Έτοιμοι αφροί για μια ώρα ανάγκης!

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13604 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@mbakurin ... μακάρι κανείς μας να μην πέσει στην ανάγκη για ένα αφρό ξυρίσματος, έτσι που μάθαμε με το παραδοσιακό ξύρισμα... Μπορείς να πάρεις και μια nivea από SM , απλά να την περάσεις στο πρόσωπο, χωρίς πινέλο και να ξυριστείς. Το έχω κάνει και δουλεύει, δουλεύει καλύτερα από αφρό ξυρίσματος...
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Δεν κατάλαβα τι είναι η "μία nivea", να με σχωρνάς! Κάποιου είδους κρέμα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Ιουν 2021, 17:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11677 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

@mbakurin Κρέμα σε σωληνάριο.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13604 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@mbakurin https://www.synferri.gr/nivea-sensitive ... e_EALw_wcB
Μια απλή κρέμα ξυρίσματος Super Market, νομίζω, πολύ καλύτερη από αφρούς ξυρίσματος και πιο οικονομική.. δοκίμασε το...
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

A ok! Είχα ενδοιασμούς για το κατά πόσο θα την παλέψω χωρίς πινέλο με τέτοια κρέμα, μέχρι να μου έρθει από Κίνα.
De savoir vient avoir.
12bees
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Μαρ 2021, 17:51
3
Been thanked: 5 times

Είναι σε έλλειψη αυτό το διάστημα,αλλά αν βρείτε για ώρα ανάγκης, πάρτε τον αφρό της latoja.
Λίγο καλύτερος από τον proraso, που και αυτός είναι κορυφή .
Για μένα, ότι καλύτερο σε αφρούς.
Κάποτε είχα δοκιμάσει και ένα brushles της clinic και έκανα δουλίτσα.
Ηταν όμως εξωφρενικά ακριβό (μου είχαν δώσει δειγμα)
Αυτό που δοκίμασα και το βρήκα τελείως απογοητευτικό, είναι το προϊόν της lucky tiger.
Kαι φυσικά πρέπει να βρεις άλλο κουτάκι να το κουβαλάς, γιατί το δικό του είναι σαν τσανακα από γιαουρτι :)
Πάντως παρόλο που εδω και καιρο χρησιμοποιώ μόνο σαπωνες, στο νεσεσέρ εχω πάντα ένα μικρουλακι της proraso.
Εκδρομή και ΠΞ ,έννοιες αντίθετες!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3653 times
Been thanked: 2119 times

Γιατί το λες αυτό; Πιστεύω η εκδρομή θα κάνει το πξ ακόμα πιο απολαυστικό αλλά και το πξ θα δώσει στην εκδρομή μια νοστιμιά.
Θυμάμαι μια φωτογραφία κάποιου, πρέπει να ήταν σε αυτό εδώ το φόρουμ γιατί ήταν στην Ελλάδα, που έδειχνε πώς κρεμούσε το πινέλο για όσες μέρες ήταν στο κάμπινγκ.

Τώρα για το πώς θα χωρέσουν σε νεσεσέρ, έχω το δερμάτινο της πάρκερ - που είναι μικρό σχετικά - και χώρεσε άνετα 3 μεταλλικά κουπάκια των 50ml (από αλιεξπρες)
Μαζί με μηχανή, μπαλμάκι, λεπίδες και με καλύπτουν άνετα για τις 28 μέρες που διαρκεί το μπάρκο.
Απλά επείδη είμαστε του αθλήματος, έβαλά κι άλλα 3 κουπάκια χύμα στη βαλίτσα, μήπως τύχει και ξεμείνω από επιλογές 8)

Όσο για το αν ξεμείνω τελείως, μάλλον θα προτιμήσω σαπούνι σώματος-προσώπου από τενεκεδάκι.
Μπορεί όντως να είναι φανταστικά προϊόντα, και το προράσο και το λατόχα, απλά δε μου κάθεται καλά να τα βάλω στο πρόσωπο.

Άμα βιάζομαι όμως, δε μου έχει τύχει ως τώρα, μάλλον θα φροντίσω να έχω λεπίδα κοφτερή - πέρμασαρπ, φέδερ - στην πρώτη της χρήση. Η επιλογή αφρού έρχεται δεύτερη.
Λόγω βιασυνης δε θα μπορέσει να μαλακώσει η τρίχα και να προετοιμαστεί το δέρμα, οπότε η αποτελεσματικότητα της λεπίδας είναι αυτή που θα σώσει την παρτίδα.
Έτσι τουλάχιστον το βλέπω, όπως σου ειπα δε μου έτυχε ως τώρα
Δημήτρης
12bees
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Μαρ 2021, 17:51
3
Been thanked: 5 times

Είναι ανάλογα του βίου που διάγει ο καθένας.
Στα 60φευγα μου,διακοπές ίσον εξοχικό στο νοτιότερο άκρο της χώρας.
Εκεί λοιπόν υπάρχουν τα πάντα και όντως το ΠΞ είναι απόλαΠση :)
Εκδρομές βαριά βαριά κανα τριήμερο.
Οπότε σιγά μην ξυριστώ!
Ε ..εκεί ο αφρός για μια ώρα ανάγκης ,για μένα πρέπει να υπάρχει .
Σημερις παρηγειλλα τα εξής αλλοπρόσαλλα . ...σαπουνι Caponificio Varesino 70th Anniversary Shaving και αφρο ξυρίσματος floid.

Σωστοοοοοος ???😀
???
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Έτοιμοι αφροί για μια ώρα ανάγκης?? :text-bump:
Γιατί δεν έχει μετακινηθεί στο Trash Area αυτό το θέμα ?
:chores-chopwood: :D
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

@Constantin ντρεπομαι που εχω ποσταρει σε αυτο το νημα .... αλλα η ζωη ετσι ειναι ..... πρεπει να ξεκινησεις απο τα χαμηλα και να φας πολλες καρπαζιες για γινεις αφεντικο :dance: :dance:
AlexFocus έγραψε: 12 Απρ 2011, 21:01 αφου ειχα δοκιμασει διαφορους αφρους και τζελ κατα καιρους ... εκει που κατεληξα και χρησιμοποιουσα για αρκετο καιρο ηταν NOXZEMA κοκκινο ... απολυτα ικανοποιημενος .... τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω brushless κρεμες ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”