Yaqi shaving brushes !

Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11682 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

@freestyler Με αυτή τη μέθοδο θα αργήσουν αλλά θα έρθουν μέσω Βελγίου ή Ολλανδίας. Οπότε μάλλον θα χρεώσουν τη διαφορά του ΦΠΑ.
Παναγιώτης
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

Δουλεύω κι εγώ ένα Yaqi 2BB Red Marble,το νοιωθω πιο κάτω σαν αίσθηση στο πρόσωπο μου σε σχέση με το semogue S.O.C. 2BB που πήρα σχεδόν ταυτόχρονα,αλλά τα ευχαριστιεμαι και τα δύο το ίδιο!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@spyros210
Ως αγοραστής του semogue νομίζω πως δεν έχουν καμία σχέση και ως προς την τιμή, οπότε κάνεις και λίγο έκπτωση στις προσδοκίες.
Μπάμπης
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

Καλά προφανώς,απλά δεν ένιωθα αυτό το χάος στην διάφορα ποιότητας . Αλλά νταξει,δεν έχω και καμμία τρελή εμπειρία,μόνο αυτά τα δύο έχω
akiskala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Αύγ 2020, 09:43
3
Been thanked: 59 times

Δεν νομιζω τελικα να υπαρχει και τοσο μεγαλη διαφορα ποιοτητας μεταξυ semogue και yaqi.....κατοχος και των δυο εδω και τουλαχιστον ενα χρονο...!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@spyros210
@akiskala
Αγόρια τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου, μπορεί να μην έγινα κατανοητός λόγω συντακτικού.
Εννοούσα πως με τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ τους στην τιμή, είναι Πιθανό να υπάρχει κ κάποια διαφορά ποιότητας. Αλλά κάνεις κ λιγο έκπτωση στις προσδοκίες σου αφού έχεις πληρώσει πολύ λιγότερα. Πιθανή διαφορά, αλλά καθόλου βέβαιη. Άλλωστε δεν έχω γνώμη, καθώς όπως είπα έχω μόνο το ένα. Ενώ εσείς σίγουρα έχετε άποψη.
Μπάμπης
Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Έχοντας πλέον όλους τους θυσανους της yaqi. (Από τις προσφορές που κανουν στα live τους)
Μπορώ να πω πως έχω καταλήξει στα αγαπημένα μου. Οποιοσδήποτε θυσανος two band badger προτιμώ 24αρι ( το αγαπημένο μου είναι το cavern lake) και από συνθετικα το atalantis που έχει αρκετά καλό backbone.
Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Έχω εδώ κ κάποιο καιρό που έχω παραλάβει τα νέα yaqi χοίρου. Έχω να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Είναι ένα πινέλο χοίρου αλλά ο θυσανος είναι πιο πυκνός από ο,τι έχουμε συνηθίσει σε πινέλα χοίρου. Είναι στην λογική των πινέλων ασβου μπορώ να πω. Η τρίχα είναι αρκετά μαλακή θυμίζει τις τρίχες της omega.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πρώτο ξύρισμα με το νεοαποκτηθέν Yaqi R1906 σήμερα (και με συνθετικό γενικότερα).

Οι εντυπώσεις μου είναι σε γενικές γραμμές θετικές. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο γρήγορα στέγνωσε - το λέγατε από παλιά και το διάβαζα, αλλά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι όντως τα συνθετικά στεγνώνουν μέσα σε λίγα λεπτά. Από κει και πέρα, είναι προφανές ότι το πινέλο φτιάχτηκε για να δουλευτεί με κινήσεις βαψίματος, αλλά έκανε και splay χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα έπρεπε όμως να είχα πάρει 26άρι (όχι 24άρι) γι' αυτήν τη δουλειά, αν και η διαφορά δεν είναι τόοοσο μεγάλη.

Σίγουρα θα χρειαστώ μερικά ξυρίσματα ακόμα για να μάθω τα χούγια του πινέλου, κυρίως με την αναλογία αφρού/φορτώματος (το χρησιμοποίησα με σκληρή κρέμα Figaro). Η πρώτη εντύπωση είναι ότι δύσκολα θα το αγαπήσω περισσότερο από τα Omega χοίρου, αλλά ήδη μου άρεσε περισσότερο από τον floppy ασβό της Liojuny.

Y.Γ. Ξέχασα να γράψω για τη λαβή, που ήταν ένας από τους βασικούς λόγους αγοράς του πινέλου. Αποδείχθηκε όσο όμορφη και χρηστική φαινόταν στη φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Αναγέννηση στο νήμα!

Σήμερα παρήγγειλα αυτό για να δοκιμάσω κι ένα σχετικά καλό συνθετικό, χωρίς να "σπάσω τη μπάνκα".
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... nTyZJ3WSln
Ελπίζω να βγει καλή αγορά. Θα κάνει παρέα στο γουρουνίσιο Proraso μου! :drool:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”