Το ξύρισμα της ημέρας: Μάρτιος 2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Καλημέρα σε όλους!

Με τη σειρά συμμετοχής στην πρωινή τελετουργία:

- Πράσινο σαπούνι Αρκάδι
- Σαπούνι του Δημήτρη
- Πινέλο Muhle silvertip 93K257
- Futur @3,5 με Feather
- Η συμβουλή του άγνωστου μπαρμπέρη
- Korres asb.

Πρωταγωνιστής η Futur. Είχα ξεχάσει αυτόν τον απίστευτο μεταλλικό της ήχο! Καταπληκτικό ξύρισμα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

alexn έγραψε:ευχαριστω aki,πιστευα οτι ειναι σε συσκευασια κουτι ειναι σαπουνι, αρα το φορτομα αν καταλαβα καλα ειναι να την φορτωνεις
παιρνοντας μια ποσοτητα απο το κουτι αλα κρεμα,σωστα;
Πολλές και καλές κρέμες βγαίνουν σε μπολάκια... TOBS, Truefitt & Hill, G.F.T, Castle Forbes κλπ κλπ ...
Ναι με καθαρά πάντα χέρια παίρνεις μια ποσότητα από μέσα ή με κάποιο scoop καλλυντικών (σαν μικρή σπάτουλα είναι ) ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Gillette Slim Adjustable (5)
Astra Superior Platinum
Semogue LE 2012
Dusy Kabinet Rasierseife
Floid Mentolado Vigoroso + Menthol Crystals
Calendula & Ginseng Afs Balm


Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Γεια σας παιδιά,στροφαρω ανάποδα πλέον για αγορά ξένων σαπουνιών. Από τούδε και στο εξής μόνο από τους φίλους από εδώ μέσα για μένα αλλά και δώρα σε φίλους.
Κύριε διαχειριστή αναμένω το άνοιγμα των πυλών λόγω και του εορταστικού της ημέρας.
υπόχρεος.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3118
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28078 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Razorock.plissoft
SV.tundra.artica ss
Gillette.New.shortcomb
Gillette.7o'clock.super.stainless
Fine.L'orange.noir asl


No comment. 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παίδες εχθές βράδυ το καλύτερο και τελειότερο BBS που έχω δει στα 100+ (χαχαχαχα) χρόνια που ξυρίζομαι!! Τζάμι! Μετάξι! Βαμβάκι! Ποπός νεραϊδοβρέφους μόλις γεννήθηκε!! Ακούστε (χωρίς φωτό να με συμπαθάτε):
Ξεκινάμε με γένια 48 ωρών και σε όλες τις φάσεις νερό βρύσης.
Pre shave oil floid, και ταυτόχρονα βούτηγμα σε νερό βρύσης για μούλιασμα το
Omega 49
Μετά 3 περίπου λεπτά καλό τίναγμα το πινέλο και στριφογύρισμα με μέτρια πίεση στο πράσινο μπωλάκι της verde. Aμέσως σχεδόν πλημύρισε ο αέρας το εξαιρετικά ερεθιστικό του νου άρωμα. Και έχοντας πηχτό σαπούνι πάνω του (το πινέλο) άρχισα να πασαλείβω το πρόσωπο πιέζοντας το ώστε να ανοίγει σαν βεντάλια. Και λίγο λίγο νεράκι κάθε φορά στο πινέλο ώσπου έγινε στο πρόσωπο αρκετός αφρός. Να σημειώσω εδώ ότι σπάνια δεν ξεπλένω το λάδι από το πρόσωπο πριν αρχίσω το σαπούνισμα. Εδώ δεν το έκανα γιατί είχα σύμμαχο (που θα αναλάμβανε αυτό τον ρόλο) την ισχυρή και μεγάλη γουρούνα.
Με την rockwell στην θέση 5 (για πρώτη φορά) και οπλισμένη με καινούργιο ΚΑΙ (που εδώ έδειξε κυριολεκτικά τελείως διαφορετική συμπεριφορά από αυτή που είχα περιγράψει σε διαφορετικό νήμα) άρχισα ένα κατακόρυφο πέρασμα με σχεδόν καθόλου πίεση (ΚΑΙ και μηχανή σε αρκετά επιθετική ρύθμιση -5 απο 6 γαρ) Δεύτερο σαπούνισμα (το πινέλο είχε μπόλικο αφρό πάνω του) και κόντρα εξ ίσου απαλά. Και ένα μισό σε κάτι γωνίες πχ λαιμός κάτω από αυτί που έχει σαν κόντρα το πλάϊ) Στι τέλος έβαζα και λίγο πίεση.
Ξέπλυμα το πρόσωπο και κατα την προσφιλή συνήθεια χωρίς να σκουπιστώ καλό πέρασμα με alum block. Tα λιγότερα τσουξίματα από κάθε φορά. Σχεδόν καθόλου. Μετά δυο περίπου λεπτά που καθάρισα πινέλα και βαζάκι σαπουνιού, ξέπλυνα καλά το πρόσωπο και σκούπισμα.
Και η αυλαία έκλεισε με το εξαιρετικόι balm του korre με cedarwood κλπ Το άρωμά του "έδεσε" με τα υπολείματα της νουάβια στον αέρα.
Δερμα σαν πούπουλο τι να σας πω. Δεν χόρταινα να το χαιδεύω και να αισθάνομαι αυτή την BBS-δίλα.
Καλό σαββατοκύριακο1
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3118
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28078 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


