Νέος με απορίες στο παραδοσιακό ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάντως τα σαπούνια μου τα ξεπλένω ελαφρά ίσα ίσα να φύγουν οι αφροί από επάνω και μετά το αφήνω ανοιχτό μέχρι την άλλη μέρα το πρωί και μετά το κλείνω . Τις λεπίδες μου τις βγάζω και πολύ απαλά τις σαπουνίζω , στέγνωμα με καθαρό χαρτί και μετά στο χαρτάκι τους μέσα . Έχω ακούσει ότι κάποιοι τα αφήνουν πάνω αλλά δεν ξέρω να σου πω παραπάνω.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4018 times
Ηλικία: 47

Νομίζω πως αν κάποιος ξυρίζεται καθημερινά ή ανά 2 μέρες και δεν κάνει πάνω από 3 ξυρίσματα με την ίδια λεπίδα, δεν είναι απαραίτητο να βγάζει και να καθαρίζει την λεπίδα. Αν τώρα τα ξυρίσματα είναι ανά 3 ή περισσότερες μέρες και η λεπίδα φτάνει να είναι μέσα στη μηχανή για καμιά 15αριά μέρες, τότε νομίζω πως θα είναι καλό να βγαίνει και να καθαρίζεται. Εκεί κατέληξα μετά από παρόμοιες απορίες που είχα και εγώ για το ξυραφάκι.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Τη λεπίδα τη ξεπλένω καλά σε τρεχούμενο νερό, την πιάνω από τη μια άκρη ώστε και οι 2 κόψεις να είναι ελεύθερες και στραβάω την άλλη ώστε αφήνοντάς την να κάνει πόοοιγκ (σταθερό κράτημα - στεγνα χέρια) δυό-τρείς φορές - εννοείται με φορά μακρυά από το σώμα μου και επαναλαμβάνω από την άλλη άκρη.
Έτσι στεγνώνει όσο και με τη χαρτοπετσέτα.

Μετά την ακουμπάω όρθια έτσι ώστε οι επιφάνειές της να είναι ελέυθερες για 6-12 ώρες και τη βάζω προσεχτικά στο χαρτάκι το οποίο έχω ήδη ανοίξει.
Πολλές (παλιές κυρίως) λεπίδες έγραφαν στη συσκευασία ή και πάνωθέ τους: "Do not wipe blade" δια τον φόβον της βλάβης της ακμής...

Αν η μηχανή έχει να χρησιμοποιηθεί καιρό και θα καθαριστεί με οινόπνευμα, περιλαμβάνω και τη λεπίδα.

