Parker 97R

Απάντηση
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4391 times
Been thanked: 4363 times

Για την Parker 97R

Αναμφίβολα πρόκειται για μια ξυριστική μηχανή που δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα - δεδομένης της σχετικά χαμηλής τιμής της - σε σχέση και με άλλες ενδεχομένως ακριβότερες μηχανές.

Το βάρος της είναι καλό και η αισθητική της ... ινδική. Το φινίρισμα της είναι ικανοποιητικό, με τόσα χρήματα που κοστίζει μπορεί κανείς να είναι πολύ ικανοποιημένος. Άλλωστε ακριβότερες μηχανές π.χ Merkur δεν έχουν καλύτερο.

Το ξύρισμα που κάνει είναι πολύ καλό, βάθος πετυχαίνει, το μάγουλο μένει γυαλί είτε με γένια μιας ημέρας είτε με γένια περισσότερων ημερών. Είναι επιθετική; όχι ιδιαίτερα, αλλά ούτε και γλυκιά τη λες (γλυκιά πχ GC 84p, Merkur 34g κλπ).

Η σύγκριση με R41 δεν είναι θαρρώ και τόσο εύστοχη, οι μηχανές δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους. Πχ. η 97R δεν είναι καθόλου τραχιά αντίθετα από την R41 που είναι τραχιά - ειδικά με τη δική της λαβή - και που πρέπει να της βάλεις άλλη λαβή πιο βαριά, ενδεχομένως και πιο μακριά, για να την τιθασεύσεις.

Ομοίως ανεπιτυχής μου φαίνεται και η σύγκριση με την 6S/C πρόκειται και εδώ για εντελώς ανόμοιες μηχανές. Για παράδειγμα η ογκώδης κεφαλή της 6S (γιατί αυτή έχω) είναι φτιαγμένη έτσι ώστε το ξύρισμα να είναι πάντα γλυκό και να μην υπάρχει ευκολία να κοπεί κανείς. Ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν θα είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική αν δεν γίνουν οι απαραίτητες κόντρες. Η Parker 97R απέχει απ αυτό, η κεφαλή της δίνει βαθύ ξύρισμα από το πρώτο κιόλας πέρασμα με 3 περάσματα έχει ξεμπερδέψει ακόμα και αν παραλειφτεί η κόντρα (αν και προσωπικά επιδιώκω να μην την παραλείπω). Επίσης με την Parker 97R υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να κοπείς αν δεν προσέξεις, δεν προσφέρει καθόλου την ασφάλεια των πιο ήπιων μηχανών (πχ Muhle R89, Merkur 34g κ.α)

Θα μπορούσε ίσως να συγκριθεί με την EJ 316, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό.

Το μοναδικό μειονέκτημα που της βρίσκω είναι ότι κόβει τα γένια με τέτοιο τρόπο που την επόμενη ημέρα φυτρώνουν 'άτσαλα', 'ανομοιόμορφα' και ποιό 'αιχμηρά' απ ότι πριν το ξύρισμα. Αυτό βέβαια είναι ιδιαίτερα υποκειμενικό και δεν ξέρω αν το έχουν συναντήσει και άλλοι, το γράφω με κάθε επιφύλαξη.

Σε κάθε περίπτωση, πολύ καλή μηχανή, αποτελεσματική, οικονομική και αξιόπιστη. Δεν είναι αριστούργημα π.χ. Blackbird, αλλά αξίζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”