LORD safety razors

Άβαταρ μέλους
f0x
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Ιουν 2021, 11:45
2
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Όσοι έχετε την Lord L6, πώς σας έχει φανεί σε βάθος χρόνου από άποψη ποιότητας; Σκουριάζει εύκολα (βγαίνει άχρηστη, δηλαδή), ή με λίγη φροντίδα μπορεί ν' αντέξει μια χαρά στον χρόνο;
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@f0x ... πρόκειται για μηχανή - εισαγωγή (entry level ) στο παραδοσιακό ξύρισμα. Βέβαια, με καλό καθαρισμό μετά από κάθε ξύρισμα και λίγη προσοχή στην αποθήκευσή της θα σου κρατήσει χρόνια. Σύντομα, όμως πιστεύω, θα αναζητήσεις την εμπειρία ξυρίσματος και άλλων μηχανών καλύτερων και ακριβότερων. Καλή συνέχεια !
kyriakas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2021, 21:03
2
Been thanked: 59 times

VFM μηχανή η L6(8€) για κάποιον που ξεκινάει το Π.Ξ.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

f0x έγραψε: 02 Ιουν 2021, 12:08 Όσοι έχετε την Lord L6, πώς σας έχει φανεί σε βάθος χρόνου από άποψη ποιότητας; Σκουριάζει εύκολα (βγαίνει άχρηστη, δηλαδή), ή με λίγη φροντίδα μπορεί ν' αντέξει μια χαρά στον χρόνο;
Tην έχω εξίμισι χρόνια και τη χρησιμοποιώ συχνότατα. Πρέπει να έχω κάνει πάνω από 500 ξυρίσματα, αφού έχω μόνο αυτήν και μια Edwin Jagger. Χωρίς να τη φροντίζω σχολαστικά, νιώθω ότι είναι σαν την πρώτη μέρα. Η κεφαλή είναι από το ίδιο υλικό που έχουν πιο ακριβές μηχανές και δεν έχει πάθει το παραμικρό (απλώς, ως καινούρια, δεν είχε τόσο καλό φινίρισμα όσο η Jagger).
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3576 times

Algebar έγραψε: 27 Αύγ 2021, 20:52
Lord L122 "Tech"
Bic Astor

Η μηχανή πέρασε και δεν ακούμπησε από την R41, μάλλον πλάκα μας έκανε ο Κώστας @kopasas , είναι πάρα πολύ ήπια, μετά από 3 χέρια και άπειρο buffing πάλι αξύριστος ήμουν :hb
Στο τέλος έκανα μία κόντρα με την iKon Tech γιατί αλλιώς BBS ούτε με το κιάλι δεν έβλεπα. Η κολώνια μου άρεσε πολύ αφήνοντας αίσθηση φρεσκάδας και καθαριότητας.
Είπα και εγώ, μου έκανε εντύπωση η άποψη του @kopasas !
Μας την έσκασε :D
Άβαταρ μέλους
kopasas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2019, 20:10
4
Has thanked: 121 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Algebar έγραψε: 27 Αύγ 2021, 20:52 SOTN

Εικόνα

Zenith Silvertip
TFS Mattino
Lord L122 "Tech"
Bic Astor
Μενούνος Ν. 10

Το σαπούνι μου άρεσε, εύκολο φόρτωμα και αφρισμός με πολύ καλή δομή, εξαιρετικό γλίστρημα και ικανοποιητική προστασία. Άρωμα ευχάριστο με σχετικά χαμηλή ένταση, μου έβγαζε λουλουδάτη φρεσκάδα.
Η μηχανή πέρασε και δεν ακούμπησε από την R41, μάλλον πλάκα μας έκανε ο Κώστας @kopasas , είναι πάρα πολύ ήπια, μετά από 3 χέρια και άπειρο buffing πάλι αξύριστος ήμουν :hb
Στο τέλος έκανα μία κόντρα με την iKon Tech γιατί αλλιώς BBS ούτε με το κιάλι δεν έβλεπα. Η κολώνια μου άρεσε πολύ αφήνοντας αίσθηση φρεσκάδας και καθαριότητας.

Καλό σας βράδυ !!!

Με παραξένεψε γιατί όντως η μηχανή που δοκίμασα ήταν φουλ επίθεση. Έψαξα να βρω τι γίνεται και βρήκα αυτό από ότι φαίνεται σε κάποια φάση μείωσαν την επιθετικότητα και είναι θέμα σε ποια παρτιδα θα πετύχεις.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13656 times
Been thanked: 14630 times
Ηλικία: 54

Συνεχίζω εδώ για να μείνει η πληροφορία στο νήμα των LORD

Σύμφωνα με τον ivan_101 στο ίδιο νήμα του badgerandblade κυκλοφορούν κινέζικες μαιμούδες με μεγαλύτερο gap και πολύ πιο επιθετικές.