Εννοείται ότι ποτέ δεν αφήνω DE λεπίδα μέσα στη μηχανή, η οποία επίσης πρέπει να στεγνώσει λυμένη ή με την πεταλούδα ανοιχτή.
Γιατί "πρέπει": 1. στεγνώνει πλήρως και γρηγορότερα 2. Μπορεί από απροσεξία να τραυματιστώ 3. Μπορεί από απροσεξία να την κοπανήσω και να καταστέψω τη λεπίδα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Θα συμπληρώσω στα γραφόμενα του Άγγελου οτι βγάζουμε τη λεπίδα και για να καθαρίσουμε/σκουπίσουμε σωστά και τη μηχανή και να μην μείνουν υπολείμματα σαπουνιού τα οποία μακροχρόνια θαμπώνουν το μέταλλο.
Προσωπικά, το ξυραφάκι το φυσάω δυνατά 2-3 φορές και από τις δύο πλευρές για να φύγει η υγρασία.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Εγώ προσωπικά δεν στεγνωνω εντελώς όλα τα σαπούνια μου.
Έχω τόσο vintage σαπούνια από τα 80'ς όσο και σύγχρονα.Επίσης τόσο μαλακά όσο και σκληρά και απλά τα φυσαω λίγο ή τα περναω με μία πετσέτα αν τύχει και έχουν λίγο παραπάνω νερό.
Φυσικά τα κλείνω αμέσως γιατί αν τα αφήσω ανοιχτά ορισμένα χάνουν αρωματικά σε ένταση.
Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ να πάθουν κάτι ή να σκουριάζει κάποιο μπωλ κ.λ.π
Την λεπίδα επίσης δεν τη βγάζω.Βεβαια την κουναω τη μηχανή καλά και φυσάω όσο χρειαστεί για να στεγνώσει καθαρά και μόνο για να αποφεύγω τυχόν σκουριά κ.λ.π
Ποτέ δεν έχει πάθει κάτι κάποια λεπίδα ή μηχανή μου.
Να σημειώσω εδώ ότι ξυρίζομαι ανά 2 μέρες και ανά 2 ξυρίσματα και σπάνια 3 ανά λεπίδα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Βρε παιδιά μην το παρακάνουμε, μη μου πείτε ότι βγάζατε με κανένα μυτοτσίμπιδο
και τις λεπίδες από τα Sensor, Fusion, Mach και τις φυσούσατε, τις σκουπίζατε κλπ.
Δεν παθαίνουν τίποτε ούτε η λεπίδα ούτε η μηχανή με 3-5 μέρες που θα είναι μέσα.
Στην αλλαγή όμως πλένουμε με πινελάκι ή μαλακή/μέτρια οδοντόβουρτσα καλά...
Τα σαπούνια εγώ εξωτερικά ξεπλένω τα μπολάκια τους αλλά μέσα. Σκουπίζω τα μπολάκια
και το χείλος τους, τ αφήνω μισάνοιχτα μερικές ωρίτσες έ βουαλά.
Μην τα "ψειρίζετε" τόσο πολύ τα πράγματα. :P ;)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

:text-goodpost: :text-+1:
την αφηνω και καμμια βδομαδα-10/15 μερονυχτα τη λεπιδα μεσα στη μηχανη.οπως επεν και Επαμεινωνδας οτε αλλαζω λεπιδι πλενω καθαριζω γυαλιζω απολυμαινω και το μηχανημα. i'm still alive. O:)
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εντάξει παιδιά, μη βαράτε, για 5 δευτερόλεπτα παραπάνω μιλάμε.
Και πιο πολύ χρόνο παίρνει να βουρτσίζεις με οδοντόβουρτσες στην τελική.
Αλλά και για σημαντικά παραπάνω χρόνο να μιλούσαμε, ε, για το χόμπυ μας πρόκειται.
Αν είναι να βιάζομαι, καλύτερα να μείνω αξύριστος μέχρι να βρω το χρόνο να το κάνω όπως θέλω.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Θοδωρή δεν είπα να μην το κάνει κάποιος, άν το θέλει, του αρέσει, αισθάνεται πιό
καθαρή τη μηχανή του κλπ. Πως δεν είναι και απαραίτητο είπα. Εγώ το βρίσκω υπερβολικό.
Συμφωνώ όμως και σε αυτό που λές. Είναι χόμπυ μας και άν κάτι μας αρέσει, τελείωσε.
Όπως μας αρέσει στον καθένα. :)

...
Ψηλέ, σε μπερδέψαμε έτσι;; :roll: :think:
σημ: άν το ψευδώνυμό σου αυτό σημαίνει, γιατί μπορεί να είναι ξέρω γώ Π. Σίλος
Και το Μάχο στην αρχή τι μάτσο τον λέγαμε, τι ματσό...
(άσχετο το ότι και μάτσο είναι καί ματσό :laughing-rolling: )
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Psilos = ψηλός 1.97
Εγώ στο θέμα ξυραφι πάντα βάζω καθαρό οινόπνευμα αφού το ξεπλυνω, δεν το βγάζω από την μηχανή και το βάζω στο σταντ.
Για το σαπούνι μου ακούγεται λογικό να το αφήσω να στεγνώσει πριν κλείσω το καπάκι οπότε αυτό κάνω από εδώ και πέρα.
Μία νέα απορία (μην βαράτε είπαμε νέος με απορίες)
Είναι την σειρά που βάζουμε τα μετά του ξύρισματος.
Πχ alum block ξέπλυμα, proraso red, και μετά proraso lotion η κάποιο Nivea balm;
Μπορώ να τα βάλω όλα μαζί πχ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”