Καρέκλα γραφείου

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Η παλιά μου καρέκλα γραφείου αρχίζει και τα φτύνει (η μπουκάλα χάλασε και στα καλά καθούμενα... βυθίζομαι!).
Μια και δουλεύω στο γραφείο τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα, είναι σημαντικό η καρέκλα να είναι καλή.

Ψάχνω τώρα μια καινούργια και από ότι βλέπω η αγορά έχει γεμίσει κινέζικες αμφιβόλου ποιότητας.
Έχετε κάποια πρόταση, ή τι χρησιμοποιείτε;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Eγώ φίλε Δημήτρη δεν έχω να σου κάνω πρόταση.Μπορώ να σου πώ τι κάνω όμως:επιλέγω μικρά-μεσαία επιπλάδικα.Αυτά που είναι συνοικιακά.Εκεί βρίσκω καρέκλες καλύτερης ποιότητας!
Αν έμενες Χαλκίδα ή Λάρισα μπορούσα να σου πώ πιο έχει πολύ καλές ποιότητες.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη στο γραφείο έχω μια δερμάτινη της SATO. Τη θεωρώ πολύ καλή καρέκλα, αξιόπιστη και με ανταλλακτικά αν τύχει και χαλάσει κάτι. Μοντέλα υπάρχουν πολλά από τη SATO. Μια βόλτα σε ένα μαγαζί για μα τις δεις από κοντά και να τις δοκιμάσεις, είναι ότι καλύτερο.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το ιδιο με τον Τηλεμαχο θα σου ελεγα κι εγω Δημητρη. Μεινε μακρια απο πλαισια-πρακτικερ κλπ αλυσιδες, ολες φερνουν τις ιδιες κινεζικες με διαφορετικες σταμπες. Επισης οι μηχανισμοι στις καρεκλες του ΙΚΕΑ μου φαινονται καπως ψευτικοι....
Περυσι που αλλαξα την δικια μου καρεκλα, κατεληξα σε ενα απο τα καταστηματα με εξοπλισμους γραφειου στο Μοναστηρακι (στην εισοδο της πλατειας Αβυσσινιας). Κανε μια ερευνα κι εκει. Πολυ πιθανον να βρεις και σκετο μηχανισμο, ωστε να αλλαξεις μονο αυτον.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εικόνα


Λίγο ακριβή αλλά αξίζει τα λεφτά της
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αυτή την στιγμή δεν ασχολούμαι με τα θέμα καθώς είμαι πλήρης, οπότε δεν ξέρω τι κυκλοφορεί για να προτεινω μοντέλα μαρκες κ.λπ. αλλά στο παρελθόν είχα ασχοληθεί αρκετά και ένα έχω να πω. Καρέκλα γραφείου και οικονομική δεν υπάρχει. Αν κανείς δεν έχει την δυνατότητα καλύτερα να κάτσει σε συμβατική καρέκλα κουζίνας παρά σε φτηνιάρικη καρέκλα γραφείου. Αλλιώς καλύτερα τρύπιο σώβρακο κια καρέκλα γραφείου με 300€ + . Φυσικά όσοι είναι νέοι, φοιτητές κ.λπ. θα πουν ότι λέω μπουρδες γιατί το σώμα του νέου έχει αντοχές και η πνευματική του κατάσταση και διαύγεια δεν επηρεάζεται εύκολα. Αλλά όσοι είναι 40+ και δουλεύουν πάνω από 8 ώρες σε γραφείο καταλαβαίνουν τι εννοώ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βρε κουμπάρε οι Recaro έχουν €2000+! Σε αυτά τα λεφτά κοιτάω και Aeron από εξωτερικό!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Δημήτρη ψάχνω για έπιπλα (όλο το σετ) αυτή την εποχή, οπότε είμαι και σε αναναζήτηση καρέκλας γραφείου... Κάποια στιγμή ας μιλήσουμε για να διασταυρώσουμε απόψεις (και φυσικά αν βρούμε κάτι καλό θα το γράψουμε κι εδώ).
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Άν δεν έχει χαλάσει κάτι άλλο πλήν του αμορτισέρ (μπουκάλα) μπορείς να
αλλάξεις μόνον αυτό. Υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά, και άν είναι δύσκολο να αλλαχθεί με ένα "βγάλε βάλε"
υπάρχουν εργαστήρια και καταστήματα που στο αλλάζουν.
Εγώ για το σπίτι πήρα πρίν λίγες μέρες μια φτηνή από πλαίσιο, όσο αντέξει.
Στο γραφείο έχω 2 παλιά μοντέλα του Συμεωνίδη, "Αφροδίτη" τις έλεγε,
βαρέων βαρών θα τις πώ εγώ ;) . Τις έχω πάνω απο δεκαετία,
μόλις πριν κανα χρόνο μούσκασε η μιά μπουκάλα, ροδάκια έχω αλλάξει πολλά.
Μούχε δώσει ένα σακουλάκι με 10.
Σίγουρα θα υπάρχουν στην Αθήνα καταστήματα που θα έχουν έπιπλά του,
αλλά και άλλες καλές Ελληνικές βιοτεχνίες.
Δές και του Δρομέα...
Αλλά, όσο καλή και νάναι μια πολυθρόνα, όσο καλοκατασκευασμένη, οι βλάβες μπορεί να συμβούν
και από τον πρώτο μήνα. Πχ να ξηλωθεί μια ραφή, ή να "σκάσει" η μπουκάλα, ή να σπάσει ένα ροδάκι.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε:Βρε κουμπάρε οι Recaro έχουν €2000+! Σε αυτά τα λεφτά κοιτάω και Aeron από εξωτερικό!
Πήγαν τόσο; Εμείς στην δουλειά τις πήραμε για ένα χιλιάρικο έκαστη το 2008. Φυσικά ακόμα και σε αυτή τη τιμή δεν τις λες και φτηνές. Αλλά αν πάρεις ρεκαρο, το θέμα καρέκλα γραφείου κλείνει για πάντα.

Τις έχουμε σε σταθμό που δουλεύει σε 24ωρη βάση 365 μέρες το χρόνο και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Και πίστεψε με οι συνάδελφοί (100+ κιλα) τις εχουν φέρει στα όρια τους.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”