Blackland Blackbird

Απάντηση
akiskala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Αύγ 2020, 09:43
3
Been thanked: 59 times

Η αληθεια ειναι οτι το κοστος ειναι απαγορευτικο ......σχεδον απλησιαστες...το μισο μηνιατικο ενος μεσου Ελληνα...!!!
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Υπερτιμημένες όσο δεν πάει. Όσο το με πόση ακρίβεια έχουν κοπεί τα μέταλλα, είναι πολύ ψιλά γράμματα καθώς μιλάμε για ξύρισμα και όχι χειρουργείο. Είναι τόσο απλές κατασκευές που άνετα θα μπορούσαν να κατασκευασθούν απομιμήσεις με την ίδια ακρίβεια και κόστος το 1/10 της τιμής των blackbird.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

@zanxion Για να τη χαρακτηρίσεις υπερτιμημένη να υποθέσω ότι την έχεις δοκιμάσει και έχεις άποψη.
Γενικά πάντως ισχύει και στις ξυριστικές μηχανές ότι από ένα σημείο και μετά για μικρές βελτιώσεις πληρώνεις πολύ παραπάνω όπως π.χ. στα καλά ηχοσυστήματα και ο καθένας ανάλογα και με τις οικονομικές του δυνατότητες ζυγίζει αν αξίζει η αγορά ή όχι.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Άχρωμα ,άντε έστω με ολίγον εκρου
του νεκρού ,ας το δούμε :
Αυτή είναι η τιμή ,καλώς ή κακώς ,
δυστυχώς ή ευτυχώς ( και αυτό πιθανόν ) ,είτε μας είναι αρεστό,είτε όχι .
Αν αύριο -μεθαύριο -λέμε τώρα- δούμε
και τις καναδικές Wolfman στο ράφι ,
με λιανική τιμή γύρω στα 600-700 €
έκαστη ,θα γίνει ντόρος δλδ ;

Αυτές είναι οι τιμές .
Του τάδε οι μηχανές ξεκινάνε από
μισή χιλιάδα συν την εξάμηνη και άνω
αναμονή .
Του άλλου κοστίζουν 200-300€
Του Γάλλου και του Πορτογάλου 150-200€
Του Τζο τα μηχανάκια 80-120€
Των Γερμανών τόσο .
Των Ιταλών τόσο .
Και πάει λέγοντας φτάνουμε στην Al Shabab των 70 λεπτών του € .

Ανάλογα με το τι σηκώνει η τσέπη ή η αποταμίευση του καθενός,ας γίνει και η επιλογή.

Σημειωτέον του γεγονότος πως οι υψηλές τιμές δεν αποτελούν και εγγύηση της ξυριστικής απόλαυσης,ικανοποίησης και απόδοσης.

Προσωπικά έχω αγοράσει αλμυρούτσικα μηχανάκια και εν τέλει τα «σκοτώσα» ,για να βρω τη ξυριστική νιρβανα μου σε μηχανές μάλλον χαμηλό-μεσαίας κατηγορίας τιμής.

Όσοι δεν «φτάνετε» μηχανάκια σαν τη Blackbird ,πρώτον μην τα κάνετε κρεμαστάρια (διότι είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ μηχανάκια αποδεδειγμένα ,πολύ πριν
εκφέρετε την όποια γνώμη ) και
δεύτερον μην απελπίζεστε διότι υπάρχουν εξίσου καλές μηχανές με χαμηλότερες λιανικές τιμές .

Είδα τις προάλλες βιντεο με τα σχόλια από κάτω να θάβουν τα Saponificio Varesino .
Σαπωνοποιούς με ιστορία από το ‘45 ,εμείς εδώ τους βγάλαμε άκυρους και υπερτιμημένους .
Με σημείο αναφοράς το Arko , ο άλλοςμου κάνει και ανάλυση-σύγκριση .
Ναι παλικάρι μου και με πράσινο σαπούνι μπορείς να ξυριστείς .
Αλλά εξαρτάται τι ζητά ο καθένας .
Αν σου φτάνει το τάδε σαπούνι καλώς .
Άσε τα υπόλοιπα για εκείνους που ζητάνε το κατιτίς παραπάνω και
πληρώνουν όσο-όσο για να το αποκτήσουν.Αλλά μη τα βγάζεις και μάπα ...
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Μπράβο Στέφανε ! Τα είπες όλα !
Γιάννης
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Θέλω να πω και εγώ δύο λόγια για την συγκεκριμένη μηχανή ανεξάρτητα από την τιμή που έχει στην Ελλάδα είναι μια μηχανή που θέλει να αφιερώσεις λίγο χρόνο μαζί της για να την μάθεις και αν σου ταιριάξει τότε θα πάρεις καταπληκτικά ξύρισματα και το λέω αυτό γιατί είμαι κάτοχος με τρεις από αυτές

Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

@NYC1920 Στέφανε σε ευχαριστώ κι εγώ. Δεν έχω πια κουράγιο να λέω ξανά και ξανά τα αυτονόητα.

