Edwin Jagger DE89

Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

Καλησπερα στην ομαδα!!!Εχθες εφτασε η παραγγελια και καπως ετσι μπηκα και εγω στον μαγικο κοσμο του παραδοσιακου ξυρισματος!!!
Edwin Jagger - Κυλινδρική λαβή - DE89BL και αστρα ξυραφακι!Επειδη δεν εχω εμπειρια λοιπον και ηταν η πρωτη μου φορα θα πω τις εντυπωσεις μου χωρις να εχω μετρο συγκρισης!
Η μηχανη με εντυπωσιασε και το μεγεθος και το βαρος της.Σου δινει την εντυπωση οτι κρατας ενα καλο εργαλειο 8) σε προιδεαζει σαν εικονα για το τι θα ακολουθησει.Επισης πολυ ομορφη και η συσκευασια της.Ενιωσα σαν μικρο παιδι που θελει να παιξει με το παιχνιδι του.Δεν εχασα χρονο πηρα τα παιχνιδια μου και βουρ στην τουαλετα.Βαζω το ξυραφακι πλακωνομαι με τα πινελα και καπου εκει αρχισε η ιεροτελεστια του παραδοσιακου ξυρισματος.Αρωματα και ηχοι πρωτογνοροι το ατσαλι του αστρα με αφησε εντυπωσιαμενο.Μαγεια παιδια τι να λεμε δεν το περιμενα να μπορεις να παρεις τετοια χαρα απο ενα ξυρισμα..δεν το φανταζομουν.Μετα απο τρια περασματα ειδα το προσωπο του μικρου Ηλια και παλι στον καθεφτη και ενα τεραστιο χαμογελο.
Με λιγα λογια μπαινω δυναμικα στο κολπο δηλωνω μαγεμενος-ερωτευμενος και το προτεινω σε ολους.Σημερα με μια βολτα που εκανα βρηκα σε ενα μαγαζακι στην πατρα (μετα απο παροτρυνση μελους απο το φορουμ )και σαπουνακι Αρκο.τσιμπησα και τον τουρκο!τρισευτυχισμενος!θα ακολουθησει παραγγελια μαμουθ σε ξυραφια!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ηλια καλη αρχη και καλα ξυρισματα. η μηχανη που πηρες ειναι κορυφαια.χωρις να γνωριζω τον υπολοιπο εξοπλισμο θα σου προτεινα για πινελο καποιο ωμεγα(γουρουπινελο).πολυ καλα πινελα ειναι το 48, 49 οπως επισης και το προρασο(πινελο).λεπιδες δοκιμασε οσο πιο πολλες μπορεις να δεις ποιες σου ταιριαζουν.απο σαπουνια must-have ειναι το cella,palmolive,vitos και επισης latoja,lea και proraso.after shave για αρχη δες καποιο απο τα proraso,floid,aquavelva,mennen skin bracer και denim. και παλι καλη αρχη και καλα ξυρισματα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ηλια καλως ορισες!
Χαιρομαι πραγματικα για την τοσο ενθουσιωδη πρωτη σου εμπειρια. Σιγα σιγα με τον εξοπλισμο, με μετρο, ε! :D

Μηπως θα ηταν καλυτερα το παρον θεμα να συγχωνευθει με αυτο εδω?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 15 Ιούλ 2015, 10:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: OK συγχωνευθηκαν
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25960 times

Καλύτερα χώρια Παναγιώτη!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Οτι αγαπας Αντωνη. Απλα αναρωτηθηκα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25960 times

Είναι καλύτερο να φαίνεται έτσι για την αναζήτηση που μπορεί να κάνουν τα μη μέλη, μπορεί να πέσουν επάνω μας. ;)
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Καλησπερα παιδια! Το μαγαζακι αυτο στην Πατρα που ακριβως βρισκεται?
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Kαλησπερα σε ολους!
Μετα απο 6 ξυρισματα με την de89 ειδα οτι ειναι πολυ ηπια μηχανη. Δοκιμασα με Persona,Astra,Gillette silver blue,Perma sharp,Feather.

Kαι τις 6 φορες με γενια 24ωρου,για να παρω ενα καλο ξυρισμα εκανα τουλαχιστον 4 περασματα μαζι με διορθωσεις,και δοκιμασα διαφορετικες γωνιες με την μηχανη.Τα ξυρισματα που εκανα ηταν απλα επιφανειακα,και σε πολλα σημεια του προσωπου ενω ειχα περασει πανω απο δυο φορες τα γενια δεν ειχαν κοπει.Ειδικα στον λαιμο απο το σαγωνι και κατω χρειαζονται πολλα περασματα.Δοκιμασα ολες τις τεχνικες προσεχτικα.

Τα ξυρισματα που μου εδωσε ομως με οποιο ξυραφακι και να δοκιμασα ηταν με μηδαμινους ερεθισμους και κοψιματα,και με πολυ ωραιο γλυστρημα.

Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω με την μηχανη?,τις λεπιδες? τον τροπο ξυρισματος? Εχει καποιο χουι που πρεπει να γνωριζω?

Υ.Γ δεν βρηκα νημα για την μηχανη,αν ειναι ας μεταφερθει.
Ευχαριστω!
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Φίλε Γιάννη, δεν έχω την εν λόγο μηχανή, έχω όμως την αντίστοιχη της Mühle (R89),και είχα ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς και "προβλήματα".
Αν σκεφτείς ότι ήταν και η πρώτη μου μηχανή....αναθεματιζα που παράτησα τα bic metal. Τώρα, σχεδόν τέσσερα χρόνια μετά, κάνω ξυρισματα απίστευτα, σκεπτόμενος το τότε.
Σίγουρα για BBS, δεν είναι κατάλληλες μηχανές. Ή καλύτερα, χρειάζεσαι περισσότερα περάσματα για να πάρεις ένα "pure bbs", ισως και λίγη περισσότερη πίεση. Όμως καθαρίζει τουλάχιστον αξιοπρεπέστατα. DFS για πλάκα. Ιδανική για καθημερινή χρήση (οι μηδενικοι ερεθισμοί που λες κι εσύ)
Θα σου πρότεινα, να δώσετε ο ένας στον άλλο τον χρόνο που χρειάζεστε. 6 ξυρισματα είναι λίγα, αν κρίνω απο τον λίγο χρόνο (έτσι έχω καταλάβει) που ξυριζεσαι παραδοσιακά.
Μάθε τα χούγια της και θα μάθει κι αυτή τα δικά σου.
Ίσως κάπου κάποτε κατασταλάξεις στο ότι το BBSδεμ είναι το μόνο ζητούμενο. Τότε θα την εκτιμήσεις θαρρώ.
Αυτά τουλάχιστον συνέβησαν στη δική μου περίπτωση...
Αν πάλι όχι... υπάρχει και το νήμα "συνδιαλλαγες μεταξύ μελών".
Φιλικά, Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Είναι ήπια μηχανή.δοκιμασε να την σιμμαρεις(σφηναρισμα). Εγώ στις ήπιες μηχανές αυτό το κόλπο κάνω.ξεκινα με ένα και βλέπεις τι σε βολεύει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”