Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Ενδείκνυται χάριν ευκολίας κι αμεσότητας, εξοικονόμησης χρόνου ξύρισμα με σαβέτα για περιοχές λαιμού και ψηλά στα μάγουλα όταν θέλει κάποιος να διατηρεί μούσι περιποιημένο, αντί χρήσης υπολοίπων ξυραφιών DE και αν φυσικά βγαίνει οικονομικότερο;
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Η σαβέτα, ειδικά στην αρχή θέλει υπομονή και πολύ προσοχή. Στην χρήση της δεν έχει σχέση με τα DE.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Ποια χαρακτηριστικά βρίσκετε ως κριτήριο για να επιλέξετε σαβέτα έναντι λοιπών ξυραφιών/ξυριστικών;
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Όλες έχουν την ίδια συμπεριφορά. Εχω μια Parker SRX που αν και φθηνή θεωρείται πολύ καλή.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Fir3wind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023, 11:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 110 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Γεια χαρά και από εμένα!

Νέος στο φόρουμ αλλά και στο παραδοσιακό ξύρισμα γενικότερα.
Διαβάζοντας τις διάφορες εμπειρίες κατάλαβα ότι μάλλον είμαι ή πολύ θαρραλέος ή πολύ τρελός, γιατί αποφάσισα να μπω στο σπορ με σαββέτα parker.

Πρώτο ξύρισμα το επιχείρησα με μακρύ μούσι αρκετών μηνών μετά από καλή προετοιμασία με ζεστό μπάνιο, pre shave, αρκετό μασάζ με πινέλο και μαρέγκα κτλπ. Επιβίωσα με μερικά κοψίματα και λίγους ερεθισμούς. Τις επόμενες 3-4 φορές ήταν το ίδιο και μετά άρχισα σιγά σιγά να τραυματίζομαι λιγότερο και πλέον μετά από 8-10 ξυρίσματα έχω κάνει 3 ολοκληρωμένα ξυρίσματα χωρίς καθόλου κόψιμο. Αν και αρχάριος στο hobby κατάλαβα με τον κακό τρόπο κάποια βασικά πράγματα τα οποία θα αναφέρω σαν επιβεβαίωση σε όσα έχουν ήδη υπωθεί και σαν νέα tips σε όποιον ενδεχομένως δε τα γνωρίζει.
  • 1) Όσο πιο κοφτερή η λεπίδα, τόσο καλύτερα. Αν κολλήσει πάνω στο δέρμα υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες για κόψιμο και ακόμα μεγαλύτερες για ερεθισμό του δέρματος. Μια λεπίδα που κόβει και τον αέρα παίρνει τις τρίχες, όσο χοντρές κι αν είναι και δεν σκαλώνει στο κατέβασμα.
    2) Μία λεπίδα=Ένα ξύρισμα. Όσες φορές δοκίμασα να κρατήσω τη λεπίδα, την επόμενη φορά μου έκανε ερεθισμό στο δέρμα.
    3) Η μαρέγκα θέλει να είναι προς το υγρό. Όχι εντελώς νερωμένη αλλά ούτε και στόκος. Όσο πιο πολύ γλιστράει το ξυράφι τόσο καλύτερα
    4) Αν αργείς και στεγνώσει η μαρέγκα, κατευθείαν ανανέωση για να πάρει υγρασία.
    5) Η γωνία κοπής καλό είναι να είναι αρκετά μικρή. Ξεκινάμε παράλληλα με την επιδερμίδα και δίνουμε σιγά σιγά κλήση μέχρι να αρχίσει να κόβει.
    6) Αργές και σταθερές κινήσεις.
    7) Το τέντωμα στο δέρμα, ελαττώνει την πιθανότητα κοψίματος και ταυτόχρονα βοηθάει στο να κοπούν οι τρίχες πιο καλά.
    8) Προσπαθούμε να μην επιμένουμε πολλές φορές στο ίδιο σημείο. Αν χρειάζεται ξανά πέρασμα το κάνουμε με φρέσκο σαπούνι και δοκιμάζουμε ένα πέρασμα με τη φορά της τρίχας και ένα κάθετα.
    9) Σε σαββέτα στυλ parker που ανοίγει στη μέση πριν βάλουμε τη λεπίδα τρίβουμε τις γωνίες σε ένα ποτήρι. Αυτό μειώνει αρκετά την πιθανότητα κοψίματος από τις άκρες της λεπίδας.
    10) Αν βιάζεσαι, ξυρίσου με άλλο τρόπο.
    11) Αν γίνεται να χρησιμοποιηθούν και τα 2 χέρια τόσο το καλύτερο. Γίνεται και με το ένα αλλά είναι πιο δύσκολο.
Life is too short for bad coffee.
nikos55
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 07 Σεπ 2023, 14:42
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 1157 times
Ηλικία: 69

