Ποιές κρέμες - σαπούνια χρησιμοποίετε?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Συμφωνα με τις πληροφοριες μου ειναι απο τις πολυ καλες! Εχει μεν λιγο Dimethicone αλλα ειναι καλη! Και σητν Ευρωπη πιο φτηνη να την αγορασεις αποτι απο την αντιπερα οχθη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Την έχω δοκιμάσει εγώ, όπως και πολλά από τα προϊόντα τους αφού μπορείς να τα βρεις εύκολα στην Αθήνα. Έχουν κατάστημα και στο Mall αλλά και στη Κηφισιά με όλη τη γκάμα. Το προϊόν είναι εξαιρετικό!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

minorguitarist έγραψε:Την έχω δοκιμάσει εγώ, όπως και πολλά από τα προϊόντα τους αφού μπορείς να τα βρεις εύκολα στην Αθήνα. Έχουν κατάστημα και στο Mall αλλά και στη Κηφισιά με όλη τη γκάμα. Το προϊόν είναι εξαιρετικό!
Τιμές? Σε ποιο μαγαζί?
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχουν δικά τους μαγαζιά τα οποία γράφουν απέξω LOCCITANE. Στην Κηφισιά είναι στην Κασσαβέτη ενώ στο Mall στον 1ο όροφο.
http://www.themallathens.gr/index.php?o ... &Itemid=35

Για τιμές δεν θυμάμαι έχω καιρό να πάω, νομίζω ή κρέμα είναι γύρω στα € 18. Μιλάμε όμως για luxury προϊόντα τα οποία είναι εξαιρετικά. Έχει σχετική ποικιλία και δεν χάνεις τίποτε να κάνεις μια βόλτα, τις τιμές τις γράφει στα ράφια και το προσωπικό είναι ευγενικό.
Tip: Πάρε μαζί και την κυρά καθώς η συγκεκριμένη εταιρεία φημίζεται για τα προιόντα της για γυναίκες.

εδώ φαίνεται όλη τους η γκάμα http://uk.loccitane.com/FO/Catalog/Cata ... MensCorner
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Στο Ελλαντα και το Tabac Original σαπουνι για ξυρισμα θεωρουνε luxury και το πουλανε στα 30 και εδω κανει 11 πουλακια... Στην Ελλαδα θεωρουνε τις ΒΜW και τις Mercedes luxury και καγκουρα οποιον τα αγοραζει, αλλα σε τελικη φαση δε σημαινει τπτ... Να με πεις οτι το Knize Ten ειναι ενα (υπερτιμολογημενο) luxury και οτι τα The Art of Shaving ειναι στην ιδια κατηγορια και ακομη πιο ακριβα ενω ποιοτικα δια τον φουτσο τραμπαλα, να το καταλαβω.. Αλλα οχι τ L'Occitane luxury.. IMHO
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καταρχήν εγώ το luxury δεν το πάω με την τιμή αλλά με την ποιότητα, και για εμένα, ναι, το Loccitane είναι luxury από άποψη ποιότητας, οπότε λογικά δεν με πειράζει να πληρώσω κάτι παραπάνω.

Επειδή πολύς ντόρος έχει γίνει με τις διαφορές τιμών Ελλάδας – Εξωτερικού να πώ κάποια πράγματα για να το ξεδιαλύνουμε λίγο. Η τιμή για κάποιο προϊόν ανά τον πλανήτη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και η εκμετάλλευση, είναι μόνο ένας από αυτούς. Υπάρχουν θέματα αγοραστικού κοινού ποσοτικά και ποιοτικά, συστήματος φορολογίας, δυνατότητα τήρησης αποθέματος άρα και μεγάλης παραγγελίας κ.λπ.
Κατά συνέπεια δεν μπορείς να ορίσεις αν ένα προϊόν είναι πολυτελές από την τιμή όχι μόνο γιατί μπορεί να είναι ‘μούφα’, αλλά και γιατί αυτή μοιραία παίζει...
Έτσι το Loccitane στην Ελλάδα είναι ακριβό, ενώ στην Προβηγκία είναι σε εξευτελιστικές τιμές... Λάβε υπόψιν σου ότι για να συντηρηθεί μία επιχείρηση στην Ελλάδα με το φορολογικό και χρηματοοικονομικό σύστημα που υπάρχει πρέπει να δουλεύει με πολύ μεγαλύτερο κέρδος από ότι μια επιχείρηση π.χ στην Σουηδία.
Βέβαια τα παραπάνω δεν αναιρούν το ότι υπάρχουν κάποιοι έξυπνοι (και αναφέρομαι στο σαπούνι Tabac που είπες) που μας νομίζουν για βλάκες. Άλλα έχω να τους πω ότι όταν εμείς ξυριζόμαστε με σαπούνι ξυρίσματος από την Γερμανία αυτοί νόμιζαν ότι τα Vulfix είναι πινέλα για να βάψεις κάγκελα..
Τέλος τα e-shop και ο τρόπος με τον οποίον λειτουργούν τους κάνουν να έχουν τιμές πολύ ανταγωνιστικές που δύσκολα ένα φυσικό κατάστημα μπορεί να έχει.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Επειδη τυγχανει να ασχολουμαι με τα LOGISTICS (οχι λογιστικα για αυτους που δεν γνωριζουν, ειμαι στον κλαδο των εισαγωγων-εξαγωγων) τα πραματα δεν ειναι ακριβως ετσι, η μαλλον δεν ειναι για τα προιοντα που μιλαμε εδω

