LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

macho έγραψε: 12 Οκτ 2020, 07:53 Άσε το δέρμα σου να ηρεμήσει.
Η μετάβαση από τα πολυλεπιδα σε μηχανή ασφαλείας (Safety razor) θέλει λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσει το δέρμα.
Δοκίμασε και άλλες λεπίδες.υπαρχει περίπτωση να μην σου ταιριάζει καμμιά από τις 2 λεπίδες.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ναι αυτό θα κάνω. Θα τα αφήσω καμία εβδομάδα πρωτού ξαναδοκιμάσω. Άλλωστε δεν έχω κάποια επιτακτική ανάγκη να είμαι ξυρισμένος καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@brandnewshaver2020 Ευχαριστώ για την απάντηση!

Έχετε δίκιο. Ο αφρός με παίδεψε στην αρχή αλλά κάθε φορά μου βγαίνει και καλύτερος! Δεν ξέρω αν και κατά πόσο φταίει το σαπούνι proraso Και το πινέλο omega διότι δεν έχω κάτι να τα συγκρίνω. Τα αγόρασα βασιζόμενος στα λεγόμενα άλλων που τα κατατάσσουν στα "καλά για αρχάριους". Πάντως ο αφρός κάθε φορά γίνεται και καλύτερος.

Ναι ίσως έκανα λάθος που πήγα από την αρχή για BBS. Έπρεπε απλά να παώ με τη φορά αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έφυγαν κατά το 90% με το πρώτο πέρασμα. Έπρεπε να γυρίζω πίσω και να ξαναπερνάω την ίδια περιοχή για να δω κάποια διαφορά. Ίσως φταίει το ότι δεν είχα πολλά γένια, ίσως φταίει η τεχνική μου αλλά οκ στο ξύρισμα δεν είμαι αρχάριος. Στο DE όμως είμαι.

Σωστά όντος ζυγίζει 48 γραμμάρια. Πάλι δεν έχω με τι να την συγκρίνω. Μάλλον ο καταστηματάρχης στέλνει γενικευμένα emails με οδηγίες και όχι για την συγκεκριμένη μηχανή....

Όσο για τις λεπίδες feather τι να πω. Θα τις κρατήσω και θα δοκιμάσω κι άλλες αλλά, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, μάλλον η L6 δεν τις αναδεικνύει. Ή αυτό, ή οι Lord τελικά είναι σχεδόν τόσο καλές και τις είχα υποτιμήσει. Σίγουρα και η τεχνική μου θέλει βελτίωση.

Καλως σας βρήκα στο ΠΞ και με την ευκαιρία χαιρετώ πάλι όλους τους συνφορουμίτες και εύχομαι αρμονικές και εποικοδομητικές συζητήσεις!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Οκτ 2020, 13:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, χρησιμοποίησε το tag. Φιλικά, Αντώνης
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Καλως ήρθες και καλά ξυρίσματα..!!Κι εγώ σχετικά νέος είμαι (4 μήνες) κι αυτό που έχω να σου πω είναι να δώσεις χρόνο στο δέρμα σου..Εγω στους 2 μήνες περίπου είδα διαφορά.Επίσης θα προτείνω κι εγώ να δοκιμάσεις λεπίδες (astra,perma sharp)και να μη καταπονείς το δέρμα σου με κόντρα..Για αρχή πήγαινε μόνο με την φορά και σιγά σιγά κανε κι ένα δεύτερο πέρασμα στο πλάι.
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι αυτό θα κάνω. Θα περιμένω και θα αποφύγω την κόντρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Οκτ 2020, 16:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Το ΠΞ χρειάζεται χρόνο.
Χρόνο για να μάθεις να κανεις καλή σαπουνάδα
Χρόνο για να βελτιώσεις την τεχνική σου
Χρόνο για να στρώσεις το πινέλο και να συμπεριφέρεται καλύτερα.

και όταν τα κάνεις όλα αυτά θα θες να αφιερώνεις αρκετό χρόνο σε κάθε ξύρισμα για να το απολαμβάνεις περισσότερο.

ΥΓ. για τα πινέλα χοίρου διάβασε νήμνατα εδώ μέσα πως θα καταφέρεις να τα στρώσεις πιο γρήγορα
πχ. αυτό viewtopic.php?f=49&t=190
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι, θα δώσω τον απαιτούμενο χρόνο και είμαι σίγουρος θα ανταμοιφθώ! Είδωμεν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Οκτ 2020, 16:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

@newwetshaver Η Lord οπως και ολες οι μηχανες για να αποδωσουν πρεπει καποιος να αποκτησει τεχνικη τοσο στην γωνια κοπης οσο και στο να φτιαχνει αφρό. Το να υπαρχει διαφορα απο τα πρωτα 2,3 ξυρισματα ειναι απο δυσκολο εως απιθανο. Το βασικο ειναι να μην απογοητευθεις, να εξασκηθεις και να βελτιωσεις την τεχνικη σου και το καλο αποτελεσμα θα ερθει.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10583
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26560 times
Been thanked: 26045 times

Εκτός θέματος
@newwetshaver Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Αν θες να τονίσεις σε ποιον αναφέρεσαι και να το δει, χρησιμοποίησε το tag. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Antonis

Ok!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ως κάτοχος της Lord L6 εδώ και έξι σχεδόν χρόνια, θα σου επιβεβαιώσω ότι με αυτήν τη μηχανή χρειάζεται πράγματι να ασκήσεις λίγη (ελάχιστη) πίεση για να ξυριστείς. Τώρα, πόσο λίγη, δεν μπορώ να σου πω. Θα το καταλάβεις από μόνος σου, πόσο σε παίρνει. Αλλά είναι πραγματικά απειροελάχιστη. Εγώ ύστερα από άπειρα ξυρίσματα έχω συνηθίσει και πλέον η όλη φάση γίνεται αυτόματα.

Πάντως, είναι απολύτως φυσιολογικό με μία ήπια closed comb μηχανή να μην έχεις 100% τέλειο αποτέλεσμα με το πρώτο πέρασμα. Και με πιο επιθετικές DE μηχανές θα σου συμβαίνει. Γι' αυτόν τον λόγο ακολουθεί και το δεύτερο "πλάγιο" πέρασμα.

Θα συνιστούσα να σταματήσεις το "κόντρα", το οποίο πιθανότατα είναι και η αιτία για τα σπυριά που βγάζεις. Το πολύ βαθύ ξύρισμα έχει συχνά ως αποτέλεσμα κάποιες τρίχες να φυτρώνουν προς τα μέσα (το περίφημο ingrown hair) και να προκαλούν σπυράκια στο δέρμα. Το παθαίνω κι εγώ ορισμένες φορές στο πιγούνι ακόμα και τώρα, που θεωρούμαι έμπειρος, όταν ασυναίσθητα το ξύρισμα βγαίνει πιο βαθύ απ' ό,τι πρέπει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”