Muhle R41 2013 **Current

Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Την R41 Twist τη χρησιμοποιώ από τότε που πρωτοβγήκε στην αγορά.Στα πρώτα μου ξυρίσματα την ένιωσα αρκετά επιθετική αλλά της είχα φορτώσει ήπια λεπίδα(Voskhod teflon) και έτσι συνέχισα μέχρι να εξοικειωθώ μαζί της.Πάντα θέλει τη καλύτερη δυνατή προετοιμασία αλλιώς θα έχεις παρατράγουδα…Τώρα πλέον τη χρησιμοποιώ με Gillette Silver Blue αλλά κυρίως με Super Perma Sharp και σε γένια μερικών ημερών.Για καθημερινή δεν μου κάνει,επιλέγω άλλη.Η R41 είναι η μηχανή που μου δίνει το βαθύτερο ξύρισμα στο πρώτο πέρασμα που είναι και το πιο σημαντικό από τα επόμενα…Είναι η μηχανή που με ένα πέρασμα WTG μπορεί να μην χρειαστώ καν δεύτερο ανάλογα με τη προετοιμασία και τη λεπίδα που της έχω πάνω…Άσχετα ότι κάνω και δεύτερο ATG.
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

Αγόρασα πριν μερικές μέρες την R41 και έχω ξυριστεί μαζί της 1 φορά σε γένια 2 ημερών. Πρώτες εντυπώσεις: Πανέμορφη (rosegold), εξαιρετική ποιότητα κατασκευής που αποπνέει μια πολυτέλεια, η πιο καλοφτιαγμένη από τις μηχανές που έχω πιάσει στα χέρια μου (και η πρώτη Muhle που πιάνω επίσης, καμία σχέση με Merkur σε αυτόν τον τομέα). Το γκριπ της λαβής μέτριο, το μήκος της ιδανικό για μένα, βάρος μηχανής αρκετά καλό, με ξένισε αρχικά λίγο το σχετικά μικρό βάρος της λαβής, σκέφτηκα μέχρι και να την δουλέψω με τη λαβή της King C, αλλά εν τέλει την άφησα ως έχει αφού κατάλαβα ότι ο κατασκευαστής θέλει προφανώς το βάρος να κατανέμεται κυρίως στην κεφαλή ώστε αυτή να δίνει με σαφήνεια την αίσθηση κατά το ξύρισμα και την επαφή στο πρόσωπο.
Στα του ξυρίσματος, αρχικά τοποθέτησα λεπίδα Voshkod 1η χρήση με την λογική της γλυκιάς και ήπιας λεπίδας σε επιθετική μηχανή (η συγκεκριμένη λεπίδα μου έχει γενικά ταιριάξει αρκετά καλά σε άλλες 3 μηχανές που την έχω δοκιμάσει, οπότε είχα μια πρώτη ένδειξη ότι ίσως τα πάει καλά με την 41). Σαπούνι Haslinger, Πινέλο Simpsons Trafalgar T3. Μετά τα πρώτα 2-3 κατεβάσματα διαπίστωσα ότι δεν ταίριαζε με τη μηχανή. Πολύ τράβηγμα στα γένια, ένιωθα τη λεπίδα να οργώνει το πρόσωπο χωρίς όμως το ανάλογο αποτέλεσμα. Αλλάχθηκε πάραυτα με λεπίδα Gillette Wilkinson Sword Saloon pack 1η χρήση (η οποία επίσης μου έδωσε τελικά εξαιρετικό αποτέλεσμα με Parker 97R, φαίνεται ότι της πάνε οι επιθετικές μηχανές). Αυτό ήταν, η μηχανή μεταμορφώθηκε. Ναι μεν η τραχιά αίσθηση στο πρόσωπο (που πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη γωνία κοπής της συγκεκριμένης μηχανής που κόβει υπό μεγαλύτερη γωνία από το σύνηθες, οπότε νιώθεις πιο κάθετα τη λάμα στο πρόσωπο) δεν εξαφανίστηκε (αν και περιορίστηκε, προφανώς αυτός είναι ο επιθετικός χαρακτήρας για τον οποίο είναι διάσημη η μηχανή), ωστόσο πλέον συνοδευόταν από την αποτελεσματικότητα στην κοπή που θα περίμενε κανείς. Κάθε πέρασμα έκοβε όπως έπρεπε.