Καλώς ήρθες στο forum! Τολμηρή η απόφαση να ξεκινήσεις με σαβέτα. Αυτό όμως που καταλαβαίνω από το κείμενο σου ότι νιώθεις ικανοποίηση και δικαίωση! Και μόνο τα όσα γράφεις δείχνουν μεθοδική προσπάθεια.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Καλώς ήρθες @Fir3wind κ καλή συμμετοχή στο φόρουμ. Ρίσκο κ παραμετροποίηση βλέπω, ωραία.



Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Fir3wind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023, 11:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 110 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@nikos55 και @babkoug σας ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι το μικρόβιο το κόλλησα ανακαλύπτοντας σε ένα ξεσκαρτάρισμα στο πατρικό μου μια henckels φαλτσέτα που ήταν του πατέρα μου. Προσπάθησα έτσι από περιέργεια να ξυριστώ με το συγκεκριμένο εργαλείο, κι αφού απέτυχαν παταγωδώς, άρχισα να ψάχνω πληροφορίες και βίντεο στο internet ανακαλύπτοντας ότι το ξύρισμα μπορεί να είναι και χόμπι. Ως γκατζετάκιας λοιπόν, ερωτεύθην.
Για να είμαστε και on topic, τη σαβέττα την διάλεξα λόγο ομοιότητας με φαλτσέτα και λόγο της απλοποιημένης διαδικασίας συντήρησης.
Τελικά κατάλαβα ότι το ξυράφι δεν μπορεί να είναι μαχαίρι, αλλά έχει και αυτό τη χάρη του.
Έχω πάρει και μια muhle R89 για όταν δεν νιώθω και πολύ συγκεντρωμένος, αλλά και για να μαζεύω κάποια σημεία που καμιά φορά είτε λόγο λεπίδας είτε κάποιου ερεθισμού είτε κάποιου άλλου παράγοντα αποτυγχάνω να ξυρισω σε ικανοποιητικό βαθμό.
Σε κάθε περίπτωση, η σαβέττα παραμένει το βασικό ξυριστικό εργαλείο και η r89 το βοηθητικό/συμπληρωματικό.
Life is too short for bad coffee.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Την J.A.Henckells του πατέρα κ τα μάτια σου @Fir3wind . Πίστεψέ με θα έρθει η ώρα της. Η φαλτσέτα θέλει πέρασμα από το λουρί πριν από κάθε χρήση για να ξυριστείς κ που κ που από λίγο έως πολύ φρεσκαρισμα του ακονίσματός της στην πέτρα. Πρέπει να λύσεις αυτά για να την χρησιμοποιήσεις.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 53 δευτερόλεπτα:
Ανέβασε καμιά φωτό της φαλτσέτας αν δε βαριέσαι...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Fir3wind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023, 11:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 110 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@babkoug ναι από τα λίγα που έχω δει και διαβάσει καταλαβαίνω ότι η φαλτσέτα είναι 3 χόμπι μαζί. Θα μείνει σαν κειμήλιο για κάποιο καιρό και επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Θα κάνω νέο θρεντ στη κατηγορία με τις φαλτσέτες για να σας τη δείξω μήπως και πάρω και καμιά πληροφορία, γιατί στο ίντερνετ το μόνο που βρήκα είναι ότι η εταιρία δεν υπάρχει.
Life is too short for bad coffee.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”