LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

AresKraniotakes έγραψε: 24 Ιαν 2022, 19:00 γλυκοκοιτάω μια leaf ρυθμιζόμενη τώρα τελευταία!
εβγαλε η Leaf ρυθμιζομενη;
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6455 times
Been thanked: 5325 times
Ηλικία: 57

Η συγκεκριμένη είναι η τριτη μηχανή που αγόρασα και χρονολογικά η δεύτερη που μου ήρθε...

Σημαντικότερος λόγος αγοράς της, ειναι σαφέστατα το οικονομικό...

Την έχω στην σταντακι της, δίπλα στην Mercur 23c και στην Edwin Jager DE89...

Αισίως, έχω κάνει στο σύνολο 4 ξυρίσματα συνολικά, το χέρι μου δεν πήγε σε αυτήν, περισσότερο γιατί οι άλλες δύο μου φαίνονται ομορφότερες και βολικοτερες... Συν ότι μου αποπνέουν μεγαλύτερο αίσθημα ασφάλειας (ο,τι κι αν είναι αυτό)...

Αν και γενικότερα προσέχω τον όποιον εξοπλισμό έχω, θα την έχω περισσότερο σαν μηχανή ταξειδιού...

Από την άλλη, ισως μέσα στο Σαβ/κο την δοκιμάσω... Δεν ξέρω... Αμαρτία είναι να βρίσκεται παραπονεμένη, ψαχνοντας λόγο ύπαρξης...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13012 times
Been thanked: 13667 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Μην το σκέφτεσαι φίλε μου @qsplan ... δοκίμασε την μηχανή με μια ήπια λεπίδα για αρχή, όποια σου ταιριάζει, μέχρι τώρα, καλύτερα στο πρόσωπό σου....
Άβαταρ μέλους
AresKraniotakes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2020, 20:07
3
Τοποθεσία: Αττική
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 28

Apostolos K έγραψε: 25 Ιαν 2022, 16:05
AresKraniotakes έγραψε: 24 Ιαν 2022, 19:00 γλυκοκοιτάω μια leaf ρυθμιζόμενη τώρα τελευταία!
εβγαλε η Leaf ρυθμιζομενη;
Την pearl εννοούσα!Λάθος!

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 43 δευτερόλεπτα:
AresKraniotakes έγραψε: 24 Ιαν 2022, 19:00 TL:DR Ξεκίνα με κάποια άλλη,δώσε το εικοσάρικο!
Κύριοι,καλησπέρα, ενάμιση χρόνο τώρα στο ΠΞ και η Lord L6 ήταν η πρώτη μου μηχανή!Αρχικά να σημειώσω ότι έχει αντέξει πάρα πολύ κακοποίηση τόσο καιρό και η ποιότητα υλικού την έχει κρατήσει ανέπαφη και ξυρίζει όπως κάθε φορά εξ αρχής!Εννοείται πως δεν είναι μια μηχανή να μάθει κανείς καθώς το οποιοδήποτε παράδειγμα μηχανής στο μέλλον θα φαίνεται εντελώς διαφορετικό.Μιλάω φυσικά για την λαβή αλουμινίου η οποία για εμένα χαλάει την αποδοτικοτητα που έχει η αντιγραφή της 34c!Έτυχε βέβαια σε εμένα να μην ταιριάζει σε καμία λαβή!Προτείνω σε έναν πρωτάρη να πάρει μια καλοζυγισμένη μηχανή,Parker πολύ καλές,καλές Muhle πολλές και Merkur!Ρυθμιζομενη έχω μια
Rockwell 6c. Απο άλλες μάρκες δεν έχω κάποια εμπειρία,αν και γλυκοκοιτάω μια pearl ρυθμιζόμενη τώρα τελευταία!
Το ξύρισμα της δεν θα το έλεγα αποδοτικό για κάποιον που χρησιμοποιεί και άλλες μηχανές μαζί μ'αυτήν γιατί και το χέρι μπερδεύεται και ξεφεύγει και μπορεί να υπάρξει πίεση ή ατσαλοσύνη.Ειλικρινά πλέον την αποφεύγω συστηματικά καθώς θέλω να αποφεύγω γενικά την κόντρα, ειδικά τον χειμώνα και άλλον ένα χειμώνα που πέρασα μαζί της ο οποίος ήταν απογοητευτικός!Εκτίμησα πραγματικά το den μου όταν έμαθα ότι έμαθα με άλλες μηχανές!
Η καλλιέργεια στον άνθρωπο,κρύβεται στους τρόπους,τους πόθους και το χαμόγελο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”