SOC.bristle
Dusy.Kabinett ss
Muehle.R89
Perma-sharp.super
Myrsol.formula.C asl



Το σαπούνι αγοράστηκε σε μπάρα των 100 γραμμαρίων από τον shavedash και τρίφτηκε σε μπολάκι.
Αρωμα τριαντάφυλλο, χημικό βέβαια, αλλά αρκετά έντονο και ευχάριστο, κρατούσε και μετά το ξέπλυμα του προσώπου.

Ο αφρισμός του πανεύκολος και γρήγορος, ο αφρός πλούσιος και καλυπτικός.
Ειλικρινά δεν περίμενα κάτι τέτοιο από ένα σαπούνι που κοστίζει 3,50 λίρες στα 100 γραμμάρια. :shock:

Γλίστρημα και προστασία, παραπάνω του μετρίου, ενυδάτωση μέτρια, αλλά ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας. ;)

Σαν σαπούνι βάζει κάτω πάρα πολύ ακριβότερα. Ισως να μην το χρησιμοποιούσα γιά να ξυρίσω γένια 3 ημερών, αλλά γιά καθημερινό ξύρισμα είναι τέλειο. Ιδιαίτερα ευχάριστη ανακάλυψη. :D

Χρόνια πολλά στους Ευάγγελους και στην ταλαίπωρη πατρίδα μας !
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εικόνα

Γεια σε ολη την παρεα
11 το πρωι

Musgo Real glyce
Omega 6151
Palmolive classic
ZY 6/8 φαλτσετα
ΑSL Genera

2 WTG,1ATG με DE, ανετο βαθυ ξυρισμα.Η βελτιωση ηλθε με το νεο λουρι 3 ιντσων,του Καναδικου MAKS, που κανει το φρεσκαρισμα ανετο σε ολο το μηκος της κοψης.Ανεβηκε το ηθικο μου σημερα και υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι αν μεχρι τα επομενα Χριστουγεννα μαθω καλα τις φαλτσετες θα μου κανω δωρο ενα Thiers Issard,η ενα Boker στα 6/8.Εχω και μια Krusius Brothers 67 στα 5/8,αλλα για καποιο λογο που ως αρχαριος δεν καταλαβαινω, μου αρεσουν αυτες στα 6/8.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

- Ps Kalliston Οlive + Green Tea scrub soap
- Prosar Green sc
- Merkur 41c
- Πινέλο Muhle 81H3 Pure Badger
- GIlette Silver Blue #12
- ASL Majestat

Eξαιρετικό το MAjestat εξ ισου καταπραϋντικό με το ομόσταυλο X-Bolt! :dance:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας και του χρόνου.!

~ Face Shop bar(Handmade)
~ Wolfman Wr1 Doual Comp & Wrh7 Handle Polished *
~ Personna-Barber
~ Δικό μου-Tuxedo 24mm Extra Dense
~ Mickey Lee–The Kraken **
~ Thayers toner-Cucumber
~ Fine-Platinum
~ Herbana-Cucumber


* Το τελευταίο ξύρισμα με την Wolfman,πλύθηκε-απολυμάνθηκε και παραδόθηκε στον ιδιοκτήτη της,μετά από σχεδόν τρείς μήνες συμβίωσις,πρός τα πμ,παιδιά θα γράψω τις εντυπώσεις μου στο σχετικό νήμα.

** Ευχάριστη έκπληξη η "ρωγμή" στις περιγραφές δεν το έχω αλλά θα προσπαθήσω,αρωματικά κατατάσσεται στα Barbershop,η έκφραση του καλλιτέχνη όμως,ενσωματώνει νότες θαλασσινού αέρα,όπως ένα υπόγειο ρεύμα που θυμίζει καθαρό αέρα του ωκεανού,αέρα αλάτι με θαλάσσια φύκια,με μια αίσθηση πολυτέλειας μετά το ξύρισμα,που μου αρέσει πολύ,για τις υπόλοιπες ιδιότητες του τα σχόλια περιττεύουν...

Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”