Mühle Rocca

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

amakod έγραψε: 15 Οκτ 2021, 17:13 Παντως για καθημερινο ουτε η Rocca
Επι δυο βδομαδες την πηγα σερι καθημερινα. Ουδεν προβλημα και με γενια μιας ημερας,ουτε ερεθισμοι ουτε κοψιματα.Δυο περασματα και τελος.Εχθες με γενια 24ωρου ξυρισμα με DE89 ,και ψιλοαξυριστος εμεινα,και ερεθισμους ειχα.
Η Rocca ειναι εργαλειο δυνατο,και εχει παρει την πρωτη θεση στο ντουλαπι μου.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Επειδή έφθασε η ώρα για την τέταρτη ατσάλινη μηχανή και επειδή καλοβλέπω την Muhle Rocca r94 (και κάποια άλλη αλλά δεν είναι της συγκεκριμένης ενότητας) να ρωτήσω........Υπάρχει κάποιος που να έχει την συγκεκριμένη μηχανή αλλά παράλληλα να έχει και την Edwin Jagger 3one6 (την οποία την έχω ως μέτρο σύγκρισης) ?

Added in 1 day 5 hours 17 minutes 12 seconds:
Από ότι φαίνεται αν την αγοράσω θα είμαι ο μοναδικός που θα έχει και τις δύο στο forum....😄😄
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Πάρτην για να σε ρωτήσω μετά αν αξίζει να παρω την 316. Πριν πάρω την Rocca ήμουν ανάμεσα σε αυτήν, την Lupo κ την 316. Αλλά διάβασα στα φόρα κάποιους που παραπονιούνταν για ξεκόλλημα των κομματιών στην 316 καθώς δεν είναι μασίφ. Οπότε πηρα Rocca κ Lupo. Η Lupo ok. Η Rocca απόλαυση κάθε φορά. Οχι πως σου απάντησα, αλλά έπρεπε να τα πω.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25958 times

Άρη αν και είχα και τις 2, δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί η Rocca που είχα το 2018 δεν είναι η ίδια με την τωρινή, απ' ότι λένε. Ίσως ο @Vavous να σου δώσει τα φώτα...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

babkoug έγραψε: 30 Οκτ 2021, 15:28 Η Rocca απόλαυση κάθε φορά. Οχι πως σου απάντησα, αλλά έπρεπε να τα πω.
Μάλλον μου απάντησες.... :D :D
Το πιθανότερο θα την πάρω . Απλά ήθελα κάποια που να είναι αν οχι καλύτερη τουλάχιστον να είναι ισάξια με την 3one6 και την GC 0.84 που αυτή την στιγμή είναι οι μηχανές που μου κάνουν το καλύτερο ξύρισμα απο όλες τις απόψεις , δηλαδή πολύ αποδοτικές (ίσως η 316 ενα κλίκ παραπάνω ) δεν βγάζουν καμία τραχύτητα και blade feel (βλέπε Lupo 0.95) και γενικά απροβλημάτιστες . Μου έχει προταθεί η razorock mamba 0,70 η οποία απο αυτά που διάβασα είναι πολύ γλυκιά αλλά πιστεύω οτι δεν θα είναι τόσο αποδοτική όσο οι άλλες
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Δεν θα εισαι ο μονος τις εχω και τις 2 εγω εδω και πολλους μηνες.
Κλινω προς Ροκα φυσικα.
Αααα ειχα και την GC 84p αλλα την πουλησα γιατι δεν μου εκατσε καλα ειχα συνεχως μικροκοψιματακια. Ενω με τη Ροκα δεν κοπηκα ποτε!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Απόστολε είμαι σίγουρος οτι η Roca θα είναι σίγουρα πολύ αποτελεσματική . Το θέμα μου είναι να μην έχει τραχύτητα όπως για παράδειγμα η Lupo 0,95 που δοκίμασα πρόσφατα και η οποία αν και ηταν πολύ αποδοτική είχε έντονο blade feel το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου σε σχέση με την GC 0,84 η οποία μου κάθεται τέλεια. Το ίδιο και 316 ενώ είναι πολύ αποδοτική δεν είναι καθόλου τραχιά. Δεν κόβομαι με καμία μηχανή απλά δεν θέλω την πολύ επιθετικότητα και την τραχύτητα .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@aris22 .... η Rocca είναι από κατασκευής μηχανή που κείται προς το επιθετικό ξύρισμα, πλην όμως αποτελεσματική. Ίσως, χρησιμοποιώντας πιο ήπιες λεπίδες π.χ. Astra πράσινη, Treet Platinum, Tiger ή όποια άλλη λεπίδα θεωρείς ήπια, έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ναι , έτσι και αλλιώς και τις 316 & GC 0.84 με ήπιες λεπίδες τις χρησιμοποιώ. Οι feather μπαίνουν σε καμία Edwin Jagger DE89.....Αλλά αυτό δεν είναι το ζητούμενο....Και την Lupo 95 με astra πράσινη την δοκίμασα αλλά δεν ...

Added in 1 hour 7 minutes 28 seconds:
Να τροποποιήσω λίγο τα πράγματα ....Σε σχέση με την Lupo 95 πως τοποθετείτε την Roca ? Όσον αφορά αποδοτικότητα , τραχύτητα , αίσθηση λεπίδας.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Σε αποδοτικότητα μάλλον δε βρίσκω διαφορά. Άψογες κ οι δύο. Πιο γλυκιά-απαλή η Rocca ακόμα κ με επιθετικές που λέμε λεπίδες. Ακόμα κ με feather μου φαίνεται πολύ smooth. Τη λεπίδα τη νιώθω πιο γλυκιά πάλι στη Rocca. Αλλά να πω επίσης την σχετικότητα όλων αυτών, γτ όπως είπε κ πιο πάνω ο @gkarave μιλάμε για μηχανές ον δι αγκρέσιβ σάιντ. Η Rocca λοιπόν στην φάτσα μου είναι πολύ γλυκιά για επιθετική μηχανή. Αν έχεις προσέξει τη χρησιμοποιώ για καθημερινό.Την Lupo όχι γτ θα με περάσει ένα ντουκόχαρτο στο καθημερινό. Εγώ έτσι... Γενικά από τότε που την πήρα σιγά σιγά παρόπλισε τις άλλες. Αντε τώρα σειρά κάποιου άλλου να πει τα χειρότερα. 😂
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”