Καταρχην οταν εισαγεις απο οικο του εξωτερικου δεν πληρωνεις ΦΠΑ, καθως τα τιμολογια που αφορουν διαφορετικες εταιρειες στην ΕΕ απο διαφορετικες χωρες εχουν βασει νομου 0% ΦΠΑ.

Δευτερον τα μεταφορικα κοστη πχ μιας παλετας με ας πουμε σαπουνια tabac ( η οποια μπορει στην χειροτερη να εχει 100 κουτες με την καθε μια να εχει περιπου 50 σαπουνια) απο πχ Γερμανια θα εχει ενα κοστος το πολυ 200-220 ευρω. Επιμεριστε το στα 5000 σαπουνια κ βγαλτε τα συμπερασματα σας.

Οσον αφορα το στοκ τα συγκεκριμενα προιοντα λογω μικρου μεγεθους δεν προκαλουν κοστη αποθηκευσης τα λεγομενα inventory costs, αρα δεν εχουμε τιποτε και απο εδω

Εδω θα συμφωνησω εν μερει με το Στεφο οτι μας δουλευουν κανονικα και χωρις πραγματικο λογο υπερτιμολογουν τα προιοντα αυτα χωρις να χρειαζεται.... Και γιατι λεω εν μερει

Ενας κυριος επιβαρυντικος παραγοντας που σαφως υπαρχει ειναι οτι λογω του μικρου κοινου δεν μπορουν να επιτευχθουν οι λεγομενες οικονομιες κλιμακος, ετσι δεν μπορουν να χαμηλωσουν την τιμη αναλογικα με τον μεγαλυτερο ογκο πωλησεων που θα πραγματοποιουσαν αν τα ξυριστικα ειχαν ενα ευρυτερο κοινο.

Επισης επειδη θεωρουνται προιοντα luxury (καθως ανταποκρινονται σε μικρο - niche καταναλωτικο κοινο) τα κοπανανε οσο γουσταρουν.


EDIT: Σε παρακαλώ, όχι παράθεση ολόκληρης της αμέσως προηγούμενης ανάρτησης!
Moccahead MOD Team
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε online shop (αποφευγω το ονομα eshop για τους γνωστους λογους, και θα παρακαλουσα να το κανετε και εσεις, γιατι δεν κανουμε διαφημιση κανενα - λεγε με meta tags!) το ειδα στα 30, οχι σε κανονικο.. Στην Ελλαδα δεν εχω παρατηρησει τα ηλεκτρονικα καταστηματα να ειναι ιδιαιτερα πιο φτηνα απο τα κλασικα, οποτε θα ελεγα οτι συμβαινουν 2 τινα.
1. Πιστευουν οτι δεν γνωριζουμε ποιες αρχες διεπουν το ηλεκτρονικο εμποριο (δλδ οτι δεν ξερουμε οτι σε μια οικογενειακη επιχειρηση οπως ειναι πολλα απο τα ηλεκτρονικα μαγαζια την αποθηκη μπορει να την εχουνε στο κελαρι με αποτελεσμα να μην πληρωνουνε ενοικιο για τον χωρο, προμηθειες για τους πωλητες αλλα και ασφαλεια κλπ, και ο,τι αλλο συνεπαγεται)
2. Πιστευουν οτι ειναι οι μονοι απο τους οποιους μπορει να αγορασει κανεις. ΛΑΘΟΣ! Ψαξτε, ψαξτε, ΨΑΞΤΕ! Δεν ειναι δυνατον εγω απο Γερμανια να βρισκω ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα και στην Ελλαδα να μην μπορειτε (γενικα το εννοω) να βρειτε!

Οπως και να εχει, το θεμα μας τινει να εκτροχιαστει και να ξεφυγει.. Θα παρακαλουσα να σταματησει εδω, εαν θελετε ομως να το συνεχισουμε ευχαριστως να διασπασω το ποστ και να βαλω τα επιμαχα κειμενα σε νεο thread!!

Φιλικα

Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καθώς το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον, και νομίζω ότι αφορά και άλλα προϊόντα, πέραν του wet shaving, π.χ τεχνολογίας, βιβλία κ.λπ. επιφυλάσσομαι όταν θα έχω λίγο χρόνο, να ανοίξω ένα άλλο topic να το συζητήσουμε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το πρωτο ξυρισμα με την Bond Speedmaster ηταν λιγο παραξενο..
Πρεπει να βρω την αναλογια κρεμας - νερου... Διαφορετικα σκεφτονται στην Πολωνια με φαινεται!!!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”