Έκανα τελικά 3 χέρια (2 με τη φορά συν κόντρα) και πήρα το βαθύ ξύρισμα που ήθελα. Δεν είχα ούτε ένα κοψιματάκι, και πρακτικά μηδαμινούς ερεθισμούς.
Eν κατακλείδι, έμεινα αρκετά ως πολύ ικανοποιημένος με τη μηχανή. Κορυφή ως αποτελεσματικότητα (σημαντικό ζητούμενο για μένα), ανεκτή αγριάδα, και απίθανη ποιότητα κατασκευής και ομορφιά.
Βέβαια, αν βάλουμε στην εξίσωση και την ευχαρίστηση του ξυρίσματος, προφανώς χάνει πόντους, καθώς απαιτεί σχετικά αυξημένη εγρήγορση κατά το ξύρισμα, αλλά αυτό είμαι βέβαιος ότι είναι και θέμα συνήθειας. Αν ήθελα να τη συγκρίνω με την έτερη αγαπημένη μου στις πολύ αποτελεσματικές μεταξύ όσων έχω δοκιμάσει (Parker 97R), θα έλεγα ότι η 41 είναι ελάχιστα πιο αποτελεσματική αλλά υπολείπεται σε ξυριστική ικανοποίηση, οπότε μοιραία για μένα η Parker 97R αποτελεί καλύτερη επιλογή για γένια 2-3 ημερών, αφού τελικά μου δίνει ανάλογο αποτέλεσμα με λιγότερο τραχιά αίσθηση στο πρόσωπο. Ίσως βέβαια όσο το μήκος της τρίχας προς ξύρισμα αυξάνεται (πχ γένια 4 ημερών και άνω) η διαφορά να περιορίζεται υπέρ της 41.
Το βέβαιο είναι ότι η 41 δεν σχεδιάστηκε για γένια μιας ημέρας, μιας που σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι μπορεί κάποιος εύκολα να πετυχαίνει καλό αποτέλεσμα με αρκετές άλλες λιγότερο ιδιαίτερες μηχανές.
Σε κάθε περίπτωση δηλώνω ευχαριστημένος με την αγορά της και φυσικά η μηχανή θα επαναξιολογηθεί και με άλλες κοφτερές λεπίδες (σίγουρα με Perma Sharp που είναι και οι αγαπημένες μου και ίσως και με Feather).
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@Laz73
Κάποιοι λένε πως θέλει μικρή γωνία κοπής κ όχι μεγάλη δλδ πιο παράλληλη με το πρόσωπο, πως θέλει κοφτερή λεπίδα, πως δε χρειάζεται κόντρα ούτε πάνω από δύο χέρια, πως καλό είναι να έχεις γένια 3+. Κάποιοι οπως εγώ ας πούμε. Αυτά έχει το Π.Ξ. Σχετικά με το βάρος της λαβής, μη νομίζεις πως είναι απαραίτητα θέμα σχεδιασμού, καθώς είναι μεγαλύτερο το κόστος μιας βαρύτερης λαβής. Θα σου έλεγα να τη δοκιμάσεις και με μία βαριά stainless ή ορειχάλκινη λαβή αν έχεις. Άλλωστε οι συγκεκριμένη κεφαλή πουλιέται κ σκέτη.
Μπάμπης
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

@babkoug
Εννοείται πως έπαιξα με τις γωνίες κοπής προκειμένου να βρω εκείνη τη γωνία (πιο σωστά το εύρος γωνίας) η οποία οδηγούσε σε κοπή της τρίχας κι όχι ολίσθηση της μηχανής από πάνω της.
