Razorock Plissoft Monster 26mm synthetic

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Μόλις το είδα στον Ιταλομπαρμπέρη έπαθα την πλάκα μου με την λαβή.
Για τον θύσανο έχουν γραφτεί καλά πράγματα, ούτως ή άλλως, αλλά αλλιώς είναι μια δοκιμή στην πράξη...

Τα στοιχεία του
Knot size: 26 mm x 63 mm
Height: ~120 mm
Weight: ~113 grams


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Χορταστικό στο χέρι, η λαβή βαριά και πολύ όμορφη.
Η τρίχα πολύ απαλή και στεγνή και βρεγμένη.

Έκανα μερικά test (face) lather με το αρκετά μαλακό Stirling Ozark και φορτώνει πολύ εύκολα.
Μετά φόρτωσα απευθείας από το La Toja stick πολύ εύκολα και πέτυχα με face lathering καλή πυκνή σαπουνάδα, αρκετή για 3 περάσματα. Δεν κλατάρει ο θύσανος λόγω ύψους αλλά splay δεν υπάρχει.

Η αίσθηση στο πρόσωπο βελούδο. Σαν καλό silvertip, αλλά κάπως διαφορετικό. Η ευκολία φορτώματος σαφώς ανώτερη από silvertip.

Το ξύρισμα μου με την Gillette Slim με δύο περάσματα στα 8/7 και με την εξαιρετική για την μουσούδα μου Gillette 365 λεπίδα, ήταν υπέροχο και χωρίς ερεθισμούς.

Εικόνα

Μετά από μερικά τινάγματα και σκούπισμα σε καθαρή πετσέτα, το πινέλο ήταν σχεδόν στεγνό! Πολύ βολική ιδιότητα των συνθετικών.
Από βάση, ταιριάζει σε μία από τις μεγάλες πλέξιγκλας της semoque ή οποιαδήποτε άλλη που να ταιριάζει σε omega 48.

Αυτό που με προβλημάτισε/ χάλασε ήταν η απώλεια τριχών από την αρχή που το έπιασα στα χέρια μου και χάιδεψα τον θύσανο. Συνολικά χθες το βράδυ πρέπει να έχασε πάνω από 25 τρίχες!!!
Θα φανεί από την εξέλιξη η ποιότητα κατασκευής.

Πάντως η ποιότητα της λαβής, κοντράρει στα ίσα τα premium της omega και ακόμα και αν ο θύσανος βγει σκάρτος, αξίζει σίγουρα για νέο ποιοτικό θύσανο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλοξύριστο Παναγιώτη...και πράγματι όμορφη η λαβή.

Πάντως 25 τρίχες off για συνθετικό...κάτι δεν πάει καλά,μπορείς να επικοινωνήσεις και με τον vendor,
βάλε τους και φωτογραφίες,πιστεύω θα στο αλλάξει.

*Το logo της Razorock κάτω από την βάση αλλοιώνετε/σβήνει;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Αντώνη ευχαριστώ.
Θα δω πως θα πάει, αλλά δεν θα ασχοληθώ με αλλαγές κτλ.
Τα λεφτά που θα φύγουν σε μεταφορικά κτλ θα τα δώσω σε νέο θύσανο αν χρειαστεί.
Την τελευταία φορά που άλλαξα πινέλο από Ισπανία, χρειάστηκε σχεδόν 2 μήνες @#@$%#&^

Το logo δεν θα το ξύσω από τώρα.
Αν από την χρήση αρχίσει να φεύγει θα το βοηθήσω, αλλά όχι από τώρα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Καλοξύριστο Παναγιώτη , όντως πολύ όμορφο πινέλο αν και αρκετά μεγάλο. Βέβαια αυτό που είπες είναι και ο σημαντικότερος λόγος για να μην το πάρω
natnat έγραψε:. Δεν κλατάρει ο θύσανος λόγω ύψους αλλά splay δεν υπάρχει.
Θα αρκεστώ στο 24άρι Plissoft που έχει πολύ καλές κριτικές και κάνει και spaly. ;)

Οσο για την απώλεια τριχών εύχομαι να σταματήσει και να μην έχεις πρόβλημα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Άρη, δεν είμαι ο καταλληλότερος για να μιλήσω για splay, γιατί δεν ζορίζω σχεδόν ποτέ τα πινέλα μου. Δεν μου αρέσει το θέαμα, ενώ δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι πραγματικά παραπάνω στο ξύρισμα.

