Mühle Rocca

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14366 times
Ηλικία: 54

Για audio feedback δοκιμάστε την Yaqi slant "top aggressive", 2 φορές πάνω από την Parker, νομίζεις ότι έχει ενισχυτή :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29342 times
Ηλικία: 64

Κύριοι να υπενθυμίσω πως το θέμα μας είναι η Muehle Rocca :btt
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Θέλω και εγώ να πάρω μια δεύτερη μηχανή ,τώρα έχω την 6c ,η rocca είναι η μία μου επιλογή η άλλη που έχω στο μυαλό μου κλασικά είναι η r41 ,έχουν και διάφορα στα φράγκα ,ποια από της δύο όμως τελικά θα πάρω ακόμα δεν έχω αποφασίσει ,θέλω μια πιο αποδοτική μηχανή, με την 6c για να έχω λείο ξύρισμα θέλει αρκετά περάσματα και κάποια σημεία πρέπει λίγο να πιέσω για να πάρω το απόλυτο, με αποτέλεσμα ερεθισμούς ταλαιπωρίας στο δέρμα .Εσείς ρε παιδιά τι θα προτείνατε r41 η rocca .
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7620 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

και οι δυο ειναι πιο αποδοτικες απτην 6c, αλλα για μενα πρεπει οπωσδηποτε να περασεις απτην r41 πριν πας σε ακριβοτερα μοντελα !!
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Αν θεωρείς πως ήρθε η ώρα να κινηθείς ον δι αγκρέσιβ σάιντ, συμφωνώ με @τασος9322 . 20€ μόνο κεφαλή vs 90€. Συν το μάθημα Πίεσης που προσφέρει η r41. Θέλει όμως λίγο διάβασμα για το Που πας, συγκέντρωση κ υπομονή. Αν δε μάθεις, θα πάθεις. Από την άλλη η Rocca είναι αγαπημένη μου αυτόν τον καιρό. Απλά θα σου έλεγα να την αφησεις για λίγο αργότερα, κυρίως όπως προείπα λόγω κόστους.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Θεωρώ την Ρόκα αντίστοιχη με τις ρυθμίσεις 5-6 στη 6c.

Κανείς δεν μπορεί να σου πει ποια να προτιμήσεις. 'Ολα έχουν να κάνουν με τον τύπο του δέρματός σου, τη σκληρότητα και πυκνότητα της τριχοφυίας σου και το πόσο συχνά ξυρίζεσαι. Κυρίως όμως με τη σωστή τεχνική που την αποκτάς μετά από καιρό. Όταν κάνεις πολλά περάσματα σε συγκεκριμένο σημείο, θα πιέζεις όσο πατάει η γάτα και μην ξεχνάς να ξαναβάζεις σαπούνι. Υποθέτω ότι κάνεις buffing ξερό, ενώ έχει φύγει η κρέμα/σαπούνι.

Η Ρ41 είναι η πλέον οικονομική επιθετική και αποδοτική μηχανή που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.
Με 20 ευρώ κόστος κεφαλής δε θα κλάψεις αν δε σου κάνει. Σε ελάχιστους όμως ταιριάζει για καθημερινό ξύρισμα. Συμφωνώ με τους κυρίους πως είναι μεγάλο σχολείο η Ρ41. Δες και μια κλειστή Πάρκερ που έχει καλό blade feel και αν τη δουλέψεις σωστά θερίζει.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Σας ευχαριστώ για της συμβουλές ,υπάρχουν κάποια σημεία που τα γένια μου ακόμα και στην κόντρα η μηχανή δεν τα καθαρίζει εάν δεν πιέσω λίγο ,μάλλον πρέπει να βρω τρόπο να τεντώνω τα σημεία αυτά,οπότε θα πάω για την R 41 που είναι και σχολείο μεγάλο από ότι μου λέτε , Ευχαριστώ και πάλι παιδιά .
Wetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 20:48
2
Τοποθεσία: Άρτα
Has thanked: 136 times
Been thanked: 298 times
Ηλικία: 42

Ας παραθέσω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από την R94 που έχω στην κατοχή μου : 1) αν και κλειστής χτένας δεν θα την συνιστούσα σε αρχάριο καθότι το διάκενο είναι μεγάλο με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ αισθητή η λάμα στο πρόσωπο πράγμα που κάνει αναπόφευκτο το razor burn ειδικά στα δύσκολα σημεία (χαμηλά στον λαιμό, πηγούνι), 2) επίσης έχει περίεργη γωνία ξυρίσματος λόγω, πιθανότατα, πιο βαριάς κεφαλής οπότε θέλει αρκετά ξυρίσματα ώστε να την "έχεις" του χεριού σου... Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι που ξυρίζει έως και τριών ημερών γένια (με μια γλυκά κοφτερή λεπίδα π.χ. Rapira Platinum - Φτερό ή Kai και άλλα παρόμοια νυστέρια δεν θα πρότεινα γιατί οι ερεθισμοί κ το razor burn ειδικά από το δεύτερο χέρι και μετά καραδοκούν). Επίσης και για καθημερινό ξύρισμα είναι ταμάμ με μέτριας κοπτικότητας λάμες πάντα.
:hellas2 Χρήστος
ako
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 00:35
1

Καλησπέρα σας. Πριν λίγο παρέλαβα την μηχανή. Πραγματικά πανέμορφη, το μόνο που με απογοήτευσε είναι κάποιες ατέλειες στο φινίρισμα. Κάτι που νομίζω δεν δικαιολογείται σε μηχανή τέτοιας τιμής. Στη δικιά μου υπάρχουν κάποιες πολύ μικρές γρατζουνιές σε top cap και base plate καθώς και κάποια χτυπηματάκια δίπλα από το ένα post.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Αντε να πω κι εγω την γνωμη μου για την αγαπημενη αυτη μηχανη, v4 ατσαλινη κουκλαρα βαρος ιδανικο για τα δικα μου γουστα οσο για την επιθετικοτητα εγω θα την εβαζα αναμεσα σε merkur 34c και muhler r41 δλδ μεσοεπιθετικη αυτο ζηταγα απο αυτην και μου το εδωσε με το παραπανω και το ηχητικο feedback dolby atmos :P
Tallowας απο κουνια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”