Pannacrema Nuàvia Blu

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Στο θέμα τιμής δε θα διαφωνήσω. Είναι πανάκριβα και - μάλλον - αδικαιολόγητα ακριβά. Λέω μάλλον γιατί η αξία ενός προϊόντος ενέχει σε μεγάλο βαθμό το υποκειμενικό στοιχείο οπότε ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Vavous έγραψε: 04 Ιούλ 2020, 09:53 Δεν είσαι η εξαίρεση, οι λάτρεις τους είναι πολύ περισσότεροι από τους πολέμιους.

Το θέμα είναι πως όταν για ένα σαπούνι σε βάζει ο άλλος να πληρώσεις 50+ ευρώ, ε πως να το κάνουμε, περιμένεις το τέλειο κι ακόμη παραπάνω.

Άντε, διαβολίστηκα πάλι και θέλω revisit. Ήρθε η ώρα για το δέυτερό μου μπλε.
Πλέον μειώθηκε και η ποσότητα και επεσε και η ποιοτητα της συσκευασίας, αλλα ειναι λιγο πιο προσιτη.
Αν ειναι να διαφθαρεις οντως ξανα, πες μου...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

@Vavous τελικά after shave για το μπλε βρήκες ή χτυπάμε ανελέητα Tremonia Pure και το αφήνουμε στην ησυχία του;

Παρέλαβα σήμερα ένα blu, έχω πάθει πλάκα με το άρωμα του αλλά δε μπορώ να φανταστώ με τι lotion ή balm θα μπορούσα να το ταιριάξω.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Αχχχ, πότε θα βγάλει ο Πανακρέμας λοσιόν για τα σαπούνια του;
Μέχρι τότε scentless, όπως λες Τάσο, οτιδήποτε άλλο θα χαλάσει την αρμονία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έκανα λοιπόν και εγώ το ξύρισμά μου με την μπλε...
Κατ' αρχάς, αυτά τα "βγάζω από το βαζάκι τρία γραμμάρια, βάζω στο μπολάκι με επτά γραμμάρια νερό, ανακατεύω κλπ" δεν τα μπορώ, δεν τα μπορώ!
Αντί να φορτώσουμε σαν άνθρωποι και να κάνουμε τον αφρό μας, ζυγίζουμε νερό και σαπούνι στο μπάνιο σαν βλαμμένοι.
Ένας πόντος μείον λοιπόν.
Από αυτό το βαζάκι από gerber βέβαια πως ακριβώς να φορτώσεις σαν άνθρωπος; Το δίνει και για premium συσκευασία...

Άρωμα, πολύ δυνατό, σαν ωραία κολόνια. check
Αίσθηση στο πρόσωπο, premium. Ευχαριστήθηκα lathering αν και θα προτιμούσα να είναι face lathering. Τέλος πάντων, check.
Γλίστρημα καλό, έως υποφερτό. Τα σαπούνια του γιατρού με κοιτούσαν από το ράφι και είχαν σκάσει στο γέλιο, αλλά τέλος πάντων, check.
Residual slickness, πολύ ωραίο άρωμα, σαν ωραία κολόνια. Ναι, τι; Έχω σαπούνια των 5 και 10 ευρώ που το κοιτάνε από ψηλά!
Ένας πόντος μείον.
Προστασία... Ψάχνω να βρω σαπούνι με χειρότερη προστασία και δεν!
Δύο πόντους κάτω από αυτό γιατί το θεωρώ απαράδεκτο.
Post shave, ok, εδώ είμαστε, εκπληκτικό. check.
Αυτό οφείλω να του το δώσω, αν και με την προστασία (not) που μου πρόσφερε, χρειάστηκα και asl και balm και ότι άλλο βρήκα μπροστά μου.


Με τους πόντους λοιπόν που έχει, μιλάμε για μία panacreβη κρέμα με φοβερό άρωμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με vintage μηχανές που δεν ξυρίζουν ή καμιά καινούργια, πολύ mild.
Στα λεφτά του και για σαπούνια/κρέμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο, προτιμώ 3 Soap Commander, ή 2 Zingari/Dr Jon's/κλπ ή ακόμη και 5 Ach Britto Lavanda.
Πέρα από το άρωμα, το σαπούνι της Cyril R Salter (αυτό των 5 ευρώ) το γλεντάει εύκολα.
Sorry guys...

Υ.Γ. Μη συζητήσω για το πως φαίνεσαι όταν μπαίνεις στην τουαλέτα με κουταλάκι και ζυγαριά...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ειδα την νεα νουαβια του Ανδρεα και μου φανηκε οτι ειναι κανονικη κρεμα( μαλακοτατη), ενω το δικο μου ειναι κανονικο σαπουνι(σκληροτατο)
Δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι αλλο, αλλα σε θεματα προστασιας, εγω τοσα χρονια δεν παρατηρησα αυτο που λες Μιχαλη.
Σε μενα ολα δουλευουν αψογα.
Δεν ειναι κορυφαια η προστασια του οπως ειπες (like Talbot - Tabac - Valobra) αλλα ανω του μεσου ορου...

YMMV
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η δικιά μου Τάσο είναι καθαρά κρέμα και από τις μαλακές.
Σε προστασία είναι χειρότερη από τις prosar του super market!
Επίσης, τα δείγματα που είχα (κόκκινη και μαύρη) ήταν άσπρα και σκληρά.
Αυτό είναι καφέ.
Άλλο σαπούνι πουλάει ο απατεώνας;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Η μπλε νουαβια ειναι σιγουρα καφε. Οι αλλες οχι.
Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες για την προστασια.

Για την τιμη τα εχουμε ξαναπει. Εγω το πηρα 40 ευρω που για την ποσοτητα και την συσκευασια που ειχε ηταν πολυ καλη τιμη.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλά ρε παιδιά δεν τρέχει τίποτα.
Ένα σαπούνι είναι δεν θα πεθάνουμε κιόλας.
Υπάρχουν και άλλα σαπούνια εξίσου καλά και πολύ πιο φτηνά.... }:D
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3653 times
Been thanked: 2119 times

Tzimisce έγραψε: 10 Σεπ 2020, 15:24
Αντί να φορτώσουμε σαν άνθρωποι και να κάνουμε τον αφρό μας, ζυγίζουμε νερό και σαπούνι στο μπάνιο σαν βλαμμένοι.
Χαχα, ξέρω είναι ηλίθιο, αλλά έτσι κάνω σχεδόν σ' όλα τα σαπούνια μου! Είμαι γκατζετάκιας και ήξερα ότι θα τη χαρώ τη ζυγαριά ακριβείας και για άλλες χρήσεις, όχι μόνο για το ξύρισμα. 15 ευρώ έκανε, δεν είναι τρελό έξοδο.
Τα σαπούνια τα ξύνω με το σουγιά, γύρω στο 1 γραμμάριο, 5 ml νερό με σύριγγα και τα αφήνω να μουλιάσουν σε κούπα με καπάκι να μη φεύγει η υγρασία.

Αλλά όταν διάβασα τις οδηγίες τις νουάβια μου φάνηκε κι εμένα περίεργο, αυτά τα κάνω εγώ που είμαι κολλημένος λέω, αυτοί τα βάζουν σε οδηγίες χρήσης;
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”