Η φορά της τρίχας

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Θα ήθελα ως αρχάριος να ρωτήσω για την φορά της τρίχας στα γένια. Εδώ και κανένα μήνα που ξεκίνησα το π.ξ. παρατηρούσα ότι ερεθιζόμουν και μάτωνα αρκετά στο κάτω μέρος του λαιμού. Αφού η προετοιμασία που έκανα ήταν καλή, τα "εργαλεία" καλά και δεν πίεζα το ξυράφι, άρχισα να παρατηρώ τη φορά της τρίχας από τα γένια. Στο πρώτο πέρασμα, έπαιρνα τα γένια πάντα προς τα κάτω. Διαπίστωσα ότι στο λαιμό τα γένια μου πηγαίνουν λοξά και από ένα σημείο και μετά πάνε προς τα πάνω. Ένα μήνα δηλαδή στο πρώτο πέρασμα, περνούσα στην ουσία απευθείας κόντρα κάποια σημεία του λαιμού. Γι' αυτό και ο μεγάλος ερεθισμός στο λαιμό. Αυτό δεν το ένιωθα παλιότερα όμως με την max 3. Γιατί με τις DE με ενοχλεί τόσο; Γνωρίζει κανένας αν μπορεί η τρίχα να αλλάξει φορά με το ξύρισμα; Υπάρχει πιθανότητα να ξυρίζω με την ίδια φορά όλα τα γένια και να μην έχω ερεθισμούς ή θα πρέπει να πηγαίνω πάντα δεξιά - αριστερά σαν να κάνω "ανάβαση Ριτσώνας" για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα; :confused
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θα πρέπει να ακολουθάς πάντα τη φορά της τρίχας. Είναι απίθανο να αλλάξουν φορά τα γένια σου από το ξύρισμα.
Γενικά το πρόσωπο του καθένα μας είναι διαφορετικό και οι τρίχες πάνε όπως θέλουνε. Ιδιαίτερα στο λαιμό πολλές φορές πάνε και στριφογυριστά. Είναι κάτι που πρέπει να μάθεις ως μέρος του παραδοσιακού ξυρίσματος!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις στο ξύρισμα την φορά που φαίνεται απο τα βελάκια στην φωτό που παραθέτω (τουλάχιστον για το κάτω τμήμα του λαιμού ). Ακριβώς έτσι τα παίρνω και εγω και δεν έχω πρόβλημα. Η όλη ιστορία είναι να πάρεις το τελευταλιο τμήμα του λαιμού απο κάτω προς τα πάνω και οχι το αντίθετο . Για δεύτερο ή τρίτο πέρασμα δοκίμασε και την φορά απο το μήλο του αδάμ προς το πίσω μέρος του λαιμού . Το ανάποδο απο αυτό που σου λέω θα ηταν κόντρα κάτι που δεν το θέλουμε . Ολα αυτά που σου αναφέρω έχουν να κάνουν με τις τρίχες που βρίσκονται στο κάτω μέρος του λαιμού όπου υπάρχει και το πρόβλημα με την φορά που έχουν οι τρίχες. Αν το δοκιμάσεις είμαι σίγουρος οτι θα εξαλειφθεί το πρόβλημα . Και να θυμάσαι πάντα χωρίς πίεση.

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

bill3377 έγραψε:Θα ήθελα ως αρχάριος να ρωτήσω για την φορά της τρίχας στα γένια. Εδώ και κανένα μήνα που ξεκίνησα το π.ξ. παρατηρούσα ότι ερεθιζόμουν και μάτωνα αρκετά στο κάτω μέρος του λαιμού. Αφού η προετοιμασία που έκανα ήταν καλή, τα "εργαλεία" καλά και δεν πίεζα το ξυράφι, άρχισα να παρατηρώ τη φορά της τρίχας από τα γένια. Στο πρώτο πέρασμα, έπαιρνα τα γένια πάντα προς τα κάτω. Διαπίστωσα ότι στο λαιμό τα γένια μου πηγαίνουν λοξά και από ένα σημείο και μετά πάνε προς τα πάνω. Ένα μήνα δηλαδή στο πρώτο πέρασμα, περνούσα στην ουσία απευθείας κόντρα κάποια σημεία του λαιμού. Γι' αυτό και ο μεγάλος ερεθισμός στο λαιμό. Αυτό δεν το ένιωθα παλιότερα όμως με την max 3. Γιατί με τις DE με ενοχλεί τόσο; Γνωρίζει κανένας αν μπορεί η τρίχα να αλλάξει φορά με το ξύρισμα; Υπάρχει πιθανότητα να ξυρίζω με την ίδια φορά όλα τα γένια και να μην έχω ερεθισμούς ή θα πρέπει να πηγαίνω πάντα δεξιά - αριστερά σαν να κάνω "ανάβαση Ριτσώνας" για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα; :confused
Ακριβώς έτσι είναι και τα δικά μου, αλλά.... στο μισό δεξιό του λαιμού.
Το κατάλαβα από τους ερεθισμούς και τώρα ξυρίζομαι σύμφωνα με το πως φυτρώνουν οι τρίχες μου. Όχι με το πως με βολεύει να φυτρώνουν!!! Πιστεύω να κατάλαβες τι λέω.
Ρίξε μια ματιά και ΕΔΩ
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

bill3377 έγραψε:Διαπίστωσα ότι στο λαιμό τα γένια μου πηγαίνουν λοξά και από ένα σημείο και μετά πάνε προς τα πάνω.
Από τέρμα κάτω στο τελείωμα (γενιών και ξυρίσματος) μέχρι εκεί που αρχίζουν να πηγαίνουν προς τα πάνω
θα πηγαίνεις κι εσυ προς τα πάνω. Αλλιώς τα παίρνεις κόντρα και είναι πιο ερεθιστικό.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

