Rockwell 6s

Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

@qsplan Αν την κρατήσεις κι άλλο, ξυρίσου με την πλάκα #5 ή #6, ακόμα και σε γένια 2-3 ημερών. Θα δεις άλλο εργαλείο. Νομίζω στα #1-3, απογοητεύει αρκετά η μηχανή.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

@stakyr Ηρθε για να μεινει, μαζι και με οτι αλλο ερθει στο μελλον... Η αληθεια ειναι οτι βαρεθηκα να αλλαξω πλακα, αλλα σιγουρα θα δοκιμαστουν και οι υπολοιπες... ακομη και η 6... alum εχουμε μπολικο... :D :D :D

Παντως με 3 περασματα ημουν καλυτερα απ'οτι σε αντιστοιχα 3 περασματα σε σχεση με τις 23c & DE89... Το 4ο περασμα ηταν της απολαυσης και σε καποια σημεια... Φανταζομαι στην αποδοτικοτητα εχει σημασια και η λεπιδα...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

@qsplan Εμένα μου έχουν κάτσει πάρα πολύ καλά οι permasharp ,οι nacet και (ανέλπιστα) οι astra οι πράσινες, με σειρά προτεραιότητας και τις τελευταίες όχι τοσο σαν κάτι ξεχωριστό αλλά σαν απόδοση τιμής-αποτελεσματικότητας. Έχω δοκιμάσει πάνω από 20 λεπίδες. Φυσικά το θέμα λεπίδα είναι και προσωπικό-δερματολογικό..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Κύριοι, για να μη γράφω την πληροφορία στο ΞτΗ και χαθεί, την καταθέτω εδώ: Οι κάτοχοι 6c/6s σηκωθείτε από καναπέδες, ντιβάνια, τραπέζια και πολυθρόνες και αγοράστε στην επόμενη παραγγελία ξυριστικών σας, ή στο επόμενο πέρασμά σας από μαγαζί, οι τυχεροί, ένα κουτάκι λεπίδες LORD Shark. Δε θα πω τίποτα άλλο, θα με θυμηθείτε όταν δοκιμάσετε. Όπου σας φανεί τραχύς ο συνδυασμός, μην τρομάξετε, όλα καλά είναι. Προτεινόμενη πλάκα: 4.

Είπα και ελάλησα, περιμένω τις εντυπώσεις όσων δοκιμάσουν. Μπορεί να υπάρχει κάποιο έλεμεντ YMMV, αλλά υπάρχουν και μερικοί συνδυασμοί στο ΠΞ που είναι σαν τα αυτοκίνητα: Με το που πιάσεις το τιμόνι και διανύσεις 500 μέτρα, λες "αυτό το θέλω, μου κάνει".
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Εικόνα

Εικόνα


Πλησιαζουν τα χριστουγεννα και ειπα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου και αποφασισα να προχωρησω στην αγορα της rockwell 6s, η αληθεια ειναι οτι ημουν διστακτικος γιατι δεν ημουν θετικος στο να αλλαζω κεφαλες κατα μεσης του ξυρισματος αλλα τελικα αποδειχτηκε παιχνιδακι ακομα και για μενα που ειμαι λιγο βαριοκωλης.Αν θεωρουσα την muhle rocca v4 εξαιρετικη τοτε η 6s ειναι θερμοπυρηνικο οπλο και ξεκιναω απο την παρουσιαση,ερχεται σε ενα ομορφο κουτακι περιποιημενο με βελουδινη εσωτερικη επενδυση και με θηκες για τις 2 κεφαλες και θεση για την μηχανη, προσωπικα δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα,η ιδια η μηχανη μπορει να μην εχει την ομορφια της rocca ομως ειναι ενα ωραιο στιβαρο εργαλειο με 118gr βαρους που σου δινει μια σιγουρια οτι κρατας κατι δυνατο και αξιοπιστο.Στο ξυριστικο τομεα τωρα με τα 3 ξυρισματα που εχω κανει μεχρι στιγμης την βρισκω ανωτερη της rocca και εννοειται οτι λογω κεφαλων μπορεις να παιξεις και να κανεις πολλους συνδυασμους αναλογα με τον μεγεθος της τριχας αλλα ειναι πολυ smooth η ατιμη,στην κεφαλη #3 και #2 και με bic platinum που χρησιμοποιω ειναι απιστευτα αποδοτικη σε γενια 3 ημερων, τωρα το κοστος δεν το λες και μικρο αλλα πιστευω οτι ειναι εργαλειο για πολλα χρονια
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Μεγειά. Μόνο με #4 #5 να ξυρίζεσαι
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Δυστυχως διαθετω ευαισθητο δερμα οποτε το 2 και το 3 μου εχει κατσει κουτι
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε @Χάρης , με τον καιρό και βελτιώνοντας την τεχνική σου στο ξύρισμα, λόγω εμπειρίας, θα διαπιστώσεις, όπως όλοι μας, ότι θα σου είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιήσεις και τις λοιπές πλάκες της εν λόγω μηχανής. Λίγη υπομονή προς το παρόν... καλή συνέχεια !!! 🙏💈🙏
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 33 times
Been thanked: 53 times

Μετά από έναν σχεδόν χρόνο χρήσης, έχω βρει την χρυσή τομή στην πλάκα #3. Πάντως είναι εντυπωσιακό ότι περνάει, ξυρίζει και δεν το αισθάνεσαι καν. Βέβαια, αποδοτική -στην πλάκα #3 τουλάχιστον- δε θα τη χαρακτήριζα, αλλά είναι τόσο ομαλή που το συγχωρώ.
Γιώργος.
teokim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 21:05
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 92 times
Been thanked: 178 times
Ηλικία: 42

Η Rockwell 6c (chrome)στη πλάκα 6 θέλει προσοχή γιατί έχει αρκετή ταλάντωση. Στις πλάκες 1-2-3-4 φαίνεται να μην έχει τόση ταλάντωση κ κάνει εύκολο κ γλυκό ξύρισμα. Ότι πρέπει για αρχάριο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”