Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5839 times
Been thanked: 3581 times
Ηλικία: 51

Προσωπικά εγώ δεν έχω βρει καμία διαφορά στο δικό μου δέρμα είναι ίδιες
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Apostolos K έγραψε: 21 Ιουν 2021, 17:08 Άρα είναι το ίδιο πράγμα;
Ναι, με την ίδια λογική που η feather βγάζει δύο φαινομενικά διαφορετικά πακέτα ξυράφια, τα οποία είναι 100% ίδια, ή με την ίδια λογική που η ολύμπικ και η ετζήαν κάνουν τα ίδια δρομολόγια με τα ίδια αεροσκάφη και δε σε απασχολεί με ποια θα κλείσεις. :violin:
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

tolis.sketos2 έγραψε: 21 Ιουν 2021, 18:57 Προσωπικά εγώ δεν έχω βρει καμία διαφορά στο δικό μου δέρμα είναι ίδιες
στην 3η χρηση στα δικα μου γενια τραβουσαν αρκετα οποτε εφυγε στο κουτι με τις λεπιδες για πεταμα
Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Πρόσφατα αγόρασα και δοκίμασα τις Gillette silver blue και δηλώνω ενθουσιασμενος. Μου ταίριαξαν απόλυτα δεν τραβανε καθόλου είναι κοφτερές αλλά ταυτόχρονα τόσο γλυκές. Δοκιμασμένες σε διάφορες μηχανές σε όλες πήρα το απόλυτο.
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7619 times
Ηλικία: 41

Πρόσφατα χρησιμοποιησα Gillette super thin με την ED 3one6 και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος
Ξύρισμα σε βάθος χωρίς ερεθισμούς...το μόνο μείον νομίζω είναι η ζωή της λεπίδας(δυο χρήσεις σε μένα) και η τιμή
αλλά αξίζουν μια δοκιμή
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
poseidon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2021, 06:57
2
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 31

Κάποια σαν τη feather, αλλά να κρατάει παραπάνω από 3 ξυρισματα ή να είναι πιο οικονομική;
Η kai είναι αρκετά καλή και ανθεκτική, αλλά μαζί με την κόψη της είναι και πιο άγρια.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28073 times
Been thanked: 29335 times
Ηλικία: 64

Φίλε @poseidon είναι δύσκολο να γίνουν ασφαλείς προτάσεις, όσον αφορά λεπίδες.
Αυτή που κάνει σε μένα μπορεί να είναι απαράδεκτη για σένα και αντίστροφα.
Πχ η Kai stainless μου βγάζει άνετα 10 ξυρίσματα με οποιαδήποτε μηχανή, είτε mild είτε επιθετική, το ένα καλλίτερο από το άλλο.
Εχω βαρεθεί να την πάω παραπάνω αλλά πιστεύω πως μπορεί να έφτανε και στα 15.

Αρα ο πιο ασφαλής τρόπος να βρεις τι λεπίδες σου ταιριάζουν είναι try and error. ;)
Γιάννης
poseidon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2021, 06:57
2
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 31

Την Kai την έχω πάει 9 ξυρισματα και απλά μετά είπα φτάνει! Μου αρέσει επειδή είναι κοφτερή, μου αρέσει το χρατς χρατς που ακούω, αλλά την νιώθω έντονα στο δέρμα.
Ξυριζόμουν με Bic Astor για 1.5 χρόνο και μοιάζουν αρκετά νομίζω, απλά η Bic βγάζει λιγότερα ξυρισματα.
Έχω δοκιμάσει derby, Astra μπλε και πράσινες, Gillette Platinum, personna Platinum.
Σαν το γλυκό κόψιμο της feather όμως καμία. Περνάει, τα παίρνει όλα και δεν την καταλαβαίνεις ότι πέρασε!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Η permasharp κρατάει περίπου το ίδιο (ίσως -1 ή -2 ξυρίσματα) αλλά είναι θαρρώ οικονομικότερη, ειδικά η 100άρα, σε σχέση με 100 φέδερ.

Gillette 7 o'clock πράσινη επίσης μοιάζει πολύ σε κοπή και διάρκεια, αλλά νομίζω είναι κοντά σε τιμή.

Εμένα προσωπικά οι asco πορτοκαλί μου θύμισαν αρκετά μια πιο "γλυκειά" φέδερ, γιατί κόβουν περίπου το ίδιο, κρατάνε περίπου το ίδιο, αλλά το κόστος τους είναι αστείο.

Μπορεί να σου φανούν και χαζομάρες αυτά που λέω εν τέλει, γιατί εγώ έχω ευαίσθητο, άσπρο δέρμα, λεπτή τρίχα, τελείως ίσια και κόκκινη-ξανθοκάστανη. Αν εσύ έχεις παχιά τρίχα και σγουρή, μπορεί να σου κάνουν δυστυχώς μόνο οι φέδερ γι' αυτό που ζητάς, οι άλλες να σου φαίνονται ανεπαρκώς αιχμηρές.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εικόνα
Embrace the steel..
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”