Εικόνα

Αν όντως ισχύει εγώ δυστυχώς πήρα την γνήσια και είναι πολύ ήπια για τα γούστα μου, μάλλον θα της κόψω τα guard για να την κάνω Devette.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8740 times
Been thanked: 11796 times
Ηλικία: 55

Την ίδια σκέψη που έκανε κάποιος στο budger and blade έκανα και εγώ. Για ποιο λόγο να φτιάξει κάποιος fake μηχανή των 5 ευρώ. Πιο πιθανό θεωρώ η lord να αναθέτει την κατασκευή των μηχανών φασόν σε διάφορα εργοστάσια της Κίνας. Και αυτά να φτιάχνουν κάτι που να μοιάζει με την photo. Στην Κίνα υπάρχουν εργοστάσια premium και "εργοστάσια" ό,τι να ναι, που το περίπου είναι δεδομένο. Βέβαια κάνει μπαμ η διαφορά στο γκαπ και με το μάτι, οπότε ούτε η δικαιολογία πώς την έφτιαξαν σύμφωνα με τη φωτό κολλάει. 🤔 Ίσως τελικά να μην την έδωσαν σε εργοστάσιο ό,τι να ναι αλλά σε premium και αυτό να βελτίωσε τον σχεδιασμό των άμπαλων ευρωπαίων. 😁
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Tι λέμε αγαπητοί, αν φτάσουν στο σημείο να κάνουν κόπιες Αιγυπτιακών μηχανών οι Κινέζοι, πρέπει να τα κλείσουμε όλοι τα μαγαζιά και να ξεχυθούμε στα λιβάδια (να επιστρέψουμε δηλαδή στον πλανήτη του 800 μ.Χ.: Ευρώπη - Β. Αμερική στα λιβάδια και Άραβες - Ασιάτες στην πρωτοπορία).

Πιθανότατα έγινε στη ζούλα αναθεώρηση του gap προς τα κάτω. Μιλάμε βέβαια για εξαιρετική εταιρεία, σε μηχανές και λεπίδες εξίσου, αλλά όπως και να το κάνουμε, αποκλείεται να έχει δυτικο-ευρωπαϊκού επιπέδου project & product management, κάποια χαζομάρα κάνανε σε παρτίδα/ες και τη διόρθωσαν.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
AresKraniotakes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2020, 20:07
3
Τοποθεσία: Αττική
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 28

TL:DR Ξεκίνα με κάποια άλλη,δώσε το εικοσάρικο!
Κύριοι,καλησπέρα, ενάμιση χρόνο τώρα στο ΠΞ και η Lord L6 ήταν η πρώτη μου μηχανή!Αρχικά να σημειώσω ότι έχει αντέξει πάρα πολύ κακοποίηση τόσο καιρό και η ποιότητα υλικού την έχει κρατήσει ανέπαφη και ξυρίζει όπως κάθε φορά εξ αρχής!Εννοείται πως δεν είναι μια μηχανή να μάθει κανείς καθώς το οποιοδήποτε παράδειγμα μηχανής στο μέλλον θα φαίνεται εντελώς διαφορετικό.Μιλάω φυσικά για την λαβή αλουμινίου η οποία για εμένα χαλάει την αποδοτικοτητα που έχει η αντιγραφή της 34c!Έτυχε βέβαια σε εμένα να μην ταιριάζει σε καμία λαβή!Προτείνω σε έναν πρωτάρη να πάρει μια καλοζυγισμένη μηχανή,Parker πολύ καλές,καλές Muhle πολλές και Merkur!Ρυθμιζομενη έχω μια
Rockwell 6c. Απο άλλες μάρκες δεν έχω κάποια εμπειρία,αν και γλυκοκοιτάω μια leaf ρυθμιζόμενη τώρα τελευταία!
Το ξύρισμα της δεν θα το έλεγα αποδοτικό για κάποιον που χρησιμοποιεί και άλλες μηχανές μαζί μ'αυτήν γιατί και το χέρι μπερδεύεται και ξεφεύγει και μπορεί να υπάρξει πίεση ή ατσαλοσύνη.Ειλικρινά πλέον την αποφεύγω συστηματικά καθώς θέλω να αποφεύγω γενικά την κόντρα, ειδικά τον χειμώνα και άλλον ένα χειμώνα που πέρασα μαζί της ο οποίος ήταν απογοητευτικός!Εκτίμησα πραγματικά το den μου όταν έμαθα ότι έμαθα με άλλες μηχανές!
Η καλλιέργεια στον άνθρωπο,κρύβεται στους τρόπους,τους πόθους και το χαμόγελο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”