Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Mitchells wool fat, χωρίς wool fat, δεν είναι Mitchells wool fat (τι είπα τώρα;;;;)
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πριν από λίγα χρόνια είχα πάρει το Mitchells Wool Fat shaving soap και τώρα το ξεκίνησα αφού είχα κάποια άλλα να παίξω (σαπούνια και κρέμες - χαράς στο κουράγιο μου). Μπορώ να πω με άνεση ότι πράγματι είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο σαπούνι ξυρίσματος μέχρι τώρα. Τα ρίχνει άνετα σε όλες τις άλλες αγγλικές μάρκες όπως και αυστριακές. Στην αρχή φοβήθηκα ότι θα παιδευτώ στη δημιουργία αφρού, αφενός από κάποια σχόλια εδώ μέσα και αφετέρου λόγω ότι ήταν κλειστό για καιρό στο ντουλάπι και ίσως είχε χάσει λίγο υγρασία. Μπορώ να πω όμως ότι ανταποκρίθηκε χαλαρά με πυκνό και γεμάτο αφρό και χωρίς κόπο. Πολύ προστατευτικό και πολύ καλό κοντινό ξύρισμα. Αφήνει την επιδερμίδα απαλή και ενυδατωμένη για ώρες μετά. Άριστο 10/10!!!
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Kι εγώ έχω φτάσει στο σημείο που παίζω με μίτσελς σχεδόν πάντα, όποτε θέλω "σιγουράκι" ξύρισμα.

Ωραία τα αρώματα, ωραία και η ευρύτερη φασούλα ανακαλύψεων στο ΠΞ, αλλά αν με ρωτούσε τώρα ο 23χρονος αδερφός μου με τι να ξεκινήσει, θα του έλεγα "βρες ενα μιτσελς τάλλοου και τα λοιπά τα πας YMMV".

Άντε, να κάνει και καμιά δουλειά ο βλαμμένος, σιγά μην του έδινα το δικό μου. :D
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12958 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Mitchells Wool Fat, Tabac και κρέμεςTOBS το απόλυτο must για την είσοδο στο παραδοσιακό ξύρισμα...
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Και για την είσοδο και για την έξοδο θα πρόσθετα.
Το MWF , το Tabac , η Cella είναι τα νον-αρτισαν σαπούνια που μπορείς αν είσαι εγκρατής (και όχι ημίτρελος σαν του λόγου μου) να περάσεις μια ζωή σε ξυριστική νιρβάνα - θες στο τσακίρ κέφι να ξοδέψεις και κάτι παραπάνω ,ψωνίζεις και ενα βαρεζίνο και καθάρισες.
Δεν έχω δοκιμάσει το νέο MWF -ελπίζω να μην τα σκ@τωσαν σε βαθμό εγκλήματος οι καραγκιόζηδες, αν και κάτι μου λέει πως το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι και πλέον το MWF έχει ήδη περάσει στην ιστορία.
Μακάρι να κάνω λάθος.
(Εγγλέζικες κρέμες και γενικά των 3Τ δεν τις έχω και στα πολύ ψηλά πατώματα , πληθώρα αρωμάτων και ευκολος αφρισμός ναι μεν , αλλά έχει και καλύτερες πχ οι Τρεμόνιες- εξαιρετικές αλλά με προσοσχή στις αρωματικές νότες)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
NikitasGer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Ιαν 2024, 18:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 31

Στοκ για mitchell's με tallow πλέον δεν εμφανίζεται πουθενα εδώ Ελλάδα, γνωρίζει κάποιος εάν η εταιρεία στην Αγγλία το έχει διακόψει οριστικά ή βγάζει δύο σειρές σαπούνια; Στη σελίδα της, η Mitchelεμφανίζει την έκδοση refill και το μπολ. Δεν αναγράφει καν λίστα συστατικών, ούτε διαχωρίζει παλιά και νέα φορμουλα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Η tallow εχει σταματήσει εδω και καιρό . Δύσκολο να βρεις. Θέλει πολύ ψάξιμο και σίγουρα θα δώσεις και το κατι παραπάνω
Σταύρος
:text-nocomment:
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4383 times
Been thanked: 4355 times

Σκέψεις και παρατηρήσεις για το Mitchell's χωρίς tallow.

