Cella

Άβαταρ μέλους
acidburn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:10
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Δοκίμασα στο χθεσινό μου ξύρισμα το Cella. Μετά την κρέμα Prosar, Proraso και τα σαπούνια Proraso άσπρο και κόκκινο, θέλησα να κάνω μια εισαγωγή στα tallow.
Το άρωμα του πικραμύγδαλου είναι έντονο στο μπολάκι, ευτυχώς όχι τόσο έντονο στο πρόσωπο. (Εκτός αν απλά συνήθισα την έκθεση στη μυρωδιά του. Ως γνωστόν τα πάντα εξαρτώνται από την εξοικείωση του υποδοχέα). Έφτιαξα δύο φορές μαρέγκα δοκιμαστικά για να καταλάβω πότε θα πρέπει να σταματήσω να προσθέτω νερό.
Μου πρόσφερε ένα άνετο ξύρισμα, όχι κλάσεις ανώτερο από τα προηγούμενα σαπούνια που ανέφερα. Η παραγωγή μαρέγκας έγινε γρήγορα με όμορφη υφή παγωτού μηχανής όπως αναφέρει ο Dimitris. Το πρόσωπό μου μετά το ένιωθα σχετικά ενυδατωμένο αλλά όχι ανάλαφρο. Φαντάζομαι αυτό οφείλεται στη ζέστη αλλά και στις ατεχνίες μου στη χρήση της μηχανής.
Τα όσα γράφω έχουν ως βάση την απειρία μου και δώστε τους την ανάλογη βαρύτητα :P
_
Ξεσκεπάζω την ψυχοφθόρα βδελυγμία.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

Διαβάζω σε πολλές αναρτήσεις σχετικά με το cella, αλλά και άλλα Ιταλικά σαπούνια που μυρίζουν αμύγδαλο (αρέσει πολύ στους Ιταλούς και έχουν παράδοση), ότι περιέχει πικραμύγδαλο, το οποίο βέβαια παραπέμπει στο δηλητηριώδες υδροκυάνιο, με όλη την σχετική και εύλογη ανησυχία.

Το cella τουλάχιστον δεν έχει αιθέριο έλαιο πικραμύγδαλου.
Στην σύνθεση του αναφέρει: Prunus Amygdalus Dulcis στα Λατινικά και Sweet Almond oil στα Αγγλικά.
Πράγμα που αν δεν κάνω λάθος υπονοεί το κλασσικό αμύγδαλο που όλοι τρώμε.
Του οποίου το αιθέριο έλαιο βέβαια μπορεί να προξενεί ερεθισμούς σε πολλούς.
Γιάννης
akiskala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Αύγ 2020, 09:43
3
Been thanked: 59 times

Eχω και την συσκευασια τη μικρη και την συσκευασια του κιλου....εχει τυχει σε κανεναν αλλο να προσεξει διαφορα στην αποδοση? Συχνα-πυκνα νομιζω οτι αυτη του κιλου κανει πιο σφιχτο αφρο....και ας μενει περισσοτερο καιρο αχρησιμοποιητη...
sotiris_georgidis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 27 Ιαν 2021, 11:16
3
Has thanked: 53 times
Been thanked: 159 times

Εχω και εγω 50γρ απο φιλο που εχει την συσκευασια του κιλου
εμενα σαν αρωμα μου αρεσει παρα πολυ σαν αποδοση οχι τοσο
αλλα ειναι ενα vfm σαπουνι.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Ετοιμάζομαι για μια βδομάδα διακοπές. Επειδή θα ξυρίζομαι, επειδή θα είμαι με συγγενείς, κι επειδή είναι άνθρωποι που μοιράζονται τα πάντα (και τούμπα) πήρα το Cella σαν οικονομικό, ίσα να τη βγάλω για μια βδομάδα χωρίς να καίγομαι επειδή θα μου ζητούν να δοκιμάσουν τα σαπουνάκια μου.
Το δοκίμασα σήμερα, μια μέρα πριν ξαμοληθώ, και δεν κατάφερα να κάνω πλούσιο αφρό. Έτσι είναι αυτό το σαπούνι, κάνω κάτι λάθος;
Το δοκίμασα με ζεστό νεράκι και δούλεμα στο μπωλ.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σίγουρα κάτι δεν πήγε καλά, το σαπούνι αυτό αφρίζει καλύτερα από όλα.

Το μικρό του μπολ σε διάσταση μάλλον δεν βοηθάει και τόσο, πάρε λίγο σαπούνι από το μπολ του,
και βάλε το στο μπολ που κάνεις αφρό (αν έχεις) και έτσι θα καταλάβεις πόσο εύκολα αφρίζει.

Αν δεν χρησιμοποιείς μπολ για τον αφρό, ψάξε στην κουζίνα σου για κάποιο σκεύος με μεγάλη διάμετρο.
Πχ: μπολ δημητριακών - κούπα καφέ - στρογγυλό ταπεράκι, ή οτιδήποτε σε βολέψει, και όταν πας από τα τζάμπο πάρε ένα μπολ.

Άφησε λίγο νερό στο πινέλο σου (μην το στραγγίσεις) και φόρτωσε κανονικά, μην το λυπάσαι, δίνει πολύ αφρό αλά Santa Claus...

Καλές δοκιμές και καλές διακοπές.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@Tony
Χίλια ευχαριστώ! Έβγαλε μια χαρά αφρό! Θέλει νεράκι και ποσότητα από το σαπούνι.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Πριν λίγες ημέρες χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο σαπούνι. Πολύ ωραίος αφρός και σύντομος, χωρίς να θέλει υπερβολές κατά την παραγωγή του.
Αυτά τα αρώματα δεν είναι απο τα καλύτερά μου,ΟΜΩΣ είναι κάτι ξεχωριστό και κατ εμέ ταιριάζει πολύ για ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Aarg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2022, 21:19
2

Το πράσινο cellα (με aloe vera) που χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τον τελευταίο καιρό μου δίνει ωραία ξυρίσματα με καλό post shave χωρίς τραβήγματα στο δέρμα ενώ το άρωμα του είναι εξαιρετικά διακριτικό (έως και ανύπαρκτο εδώ που τα λέμε) πράγμα που όμως δεν με ενοχλεί καθόλου.
Saying and doing are two different things
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Χρησιμοποιώ ένα άλλο σαπούνι της ιταλικής παράδοσης, το Cella alla mandorla εδώ και χρόνια και μου δίνει έναν πολύ παχύ και λιπαρό αφρό ξυρίσματος με υπερπροστασία.
αρχή που άρχισα να το χρησιμοποιώ παρατήρησα συχνά ότι δεν τοποθετείται εύκολα και επίσης σε άλλα ιταλικά φόρουμ διάβασα ότι οι χρήστες είχαν την ίδια δυσκολία αλλά με εμπειρία όλα λειτουργούν! :)
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”