαβάσει πολλά περί επιθετικότητας της μηχανής στις υψηλές ρυθμίσεις, έπαιξα σύστημα 4-4-2, με "γλυκιά" για την επιδερμίδα μου λεπίδα.
Εικόνα
Η μηχανή ήταν εντελώς προβλέψιμη, εύκολη στο χειρισμό, η γωνία της βρέθηκε ενστικτωδώς, πολύ απαλό κι απροβλημάτιστο ξύρισμα. Όμως δεν ήταν τόσο βαθύ όσο θα ήθελα, στην υπογνάθια χώρα.

Δεύτερο ξύρισμα, μετά από δύο ημέρες.
Εικόνα
Εδώ, έπαιξα 6-3-1.
Και πήρα ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα που είχα ποτέ! Ακόμα και στη ρύθμιση 6, η μηχανή δε μου φάνηκε καθόλου επιθετική, ενώ στο τέλος του ξυρίσματος είχα ένα απόλυτο bbs, χωρίς κανέναν ερεθισμό. Επίσης, ακόμα και στη ρύθμιση 1, ξυρίζει!

Τρίτο ξύρισμα, γένια δύο ημερών.
Εικόνα
5-4-3, ίδια smooth αίσθηση, με δυο διαφορές. Κόψιμο στο κάτω χείλος από απροσεξία μου κατά το δεύτερο χέρι κι εγκαίνια στυπτικού και μικρός ερεθισμός στο λαιμό σε συγκεκριμένα προβληματικά/ευαίσθητα σημεία. Ίσως η κόντρα στο λαιμό να ήθελε μια σκάλα κάτω.

Συνολικά, αν και νωρίς, θεωρώ πως είναι μια μηχανή που δικαιώνει το όνομά της.-

Θα δοκιμαστεί και με άλλους συνδυασμούς ρυθμίσεων και λεπίδων, αλλά ήδη οι υπόλοιπες έχουν αρχίσει και την βλέπουν με κακό μάτι...
Εικόνα
geathana
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:28
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 39 times

Πανέμορφη και ίσως κάποια στιγμή την πάρω. Λόγω της τιμής της όμως και λόγω των πολλών απόψεων που ακούγονται, θα ήθελα να την δοκιμάσω πρώτα.
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Και εγώ κάτοχος πλέον αυτής της εκπληκτικής μηχανής κατά την άποψη μου ,η μηχανή είναι πανέμορφη και δίνει την εντύπωση όταν την πιάσεις στα χέρια σου ότι είναι για εσένα, για τον Γιο σου ,τα εγγόνια σου και τα δισέγγονα σου ,όταν την λύσεις την μηχανή και την επεξεργαστής καταλαβαίνεις τον λόγο που σου δίνει την αίσθηση αυτή .Εγώ την μηχανή μιας και είχα γενιά 4 ημερών την ξεκίνησα στο 4 και δεν ένιωσα την μηχανή τόσο άγρια και τόσο επιθετική όσο διαβάζω από εδώ και από εκεί ,όπως βέβαια το ίδιο έχω να πω και για την R41 την οποία και αυτήν δεν θα την χαρακτήριζα θηρίο κτλ κτλ ,εδώ να πω πως παρόλο που είμαι πολύ νέος στο πξ 4 μήνες, το φόρουμ και οι μελέτη μέσα από εδώ έχουν παίξει καθοριστικό ρόλο στο να ξυρίζομαι με ασφάλεια ακόμα και με επιθετικές μηχανές σε συνδυασμό βέβαια με της ώρες που έχω αφιερώσει στο πξ ,τα περισσότερα ξυρίσματα μου είναι με δύο μηχανές και τα υπόλοιπα είναι με διαφορετικές λεπίδες σε μηχανή ώστε όσο πιο γρήγορα γίνεται να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για τι ταιριάζει σε εμένα και τι μου αρέσει .Επιστροφή στο θέμα ,η μηχανή μου αρέσει πάρα πολύ ,είναι κόσμημα . Προσδίδει στο den την αίγλη ενός αξιόλογου πρεσβευτή του πξ
Takakis1983
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 10:58
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 72 times

Καλησπέρα. Κάτοχος της rex εδώ και δύο μήνες. Όταν αγοράστηκε οι ρυθμίσεις ξεκίναγαν από το 1 έως το 6,5.Αφου λύθηκε η μηχανή ξεκινάνε από το 0 έως το 6,5 και όχι από το 0.5 όπως πρέπει.Κάτι παραπάνω από μία πλήρη περιστροφή. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”