Συντήρηση σαπουνιών και ημερομηνία λήξης(?)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Μια χημική αντίδραση που δε γίνεται σε κανονικές ή υψηλότερες θερμοκρασίες δωματίου, σίγουρα δε θα γίνει σε θερμοκρασίες ψύξης κ πολύ περισσότερο κατάψυξης. Το ίδιο ισχύει κ για την πιθανή εξαέρωση πτητικών συστατικών των προϊόντων. Το ίδιο κ για την αποσύνθεση οργανικών συστατικών. Αυτό που μπορεί να επηρεαστεί αρνητικά από την ψύξη κ μάλιστα την κατάψυξη είναι το ιξώδες ενός ρευστού ή παχύρευστου προϊόντος κ έχει σχέση με την ομοιογένειά του κ την επιμέρους περιεκτικότητά του σε νερό, σε συνάρτηση με τις αντιπηκτικές ιδιότητες των επιμέρους συστατικών του. Κανένα προϊόν τέτοιας τάξης δεν έχει τέλεια ομοιογένεια. Οπότε με τις χαμηλές θερμοκρασίες προκυπτει ασύμμετρη επιμέρους στερεοποίηση ανάλογα με την περιεκτικότητα σε νερο κ γίνονται αυτά τα γρομπαλάκια. Αν είναι πιο ομοιογενές θα γίνει ολο πέτρα. Με την επαναφορά του σε θερμοκρασία δωματίου θα χαθεί μερος της ομογένειας του, που μπορεί να επανέλθει με ανάδευση, αλλά μπορεί να εξαερωθεί κ μερος των πτητικών συστατικών του με τις δεδομένες συνέπειες κυρίως σε αρωμα. Όλα αυτά βέβαια διαφοροποιούνται από προϊόν σε προϊόν. Για αυτό υπάρχουν οι Χημικοί στο οικοσύστημα..

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 38 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
Τώρα όσον αφορά στην επικινδυνότητα όλων αυτών, υπάρχει ο παράγοντας της ανοσοποιητικής ικανότητας των έμβιων όντων που την χαρακτηριζει διαφοροποίηση κατά ατομο στη μονάδα του χρονου κ των παραμέτρων που εμπεριέχονται σε αυτή. Άλλωστε τα βακτήρια κ μικρόβια υπηρχαν πριν τον άνθρωπο κ ή θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν κ μετά τον ανθρωπο ή θα εξαφανιστούμε ταυτοχρονα.. Το σίγουρο εΐναι πως το μεγαλύτερο όπλο στην μαχη κατά των ασθενειών ειναι χρηση του σαπουνιού κ του τρεχούμενου νερού. Αλλά με δεδομένο το πρώτο.
Η μικροβιοφοβία δεν αποτελεί ψύχωση, αλλά συνειδητοποίηση με τον πλέον ρεαλιστικό τρόπο των πραγματικών κυρίαρχων της Γης.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Αποφεύγω αυστηρά πλέον επαφή βρεγμένου πινέλου καθώς και μούλιασμα σαπουνιού μέσα στην συσκευασία του.
(Αν έχω σκληρό σαπούνι αφαιρώ ξύσμα )

Γλιτώνω την μπελαλίδικη (για μένα) διαδικασία του στεγνώματος.

Επίσης σέβομαι το προϊόν και δεν επιτρέπω την σπατάλη του έξω από την συσκευασία του και στο νιπτήρα (διότι καθώς στροβιλίζεται το πινέλο μέσα στο σαπούνι
η συσκευασία του δεν έχει τον χώρο να διαχειριστεί/κρατήσει το προϊόν που αρχίζει και αφρίζει.)

Το νερό αναδεικνύει το σαπούνι και τα συστατικά/αρώματα του.. από την άλλη εάν δεν στεγνώσει καλά και μείνει κλειστό θα δούμε αλλοίωση με συνηθέστερη την εξαφάνιση αρωμάτων..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Θα έλεγα πως είναι ορθή κ
έχει την λογική της η πρακτική σου. Αλλά έτσι, αν καταλαβαίνω σωστά, αποκλείεις το face lathering, που κάποιοι το έχουμε δεδομένο κομμάτι της διαδικασίας για διάφορους λόγους. Από πρακτικούς έως μηχανικά πανηδονιστικούς. Προσωπικά έχω να κάνω αφρό σε μπωλ από τότε που προσπαθούσα να μάθω πως γίνεται ο Σωστός αφρός...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Το άλλαξα εδώ και καιρό. Τώρα αφρός μόνο στο σκατλ, για να μείνει μυρωδιά σε κανένα σαπούνι.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Επανέρχομαι @babkoug λέγοντας πως δεν αποκλείω το face lathering..
Ίσα ίσα η απόλαυση βρίσκεται εκεί ακριβώς με ένα πινέλο ασβού..
Όμως επειδή δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα..
μια ποσότητα που θα αφαιρεθεί από συσκευασία και θα τοποθετηθεί σε μπώλ..
θα καταλήξει να εξαφανιστεί από τον λαίμαργο ανωτέρω θύσανο..
Οπότε χαλάλι η απόλαυση uber alles.. και βούρ φόρτωμα από μέσα..
Όμως με πολύ στραγγισμένο πινέλο και φιλική συμμετοχή μπώλ για έξτρα δούλεμα εάν απαιτείται..