Προμηθεύτηκα ένα ριφίλ απο το εν λόγω σαπούνι μόνο και μόνο απο περιέργεια, καθώς είμαι φίλος του Mitchell's απο παλιά (πάνω απο 10 χρόνια χρήση μόνο του και σε ροτέισον) και έχω απόθεματάκι σε Mitchell's με tallow. Ως τώρα έχω κάνει 2 ξυρίσματα και μπορώ να πω εξαρχής ότι το σαπούνι είναι καλό αλλά λίγο διαφορετικό.

1. Προξυριστική μεταχείριση.

Συνήθως όσοι χρησιμοποιούν μίτσελς είτε φτιάχνουν αφρό απευθείας απο το σαπούνι όπως είναι (αφότου το βρέξουν κλπ), είτε το αφήνουν και μουλιάζει κάποιο χρόνο (όσο επιθυμούν) και μετά κάνουν τον αφρό, είτε μέσα στο μπολ που το έχουν μόνιμα ρίχνουν νερό μέχρι 1-2 πόντους πάνω απο την επιφάνεια του σαπουνιού και το αφήνουν να "ρουφήξει" το νερό, μετά το χρησιμοποιούν όπως στην πρώτη περίπτωση.

Την τρίτη πρακτική ακολουθώ και εγώ. Την ακολουθώ γιατί κάνει το μιτσελς να αφρίζει ταχύτατα και βοηθά στην καλύτερη αποθήκευση του. Για την ακρίβεια μειώνει την πιθανότητα να διαρραγεί σε πολλά κομμάτια, υπο την προϋπόθεση της τακτικής χρήσης. Ρωγμές παρουσιάζονται αλλά είναι μικρές και φυσικά προστατεύεται η περιεχόμενη λανολίνη (η οποία με το μούλιασμα απελευθερώνεται).

Έβαλα λοιπόν το ριφίλ με τη νέα φόρμουλα σε πλαστικό δοχείο, το γέμισα νερό όπως γράφω παραπάνω και το άφησα. Παρατήρησα ότι 'ήπιε΄το νερό όχι σε μια νύχτα (όπως γινόταν προηγούμενα) αλλά σε 2 ημέρες περίπου, ίσως λίγο λιγότερο. Απελευθερώθηκε λανολίνη που στην συνέχεια την απορρόφησε, εκτός απο λίγη που έμεινε στην κορυφή (η οποία έκανε το επόμενο ξύρισμα σούπερ γλιστερό!).

2. Στο ξύρισμα

Χρησιμοποίησα για πινέλο SOC two band δηλ. έναν απλό ασβό, στρωμένο, όχι ιδιαίτερα μεγάλο και όχι ιδιαίτερα πυκνό, που απλώς τον είχα μουσκέψει με χλιαρό νεράκι. Με το πρώτο σβούριγμα έδωσε άφθονο υπέροχο αφρό, μόλις σταμάτησε να παράγει φυσαλίδες, πήρα κάμποσο ακόμη και συνέχισα στο πρόσωπο, χτίζοντας τον όπως επιθυμούσα. Ήταν υπέροχος και έφτασε άνετα για 3 'χέρια'. Καμιά δυσκολία. Φυσικά ήταν το ίδιο γλιστερός και προστατευτικός με πριν.

Έχει αλλάξει το ποστ - είναι κάπως πιο ελαφρύ - και έχει αλλάξει και η υφή του αφρού, είναι κάπως πιο 'βαρύς' αυτά είναι σίγουρα, οπτικά δεν υπάρχει καμιά μεταβολή, ούτε αρωματικά.

θα συμπληρώσω εδώ οτιδήποτε άλλο παρατηρήσω.
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 390 times
Been thanked: 817 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Παρήγγειλα απο σαιτ που δεν ελεγε στην περιγραφη new formula και στη φωτογραφια του σαπουνιου στα συστατικα εγραφε Sodium Tallowate, ομως αυτο που μου ηρθε δυστυχως ειναι με Sodium Laurate.
Εψαξα και για ΚΕΝΤ, το βρηκα σε ενα μαγαζι και τους εβαλα να κοιταξουν συστατικα και ειναι κι αυτο Vegan.

Εικόνα
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Σπύρο, το MakeUp είναι το κατάστημα???
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”