Βλέπω και πολλούς νέους στο σπορ που έχουν πιάσει τρία τέσσερα σαπούνια και μηχανές να έχουν γνώμη για τα πάντα και να δίνουν συμβουλές επί παντός επιστητού στους άλλους νέους!

Γίνομαι αντιπαθής με το να τα λέω έτσι ωμά, αλλά πραγματικά, χαλαρώστε λίγο μερικοί, πονάνε τα ματάκια μας μ' αυτά που γράφετε.

Ιδού και οι δικές μου Blackbirds (η μπρούτζινη αποκτήθηκε αργότερα) για να παραμείνουμε in topic.


Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5168 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Πάντως ξαναλέω για να ελαφρυνω λίγο το κλίμα Αν κάποιος από τους κατόχους τις βαρέθηκε η θεωρεί ότι δεν είναι καλές ας στείλει μήνυμα γιατί δεν πρόλαβα την παρτίδα που ήρθε. Συνήθως στη ζωή ότι πληρώνεις παίρνεις
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Πολύ ωραία τα γράφουν ο Αντρέας και ο Στέφανος απλός εγώ θα πω και για τον Κωνσταντίνο που δεν είναι πια στο φόρουμ ότι είναι από τους λίγους που μου έδειξαν το δρόμο γι αυτό το μαγικό κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος όσο αφορά πινέλα, σαπούνια και μηχανές όσο για την πρώτη Blackbird την πήρα από τον Αντρέα που με έβαλε στο κόσμο των πουλιών :D
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Με αφορμή μία παραπάνω ανάρτηση του παρόντος νήματος ,αξίζει να
σημειωθεί πως αν και το ξύρισμα δεν
είναι χειρουργική επέμβαση ,εντούτοις
παρουσιάζουν πλείστες ομοιότητες και κοινά.
Αμφότερα προϋποθέτουν τη χρήση αιχμηρών ,τεμνόντων εργαλείων,τις στοιχειώδεις πρακτικές καθαρισμού και αντισηψίας ,προσεκτικές και αβίαστες κινήσεις ,κτλ.

Ωστόσο αν απουσιάζουν τα ψιλά γράμματα ,όπως αυτά της ακρίβειας
κατασκευής σε επίπεδο ολίγων μικρόμετρων ,σε χρόνο dt το ξύρισμα
ενδέχεται να πάρει τον αιματηρό χαρακτήρα χειρουργικής επέμβασης.
Ας γίνει προσπάθεια ξυρίσματος με Fatip ,δίχως να έχει προηγηθεί η απαραίτητη ευθυγράμμιση της λεπίδας ,και λίαν ευκόλως θα διαλυθεί κάθε
αμφιβολία για την αξία και σημασία
της ακρίβειας κατασκευής.

Απλές κατασκευές είναι και φυσικά είναι εύκολο να αντιγραφούν .Σε περασμένες εποχές οι πατέντες παρείχαν προστασία έναντι της αντιγραφής.

Στις μέρες μας ,οι αριθμοί και ρυθμοί
πωλήσεων δεν δικαιολογούν ,αλλά ενδεχομένως δεν επιτρέπουν κιόλας την καταβολή του διόλου ευκαταφρόνητου χρηματικού ποσού ,
του απαιτούμενου για την υποβολή πατέντας .

Το διαδύκτιο δε συμβάλλει στην συγκέντρωση όγκου πληροφοριών
μέσω των κοινωνικών δικτύων ,των φορα,των κριτικών του αγοραστικού κοινού,των βιντεο-παρουσιάσεων ,κτλ) .
Από τον συνδυασμό των άνωθεν ,
προκύπτει το φαινόμενο της εποχής ,
δλδ πλείστες φορές οι αντιγραφές να είναι εξίσου καλές ή
και καλύτερες από τα πρωτότυπα,
καθώς ο αντιγραφέας είναι πλήρως ενημερωμένος για τα τυχόν αδύνατα σημεία ή αστοχίες του/των πρωτότυπου/-ων και σπεύδει να διορθώσει τα κακώς κείμενα .

Και κάπως έτσι ( υπάρχει η δυνατότητα απόκτησης ,με μόλις x€ ,τυχόν αντιγραφής που δεν υπολείπεται λειτουργικά και κατασκευαστικά σε τίποτε του κατά πολύ ακριβότερου πρωτότυπου .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NYC1920 την 27 Ιουν 2021, 20:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”