Η αίσθηση της λεπίδας στο πρόσωπό μου στη συγκεκριμένη μηχανή ήταν σαν να εφάπτεται στο πρόσωπο πιο κάθετα από το σύνηθες, εξ ου και εκτιμώ πως ένιωθα πιο άγαρμπα από το αναμενόμενο τη λεπίδα στο πρόσωπο. Έχω την εντύπωση πως αυτό οφείλεται στον τρόπο που κάθεται η λεπίδα στο base plate της συγκεκριμένης μηχανής σε συνδυασμό με την έκθεση της λεπίδας. Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, στη συγκεκριμένη μηχανή το top cap είναι αρκετά φαρδύ και με μικρή κλίση, οπότε έτσι όπως κάθεται η λεπίδα στο base plate σε συνδυασμό με τη μορφή του top cap που την πιέζει για να κάτσει σφιχτά στο base plate, τοποθετείται η λεπίδα αρκετά πιο οριζόντια (μικρή γωνία ως προς την κάθετη του άξονα της λαβής της μηχανής) με συνέπεια για να δώσει η λεπίδα κοπή υπό τη "σωστή" γωνία χωρίς να οργώνει το πρόσωπο, να πρέπει ο χρήστης να ανοίγει τη γωνία που σχηματίζει η λαβή σε σχέση με το πρόσωπο περισσότερο από ότι με άλλες μηχανές. Εννοείται φυσικά πως έπαιξα με τις γωνίες κοπής προκειμένου να βρω εκείνη τη γωνία (πιο σωστά το εύρος γωνίας) η οποία οδηγούσε σε κοπή της τρίχας κι όχι ολίσθηση της μηχανής από πάνω της.
Τα παραπάνω φυσικά αποτελούν δικές μου εκτιμήσεις και ως τέτοιες τις καταθέτω, σαν μια πρώτη προσωπική άποψη από τη χρήση της R41 στο δικό μου πρόσωπο, με βάση τις όποιες ιδιαιτερότητες έχει σε σκληρότητα/κατεύθυνση που φυτρώνουν οι τρίχες, τεχνική ξυρίσματός μου κλπ.

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Επίσης να προσθέσω ότι κι εγώ είμαι οπαδός των βαριών (και κοντών) λαβών σε μηχανές, οπότε επιφυλάσσομαι να τη δοκιμάσω και με τη λαβή από μια King C που έχω. Πάντως προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο βασικός λόγος που ο κατασκευαστής επέλεξε ελαφριά λαβή για τη συγκεκριμένη είναι για να γλυτώσει μερικά γραμμάρια ορείχαλκου, και δεν νομίζω ότι το γεγονός ότι κυκλοφορεί και σκέτη η κεφαλή είναι απόδειξη ότι ο σχεδιασμός της είναι (πάντα με βάση το τι είχαν στο μυαλό τους οι σχεδιαστές της) ανεξάρτητος της κατανομής βάρους σαν σύνολο με τη λαβή.
Βέβαια, στην τελική, αυτό που ισχύει κι έχει σημασία σε επίπεδο χρήσης είναι το τι θα κάτσει καλά στο χέρι και σαν αίσθηση σε κάθε ξυριστή προσωπικά, ανεξαρτήτως του τι είχε ή δεν είχε κατά νου ο κατασκευαστής, κι εκεί φυσικά θα συμφωνήσω.

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Επίσης αυτονόητο είναι ότι και η ίδια η λεπίδα που χρησιμοποιείται σε οποιαδήποτε μηχανή και ο τρόπος που είναι διαμορφωμένες οι κοπτικές ακμές της παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην εμπειρία ξυρίσματος και κατ' επέκταση στη γωνία κοπής που θα οδηγηθούμε προκειμένου να πετύχουμε όσο το δυνατό πιο εύκολη/αποδοτική κοπή της τρίχας.
Σε εμένα πχ όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, ξεκινώντας με λεπίδα Voshkod πρώτης χρήσης, η μηχανή δεν πήγαινε μία. Μετά από 2-3 περάσματα που οδηγήθηκα να την αντικαταστήσω κι έβαλα μια Gillette Wilkinson Sword Saloon pack (επίσης πρώτης χρήσης) η μηχανή μεταμορφώθηκε χωρίς υπερβολή και από μια μηχανή με την οποία δεν θα μπορούσα να ολοκληρώσω ούτε 1 χέρι έγινε μια μηχανή με την οποία έκανα 3 χέρια (μαζί με κόντρα) χωρίς κανένα κόψιμο και με μηδαμινούς ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12963 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε, @Laz73 , το σημαντικό ειναι να βρεις τη "συνταγή" για την μηχανή R41, μαζί με την λεπίδα που ταιριάζει καλύτερα στο δικό σου πρόσωπο. Πολλές φορές, λεπίδα που δεν "κάθισε" καλά μία εποχή, μπορεί να την βρεις καλύτερη πιο μετά στο χρόνο. Καλές δοκιμές...