Σχεδόν ένα χρόνο μετά από τα προηγούμενα γραφόμενα μου.. έχουν μαζευτεί περισσότερα σαπούνια..
οπότε και διαφοροποιούμαι..

Αυτό που δεν αλλάζει είναι το πολύ καλό στέγνωμα με τουμπαρισμένο και παίρνοντας ανάσα εννοείται σαπούνι
στην συσκευασία του!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Δεν νομίζω πως λήγουν... Από την άλλη το μόνο που πιθανώς αλλοιωθεί είναι κάποιες από τις ιδιότητες τους με την μη σωστή, εν γένει, διαχείριση τους...

Τα μόνα σαπούνια που έχω βάλει βρεγμένο πινέλο μέσα, είναι το MWF, Celia, Haslinger, Proraso... Κι αυτό στην αρχή, εκτός από το MWF που και πάλι θα κάνω face lathering, ίσως επειδή είναι τέτοιο σκληρό όπως είναι...

Σε όλα τα υπόλοιπα, απλά παίζω τζόκερ με το πόση ποσότητα σαπουνιού θα βάλω στο μπωλ...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Το μπολ το βαριέμαι απίστευτα. Παίρνω σχεδόν πάντα μέσα από τη συσκευασία και δημιουργώ αφρό στο πρόσωπο. Αποφεύγω να παίρνω λιγότερη ποσότητα απ ότι χρειάζεται για να μην ξαναβουτάω το πινέλο στο σαπούνι αφού το έχω βάλει στο πρόσωπό μου, οπότε εκεί υπάρχει μια μικρή σπατάλη, αλλά σίγουρα λιγότερη απ την σπατάλη του μπολ. (θέλει λίγο εμπειρία ανάλογα με το σαπούνι, αλλά οκ). Φαντάζομαι ότι τα μικρόβια και οι πιθανές βρωμιές του προσώπου, καλό είναι να μην πηγαίνουν στο σαπούνι για λόγους υγειινής και για να αντέξει το σαπούνι στο χρόνο.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Το θέμα στο φόρτωμα από το μπολ του σαπουνιού είναι το νερό. Βάζεις νερό που δε μένει μόνο στην επιφάνεια, αλλά ανάλογα κ με την σκληρότητα του σαπουνιού εισχωρεί. Ακολουθεί η εξάτμιση που γίνεται όσο το αφήνεις να στεγνώνει. Κυρίως τα αιθέρια έλαια έχουν θέμα λόγω πτητικότητας κ αφού έχεις προσθέσει νερό που ευνοεί την εξάτμιση. Από την άλλη λίγες χαρές είναι χωρίς κόστος ✌️.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Ένα σημείο που υπερέχουν οι κρέμες έναντι των σαπουνιών είναι η ευκολία φορτώματος καθώς αφαιρώ πολύ εύκολα την επιθυμητή ποσότητα με ένα κουταλάκι, την απλώνω καλά στον μουλιασμένο/στραγγισμένο ασβό και βουρ για face lather !!!

Τα σαπούνια τα μουλιάζω 5-10 λεπτά στο scuttle όπως και ο Μπάμπης και φορτώνω από εκεί πριν το face lather.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
marvin184
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2022, 16:56
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Ηλικία: 27

Καλησπέρα στα παιδιά. Ψάχνοντας thread αντίστοιχο με την ερώτησή μου νομίζω πως αυτό είναι το καταλληλότερο.

Έχω παρατηρήσει κάποιες φορές πως μερικές κρέμες, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που κάθονται στο den, αρχίζουν να γίνονται πιο ''σκληρές'' όταν βγαίνουν από το σωληνάριο ή στο δοχείο τους. Η αίσθηση στο χέρι παραπέμπει σε έλλειψη υγρασίας και στο lathering παράγεται αρκετά ''φουσκωτός'' και αραιός αφρός που δεν προσφέρει καμία ολισθηρόητα ή προστασία κατά το ξύρισμα.

Να τονίσω πως γενικά προσπαθώ να διατηρώ τον εξοπλισμό έξω από το μπάνιο και μακριά από απευθείας έκθεση στον ήλιο. Θα χαρώ να ακούσω την άποψή σας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”