Πάντως έκανα ένα "δυνατό" palm lather με cella και το πινέλο άνοιξε, αλλά όχι με τον τρόπο που εννοούμε στα φυσικής τρίχας.

Δεν είμαι σίγουρος πάλι ότι το απόλυτο σχήμα bulb που έχει το πινέλο, βοηθάει στο πλήρες άνοιγμα του.

Εικόνα

Με το που ξεπλύθηκε και έφυγε, ο αφρός επέστρεψε απολύτως στο bulb σχήμα του.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παναγιώτη ούτε εμένα μου αρέσει να ζορίζω τα πινέλα μου και κυρίως τα ακριβά . Όταν σου είπα για το splay εννοούσα τουλάχιστον να ανοίγει λίγο στις κυκλικές κινήσεις και οχι να είναι άκαμπτο όπως το Omega S 10018 που έχω . Οταν κάνω κυκλικές κινήσεις με το πινέλο του βάζω πολύ λίγη πίεση , καμία σχέση με το πάτημα που κάνουν κάποιοι στο πινέλο σε μερικά βίντεο που βλέπω . Εκείνει πιέζουν τόσο το πινέλο (στο splay) που κοντεύει το πάνω μέρος της λαβής να κολλήσει στο πρόσωπο.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παναγιώτη δικό μου το λάθος φίλε,όταν σου έγραψα για αλλαγή,δεν εννοούσα να το στείλεις πίσω και να σου στείλουν καινούργιο,αλλά ότι για την τιμή που έχει το πινέλο,+ τα μεταφορικά δεν...θα σου στείλουν λοιπόν ένα καινούργιο χωρίς να χρειαστεί να γίνει επιστροφή,το έχουν κάνει,και το κάνουν,για αυτό στο λέω.

Σαφώς θα τους εξηγήσεις και περί μεταφορικών,θα καταλάβουν είμαι σίγουρος,διότι ακούγονται αρκετά προβλήματα με τα plissoft τώρα τελευταία,αποκόλληση θυσάνων,μεγάλη απώλεια τριχών,στίγματα στις λαβές,σβήσιμο το logo σε 2-3 χρήσεις (για αυτό σε ρώτησα) παραπάνω,οπότε αν θέλεις κάνε το,δεν έχεις να χάσεις τίποτα,θα έχεις άλλο ένα... ;)

Πληροφορικά το plissoft το 24άρι βγήκε το καλύτερο συνθετικό του 2015,και δικαίως αν κρίνεις τιμή και επιδόσεις...
Μετά άρχισε και η "προπαγάνδα" και πούλησε τρελά,έτσι η εταιρία δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην τεράστια ζήτηση,εεε και κάπως έτσι ξεκίνησαν τα προβλήματα.(μέχρι και γυναίκες το αγόραζαν) :D
aris22 έγραψε:
Παναγιώτη ούτε εμένα μου αρέσει να ζορίζω τα πινέλα μου και κυρίως τα ακριβά . Όταν σου είπα για το splay εννοούσα τουλάχιστον να ανοίγει λίγο στις κυκλικές κινήσεις και οχι να είναι άκαμπτο όπως το Omega S 10018 που έχω . Οταν κάνω κυκλικές κινήσεις με το πινέλο του βάζω πολύ λίγη πίεση , καμία σχέση με το πάτημα που κάνουν κάποιοι στο πινέλο σε μερικά βίντεο που βλέπω . Εκείνει πιέζουν τόσο το πινέλο (στο splay) που κοντεύει το πάνω μέρος της λαβής να κολλήσει στο πρόσωπο.
Ούτε εγώ πιέζω τα πινέλα μου παιδιά,αλλά όχι και έτσι...πιέζω μέχρι τα tips να έχουν επαφή με το δέρμα,από εκεί και πέρα το splay είναι άκυρο,(γνώμη μου) Άρη αν το πιέσεις λίγο ακόμα "παραδίνεται" σπάει και αυτό είναι χαρακτηριστικό της συνθετικής τρίχας,στα πάρα πολλά συνθετικά που έχω δοκιμάσει είδα:ότι η αίσθηση που σου δείνουν στο πρόσωπο τα συνθετικά έχουν ίδια ή και καλύτερη αίσθηση από τα silvertips,ως εκεί όμως όσον αφορά το splay προς το παρόν τουλάχιστον οι διαφορές είναι μεγάλες...