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Σωστά έπραξες και άλλαξες τη Voshkod με άλλη λεπίδα αφού δεν σου έδινε καλό αποτέλεσμα.Το πιθανότερο είναι ότι δοκιμάζοντας λεπίδες θα βρείς ακόμα καλύτερες ή και χειρότερες από τη Gillette Wilkinson Sword Saloon pack για εσένα με τη συγκεκριμένη μηχανή.Καλές δοκιμές.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Laz73 έγραψε: 13 Μαρ 2022, 12:03 ...για να δώσει η λεπίδα κοπή υπό τη "σωστή" γωνία χωρίς να οργώνει το πρόσωπο, να πρέπει ο χρήστης να ανοίγει τη γωνία που σχηματίζει η λαβή σε σχέση με το πρόσωπο περισσότερο από ότι με άλλες μηχανές.
Συμφωνώ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

Έκανα χθες το βράδυ δεύτερο ξύρισμα με την 41 σε γένια 2,5 ημερών. Σαπούνι Dr Harris Sandalwood, πινέλο Trafalgar T3, λεπίδα ίδια με την πρώτη φορά (Gillette Wilkinson Sword Saloon Pack). Αυτή τη φορά, ίσως επειδή και η λεπίδα ως δεύτερης χρήσης ήταν κάπως πιο ήπια, η εντύπωση/εμπειρία του πρώτου ξυρίσματος παρέμεινε εξίσου θετική κι επιπρόσθετα ένιωθα τη μηχανή ακόμα λιγότερο τραχιά από την πρώτη φορά.
Έκανα πάλι 3 χέρια, απολύτως κανένα κόψιμο, κανένας εμφανής ερεθισμός και αποτελεσματικό βαθύ ξύρισμα.
Σε συνολική ξυριστική απόλαυση, μεταξύ των μηχανών που έχω δοκιμάσει (11 μαζί με αυτήν), εξακολουθώ να τη θεωρώ ελαφρά κατώτερη από τις Fatip Piccolo Open Comb και Parker 97R, λόγω του ότι με τις άλλες 2 αισθάνομαι ελαφρά μεγαλύτερη ασφάλεια/χαλαρότητα κατά τις κινήσεις μου στο πρόσωπο. Συν τοις άλλοις, τις 2 αυτές μηχανές τις θεωρώ και λιγότερο ιδιότροπες ως προς τη λεπίδα που θα φορτωθούν, ενώ αρκετά ασφαλή και καλή επιλογή και σίγουρα πιο overall χαρακτήρα από όλες τις ανωτέρω βρίσκω και στην Progress 500 (την οποία ωστόσο έχω αρκετό καιρό να δουλέψω, καθόσον ασχολούμαι με τις πρόσφατες παραλαβές μου).
Επόμενη δοκιμή της λογικά στο μεθεπόμενο ξύρισμα, πάλι σε γένια 2,5 ημερών και μάλλον με λεπίδα Perma Sharp.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Έχοντας αρκετές μηχανές και επειδή καθεμία θέλει για το βέλτιστο αποτέλεσμα της κοπής τη δική της γωνία που φυσικά δεν μπορώ να ανατρέξω στη μνήμη μου ποια είναι αυτή η γωνία πριν αρχίσω τα “κατεβάσματα” βρίσκω τη γωνία αυτή με μικρές κινήσεις στο πρόσωπο…
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Και εγώ με την r41 έκανα ξύρισμα εκπληκτικό στην πρώτη επαφή μαζί της ,όμως και εμένα η λαβή της μου φάνηκε ελαφριά και δεν μου άρεσε και για αυτό την άλλαξα και έβαλα την halo two piece η μηχανή σαφεστατα απέκτησε άλλο χαρακτήρα κατευθείαν .Πάντως ρε παιδιά άκουγα και διάβαζα για αυτήν την μηχανή τόσα πολλά που έλεγα άντε να δω πόσο θα με κόψει ,τελικά ουδεμία σχέση ,η μηχανή σε οδηγεί από μόνη της στο πως πρέπει να συμπεριφερθείς την πρώτη φορά μαζί της και το αποτέλεσμα ήταν απλά εκπληκτικό χωρίς καθόλου ερεθισμούς ,ίσως το πρώτο μου ξύρισμα χωρίς το παραμικρό τσουξιματακι μετά που έβαλα asl παρόλο που η persona σε γενιά 4-5 ημερών με τράβαγε λίγο .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”