Feather

Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Είναι πιο κοφτερές και χάνουν την κόψη τους γρήγορα. Αν θες να ξυρίζεσαι με αίσθηση feather, 2-3 ξυρίσματα max. Αν απλά θες να ξυρίζεσαι, μπορείς να την κρατήσεις και παραπάνω ξυρίσματα. Πρέπει να χω κάνει και 5 με αυτές, δε θυμάμαι αν στις αρχές το τράβηξα και παραπάνω - γενικά τότε τις τράβαγα όλες για να να δω τα όριά τους.
Τώρα με feather το 1ο ξύρισμα γίνεται αυστηρά με πολύ ήπια μηχανή και προσεκτικά, το 2ο το ίδιο, το 3ο αρχίζει και γίνεται πιο χαλαρά και το 4ο με ότι μηχανή να ναι. 5ο δε νομίζω να τραβάω καμία δοκιμασμένη λεπίδα πια. Αλλαγή στα 4
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Εμένα οι feather μου βγάζουν 4-5 ξυρίσματα αλλά όπως σωστά αναφέρετε από το 3 ξύρισμα και μετά το καταλαβαίνεις ότι πλέον είναι σαν να ξυρίζεσαι με κάποια λεπίδα διαφορετικής μάρκας. Δεν είναι ότι δεν ξυρίζει ξυρίζει και μια χαρά μάλιστα ίσως καλύτερα και απο άλλες λεπίδες, απλά η αίσθηση πλέον είναι διαφορετική και σε σχέση με τα 2-3 πρώτα ξυρίσματα έχει αισθητή διαφορά. Σε αντίθεση η ΚΑΙ νομίζω δεν πέφτει τόσο γρήγορα η απόδοση της και βγάζει πολλά περισσότερα ξυρίσματα. Σήμερα πχ ξυρίστικα ίσως και για 6η ή 7η φορά (έχω χάσει το μέτρημα πλέον) και εξακολουθεί να ξυρίζει μια χαρά. Φαίνεται όμως και στην ποιότητα της μιας και είναι και πιο παχιά λεπίδα και με πολύ μεγαλύτερο κόστος φυσικά. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται η ΚΑΙ με την feather στα 2-3 πρώτα ξυρίσματα μιας και η KAI δεν είναι τόσο κοφτερές και τόσο απαλές σαν φτερό πραγματικά που είναι οι feather.
Νομίζω ότι οι feather ειδικά στο εξωτερικό δεν είναι και τόσο ακριβές , αν κάνεις έρευνα αγοράς θα τις βρεις αρκετά φτηνά ειδικά αν τις παραγγείλεις 100άδα. Εδώ στην Ελλάδα όμως είναι πιο ακριβές.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Σήμερα για μένα πρώτη δοκιμή με τις feather. Πρωινό ξύπνημα έχοντας ξυριστεί προχθές με την r41 με perma sharp και σε μερικά σημεία δαγκωμένος είπα να μην επιχειρήσω σε γένια δύο ημερών το συνδυασμό feather - r41. Επιστράτευσα την lord 6, σαπουνακι παπουτσάνης, TOBS Sandalwood και ... ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα που έχω κάνει. Βαθύ, γλυκό, με κανένα ερεθισμό και με απαλή αίσθηση προσώπου. Θα συνεχίσω για να δω πως πάνε στις υπόλοιπες χρήσεις αλλά η πρώτη χρήση με ενθουσίασε!

Τελικά οι Ιάπωνες το έχουν με τις κοφτερές λεπίδες.

Off topic αλλά άρχισα να σκέφτομαι μήπως θα ήταν μια καλή επένδυση η 34g ή μια κεφαλή R89 (αφού έχω την R41, που τελικά μπορεί να πήρα άδικα) με επιθετικές λεπίδες.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13609 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv καλυτερα ανταλλακτικο κεφαλης R89 με χρηση κοφτερης λεπιδας τυπου Feather.... απο προσωπικη πειρα , δουλευει ο συνδυασμος ... value for money ...👍
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Σήμερα και ενώ ετοιμαζόμουν να βάλω στο κτήνος (R41) μια Feather για δεύτερη φορά παρατήρησα μικρές αστοχίες στην ακμή της. Σημειωτέων ότι οι πιθανότητες για κάποιο ατύχημα κατά την τοποθέτηση είναι (λόγω της προσοχής μου) απειροελάχιστες. Να έκανε κάτι τέτοιο κάποια ή κάποιες τρίχες μου το θεωρώ απίθανο :D . Αν και δεν υπάρχουν υποψίες (λόγω ποιοτικών χαρακτηριστικών και επίσημου προμηθευτή) αντιγραφής και «μαϊμούδιάς» (βλ. @lazaros ) υποθέτω μήπως υπήρξε πρόβλημα από τη γραμμή παραγωγής, αν και με παραξενεύει αρκετά. Δεν την χρησιμοποίησα αν και θα ήθελα να δω αν τα προβληματικά σημεία «δαγκώνουν αρκετά» αλλά τουλάχιστον με την R41 δεν ήθελα να κάνω το πείραμα.

Παραθέτω και μια φωτογραφία, αλλά λόγω κινητού δεν φαίνονται με τον καλύτερο τρόπο οι αστοχίες.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13609 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv δύσκολη η απάντηση, περισσότερο μου φαίνεται για φαινόμενο οξείδωσης... εάν παρατηρήσεις συνολικά την ακμή της λεπίδας ... μήπως τις τοποθετείς με έστω και ελάχιστη υγρασία στο χαρτί τους ; Προσωπικά, αποφεύγω πλέον να χρησιμοποιώ δεύτερη φορά λεπίδα...
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

@gkarave καμία οξείδωση. Αυτό που απαθανάτισε η κάμερα του κινητού είναι η διακοπή της ακμής. Εκεί υπάρχει ένα《στραπατσάρισμα》, σαν η λεπίδα να συνάντησε ένα σύρμα κάθετα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σε όλα αυτά τα χρόνια μία φόρα βρήκα λεπίδα της Feather χωρίς ακμές, βέβαια δεν τις δουλεύω τόσο συχνά.

Όλα γίνονται, ακόμα και σ' αυτές τις οικογένειες, πάντως καλά έκανες και δεν την χρησιμοποίησες.
Θα σου χάλαγε το ξύρισμα, και στην χειρότερη θα σε πετσόκοβε, πέτα την και τσέκαρε τις υπόλοιπες του πακέτου.

:!: Για αυτή την δουλειά είναι και το φέλλομα παιδιά, μόνο έτσι μπορείς να δεις τις διάφορες αστοχίες υλικού.
Σαφώς αυτό αφορά πάντα το «πριν την χρήση» διότι το μετά ίσως να είναι και αργά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 49

Εγώ πάντως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μόνο με την Feather μηχανή σε διαφορτική κόβομαι συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14362 times
Ηλικία: 54

Φίλε @Nvlass χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο αφού δεν έχω κλείσει χρόνο στο ΠΞ πιστεύω ότι για τα κοψίματα φταίει η τεχνική μας και όχι η λεπίδα.
Μέχρι πριν λίγο καιρό κοβόμουν αρκετά συχνά (πολύ ελαφρά βέβαια) σε μία κρεατοελιά στο σαγόνι ειδικά με την R41, βελτιώνοντας όμως την τεχνική μου σε πίεση και γωνία τα κοψίματα σχεδόν εξαφανίστηκαν ακόμα και με πολύ κοφτερές λεπίδες όπως Feather, Permasharp ή Bic που είναι και οι αγαπημένες μου.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”