stratri1 μήπως έχουμε τα ίδια γένια :D Κι εγώ στη δεξιά πλευρά του λαιμού έχω το μεγάλο πρόβλημα. Μέχρι να καταλάβω το λάθος που έκανα, είχα μισό λαιμό κατακόκκινο. Και επίσης έχω κι εγώ το κόλλημα ακόμα και "σφαγμένος" να είμαι, συνεχίζω μέχρι να πετύχω το ξύρισμα που θέλω, με αποτέλεσμα να γίνομαι χειρότερα. BABIS πλέων κατάλαβα το λάθος και ξυρίζομαι με την φορά από τα γένια. Ακόμη έχω κάποιους ερεθισμούς αλλά μόνο όταν κάνω κόντρα ξύρισμα. Θα το δουλέψω όμως και αυτό και θα την βρω την άκρη. ;)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα τα πάρει όλα, αν κάνουμε ένα με δύο περάσματα παραπάνω στο σημείο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

elefsina73 έγραψε:Παιζει μεγαλο ρολο,και μ@λ@κισμενη συμπεριφορα που ειχαμε στο ξυρισμα σε νεαρες ηλικιες!!!
Συνηθως μετα απο αυτο οι τριχες δεν επανερχονται σε νορμαλ φορα(προς τα κατω) ξανα.
Απλα αναφερω τα λεγομενα ενος φιλου δερματολογου.
Δεν νομίζω οτι μπορούμε να κάνουμε την τρίχα να αλλάξει φορά. Μιλάμε για γεννετικές οδηγίες. Ειναι σαν τις φύτρες που έχουμε και στο μαλλί. Το ίδιο πράγμα.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

aris22 έγραψε:Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις στο ξύρισμα την φορά που φαίνεται απο τα βελάκια στην φωτό που παραθέτω (τουλάχιστον για το κάτω τμήμα του λαιμού ). Ακριβώς έτσι τα παίρνω και εγω και δεν έχω πρόβλημα. Η όλη ιστορία είναι να πάρεις το τελευταλιο τμήμα του λαιμού απο κάτω προς τα πάνω και οχι το αντίθετο . Για δεύτερο ή τρίτο πέρασμα δοκίμασε και την φορά απο το μήλο του αδάμ προς το πίσω μέρος του λαιμού . Το ανάποδο απο αυτό που σου λέω θα ηταν κόντρα κάτι που δεν το θέλουμε . Ολα αυτά που σου αναφέρω έχουν να κάνουν με τις τρίχες που βρίσκονται στο κάτω μέρος του λαιμού όπου υπάρχει και το πρόβλημα με την φορά που έχουν οι τρίχες. Αν το δοκιμάσεις είμαι σίγουρος οτι θα εξαλειφθεί το πρόβλημα . Και να θυμάσαι πάντα χωρίς πίεση.

Εικόνα
Ενα ωραίο βιντεάκι για την φορά που πρέπει να ακολουθήσεις (όπως στην φωτό που παρέθεσα ) φαίνεται στο βιντεάκι που ακολουθεί απο τον Brian Mulreany του Executive Shaving ( Πρώτο πέρασμα )

[youtube][/youtube]
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα. Επανέρχομαι μετά από καιρό έχοντας κάνει μια διαπίστωση. Από τότε που είδα ότι οι τρίχες στο κάτω μέρος του λαιμού έχουν φορά προς τα πάνω και δεξιά, ξεκίνησα να ξυρίζομαι με τη φορά της τρίχας στο πρώτο χέρι μειώνοντας κατά πολύ τους ερεθισμούς. Στις αρχές Αυγούστου πήρα να δοκιμάσω τα ξυραφάκια της feather που τόσα είχα διαβάσει στο forum. Πραγματικά τα ξυραφάκια μου κάθισαν πολύ καλά και τα θεωρώ τα ποιο κοφτερά και καλύτερα για εμένα. Συνεπαρμένος λοιπόν από το αποτέλεσμα του ξυρίσματος με τα feather, ένα πρωί ξεχάστηκα και στο πρώτο χέρι, πήρα όλα τα γένια από πάνω προς τα κάτω, χωρίς δηλαδή να ακολουθήσω τη φορά της τρίχας στο λαιμό. Όταν συνειδητοποίησα τι έκανα, παρατήρησα ότι δεν υπήρχε κανένας ερεθισμός. Υπέθεσα ότι οφείλονταν στα πολύ κοφτερά feather και στο ότι τα γένια ήταν 1 ημέρας. Συνέχισα να ξυρίζομαι έτσι για 1 εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλάζοντας ξυράφι και βάζοντας το rapira swedish το οποίο για μένα είναι το 2ο καλύτερο μετά τα feather, συνέχισα να ξυρίζομαι με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή πρώτο χέρι από πάνω προς τα κάτω, δεύτερο από κάτω προς τα πάνω. Επίσης κανένα πρόβλημα, κανένας ερεθισμός. Μετά από μια μικρή άδεια και με γένια 3 ημερών, είπα να κάνω δοκιμή με ξύρισμα από πάνω προς τα κάτω στο πρώτο χέρι. Και πάλι κανένα πρόβλημα αφήνοντάς με έκπληκτο. Τελικά εκεί που καταλήγω είναι ότι για τους ερεθισμούς ίσως η φορά της τρίχας να μην παίζει ρόλο. Πιστεύω ότι αυτό που παίζει ρόλο είναι ότι πλέων αρχίζω να συνηθίζω το π.ξ., βρήκα τη σωστή γωνία ξυρίσματος, τα ξυραφάκια που μου ταιριάζουν και με τα κατάλληλα υλικά, φτάνω στο επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να ακολουθώ τη φορά της τρίχας. Απόψεις :?: :)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”