υπαρχουν διαφορες?

Απάντηση
fioto
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Μαρ 2015, 10:41
9
Has thanked: 1 time

Καλησπερα στην ομορφη παρεα... ειμαι 17 χρονών κοπελι απο χανια :)
Γενικα ειχα λιγο ελευθερο χρονο και διαβασα για το Straitght Razor ή Για την φαλτσετα στα ελληνικα :ΡΡΡ
Θελω να κανω μια ερωτηση δεν ξερω αν υπαρχουν ποστ για αυτο το θεμα.. εγω συνηθως ξυριζομαι με μηχανή απλη...
αλλα εχω και ξυραφακι 3 λεπιδες απλο καλο θα ονομαζοταν που οταν ξυριζομουν αυτο χρησιμοποιουσα ....
ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα στο ξυραφακι των σουπερ μαρκετ και στην Φαλτσετα δηλαδη μου προσφερει κατι εκτος την ικανοποιηση, ξερω γω πιο δυνατη τριχα ή κατι τετοιο? :$
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Καλησπέρα και σ'εσένα και καλώς όρισες στην παρέα μας.
Αν θέλεις, μπορείς να μας συστηθείς και να μας πεις περισσότερα για'σένα εδώ.
Όσον αφορά την ερώτησή σου, δεν υπάρχει συγκεκριμένη και αντικειμενική απάντηση.
Διαφορετικά straight razors κάνουν διαφορετική δουλειά σε διαφορετικά πρόσωπα.
Όταν λες μηχανή απλή, τι ακριβώς εννοείς; Το "Απλή" είναι διαφορετικό για τον καθ'ένα μας!
Γενικά πάντως, όταν βρεις την τεχνική που σε βολεύει και το κατάλληλο εργαλείο για την δουλειά, εκτός από την απόλαυση που αναφέρεις κι εσύ, θα σου κάνει (πιστεύω) βαθύτερο ξύρισμα απ'ότι τα πλαστικά.
Όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά. Τι ξύρισμα θα κάνει, καλό, κακό, άγριο κλπ, εξαρτώνται κυρίως από το πρόσωπό σου και κανείς δεν μπορεί να σου πει πως ακριβώς θα είναι.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, καταρχάς.
Αν αναφέρεσαι στην ποιότητα του ξυρισματος, προσωπικά πετυχαίνω καλύτερο αποτέλεσμα με παραδοσιακό ξυράφι από ότι με DE. Αλλά αυτό ήρθε μετά από 1χρονο + συστηματική ενασχόληση.
Χάρης
Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Καλώς όρισες στην παρέα! Μπορώ να πω πως είμαστε η ίδια περίπτωση. Τώρα είμαι 18 αλλά από τα 16 άρχισα να ασχολούμαι σιγά σιγά με το ξύρισμα με αυξανόμενο ενθουσιασμό και αφοσίωση. Αρχικά, ξυριζόμουν σαν κι εσένα με τα απλά ξυραφάκια bic, gillette κτλπ και τον απλό αφρό ξυρίσματος που βρίσκεις στα supermarket. Αναβάθμισα το ξύρισμα εισάγοντας πινέλο και σαπούνι ξυρίσματος και αμέσως άρχισα να βλέπω το ξύρισμα σαν hobby και όχι σαν κάτι που πρέπει απλά να κάνω. Στη συνέχεια, ξεκίνησα την αναζήτηση πληροφοριών για το καθαρά παραδοσιακό ξύρισμα μέχρι που ένα χρόνο μετά αγόρασα την πρώτη μου φαλτσέτα. Η εμπειρία μου είναι ακόμα μικρή, μετράει μόνο 11 ξυρίσματα μέχρι σήμερα αλλά θα προσπαθήσω να σου μεταφέρω όσα έχω περάσει.

Πρώτα απ'όλα, χρειάζεσαι αρκετή υπομονή. Το πρώτο ξύρισμα ήταν αρκετά απογοητευτικό παρά την πληθώρα video που είχα δει στο διαδίκτυο. Εάν δεν ακουμπήσεις την φαλτσέτα στο μάγουλο δεν μπορείς να το καταλάβεις. Φαίνεται απλό, αν και επικίνδυνο, όταν το κάνουν έμπειροι. Δεν είναι. Με το δεύτερο, τα σημάδια ήταν πολύ ενθαρρυντικά, η βελτίωση σημαντική και μου έδωσαν μεγάλο κίνητρο για να συνεχίσω. Έτσι, σιγά σιγά παρατήρησα όλο και μεγαλύτερες βελτιώσεις, όλο και καλύτερο ξύρισμα. Για βαθύτερο ξύρισμα, δεν μπορώ να πω ακόμα γιατί δεν έχω φτάσει σε τέτοιο επίπεδο αλλά είναι πολύ καλό και είμαι σίγουρος ότι τελικά θα το δω κι αυτό. Παρ'όλ'αυτά, δεν μετανιώνω τίποτα. Είναι απλά υπέροχο. Εκτός από υπομονή χρειάζεσαι και χρόνο. Η διαδικασία προσφέρει τρομερή ικανοποίηση αλλά και χαλάρωση. Οι ταχύτατοι ρυθμοί της σημερινής ζωής μας κρατάνε πάντοτε σε ένταση. Επειδή απαιτείται απόλυτη συγκέντρωση, ξεχνάς οτιδήποτε γίνεται τριγύρω σου και απλά αφοσιώνεσαι σ'αυτό. Επιπρόσθετα, έχω παρατηρήσει και βελτίωση στην επιδερμίδα. Σε μικρότερη ηλικία είχα κάποιο μικρό βαθμό ακμής το οποίο σποραδικά ξαναεμφανίζεται. Παρατήρησα ότι με τη φαλτσέτα αυτό έχει μειωθεί στο ελάχιστο και έχω μία θεωρία γι'αυτό. Τα ξυραφάκια με 3-4 λεπίδες είναι δύσκολο να καθαριστούν και μαζεύουν υπολείμματα τα οποία μεταφέρονται στους πόρους και εντείνεται το πρόβλημα. Αντίθετα, με τη φαλτσέτα έχεις μία μόνο λεπίδα την οποία κρατάς πάντοτε καθαρή. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά κατά τη γνώμη μου διαδραματίζει τον ρόλο του.

Συνοψίζοντας, θεωρώ ότι οι περιπτώσεις μας ταυτίζονται, γι'αυτό σου προτείνω να το σκεφτείς αρκετά, να το ψάξεις πολύ και στην περίπτωση που νιώσεις ότι σου ταιριάζει να προχωρήσεις. Δεν είναι μόνο το τι ξύρισμα κάνει, αλλά η ολόκληρη διαδικασία που πρέπει να σε ενθουσιάζει. Αν θέλεις να ξυρίζεσαι σε 5 λεπτά γιατί έχεις περιορισμένο χρόνο, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.

Ελπίζω να βοήθησα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”