[*] Εκτός και αν διασταυρώσουν/μεταλλάξουν ένα ζώο που να βγάζει συνθετικές τρίχες...χαχαχα
πλάκα πλάκα για όλα τους έχω ικανούς.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

aris22 έγραψε: σχέση με το πάτημα που κάνουν κάποιοι στο πινέλο σε μερικά βίντεο που βλέπω . Εκείνει πιέζουν τόσο το πινέλο (στο splay) που κοντεύει το πάνω μέρος της λαβής να κολλήσει στο πρόσωπο.
Δεν εχω γυρισει βιντεο, αλλα καπως ετσι το κανω κι εγω Εικόνα

Κανενα απο τα πινελα μου, ακομα και τα πιο πολυχρησιμοποιημενα (στα 3 χρονια περιπου που ασκω το αθλημα) δεν εχουν παθει κατι.
Ειδικα για το πλισοφτ, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αντεχει γενικα. Το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι το καπως χαμηλο quality control: το δικο μου εφτασε με μερικες τριχες λυγισμενες και μερικα σημαδακια τριβης (οχι γρατσουνιες) στη λαβη. Μικροπραγματα, γι ενα πινελο τετοιας τιμης κακως και που τα συζηταμε... Μετα απο 3 μηνες συστηματικης χρησης εχει γινει το κυριως πινελο μου, περισσοτερο επειδητον τελευταιο καιρο ειμαι πιεσμενος χρονικα: το εβρεξες, εκανες 5 κινησεις κι εχεις σαπουναδα για 3 περασματα....
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Θα καταρίψω μετά απο πολλές δοκιμές, ένα κατα τη δική μου άποψη μύθο. Λέγεται οτι τα συνθετικά πινέλα δε θέλουν μούλιασμα σε νερό, απλά μόνο βρέξιμο. Μετά από κάτι μήνες λοιπόν που έχω το Plissoft, μπορώ να πω οτι τουλάχιστον εν μέρει, το παραπάνω δεν ισχύει. Δε λέω οτι δε κάνει σωστά τη δουλειά του αν πρώτα δε το αφήσουμε σε νερό, απλά η απόδοση του ανεβαίνει αισθητά, εαν το κάνουμε. Δημιουργεί καλύτερο αφρό και αποδίδει καλύτερα στο face lathering, με την έννοια οτι στο splay είναι αρκετά μαλακό. Αν δε το μουλιάσω και απλά το βρεξω, στο splay είναι κάπως πιο τραχύ λόγω του αρκετού backbone που έχει.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Το δικο μου το αφηνω για κανα λεπτο κατω απο τη βρυση, αλλα ειναι ο τροπος που δουλευω ολα τα πινελα.

Να αναφερω επισης οτι το μαδημα σταματησε μετα την 5η -6η φορα.

Σε μερικες βδομαδες θα συγκριθει και με ενα 24mm maggard marble handle...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”