Pre-shave cream ή Pre-shave oil..??

Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα..!!

Όπως λέει και ο τίτλος πιο από τα 2 προτείνετε??

Είμαι μεταξύ του άσπρου Proraso και του Floid pre shave oil..!!!! :)
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν ειναι αυστηρα μεταξυ των 2 ,θα ελεγα proraso.
πιστευω ομως οτι ενα σαπουνι γλυκερινης θα εκανε πολυ καλυτερη δουλεια +ειναι πολυ πιο φθηνο.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.. Κατέληξα στα παραπάνω δύο μετά απο κριτικές αλλά είμαι ανοιχτός, αν και δεν το τόνισα, σε προτάσεις.

Πιο σαπούνι γλυκερίνης προτείνεις..??
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σαπουνι γλυκερινης παπουτσανης
aapoza 9.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

To βρίσκουμε στα super market..??

Και πώς το χρησιμοποιούμε..?? Eννοώ το ξεπλένουμε αφου τρίψουμε το πρόσωπό μας η στα καπάκια βάζουμε την μαρέγκα πάνω..? :)
Γιώργος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πολυ πιθανο να εχει και το σουπερμαρκετ.στον χοντο εχει 100%.
πρωτα πλενω το προσωπο μου με το σαπουνι για να καθαρισει .σκουπιζομαι.μετα ξαναβρεχω το προσωπο και κανω παλι σαπουναδα,ομως δεν την ξεπλενω.αφου εχω φτιαξει τον αφρο ,με το πινελο τον απλωνω πανω απο το σαπουνι γλυκερινης .
απο τοτε που το χρησιμοποιω δεν εχω τον παραμικρο ερεθισμο η κοψιμο.αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προσεχεις οταν ξυριζεσαι.πιστευω ομως οτι βοηθαει παρα πολυ.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου και ελπίζω να μη σε κούρασα..!! :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα Γιώργο. Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να πω ότι θα πρότεινα το Pre-shave της Proraso.
Το σαπούνι γλυκερίνης που έχει ο Μάχος δεν το έχω δοκιμάσει (όμως ο Μάχος τα έχει δοκιμάσει όλα άρα έχει πιο σφαιρική άποψη) παρόλ'αυτά, εγώ θα προτείνω το Pre-shave της Proraso. Έχω το πράσινο και μπορώ να πω ότι κάνει εξαιρετική δουλειά. Απλά το χειμώνα σε "κρυώνει" λίγο. Όμως αν εξαιρέσεις αυτό, πρόκειται για εξαιρετικό προιόν!!!! Στην αρχή μάλιστα αφού το βάζεις σε ζεσταίνει αρκετά κάτι που βοηθάει το ξύρισμα όπως μπορείς να φανταστείς Γιώργο. Από εκεί και πέρα σίγουρα η τιμή (στα Hondos κάνει γύρω στα 6 ευρώ) είναι λιγάκι τσουχτερή σε σχέση με το σαπούνι που προτείνει ο Μάχος. Αν έχεις την άνεση μπορείς να πάρεις και τα δύο. Ο λόγος???
1) Το Pre-shave δεν είναι για πάντα. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται συνεχώς και δεν το συνιστώ. Εγώ το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο όταν δεν έχω χρόνο να κάνω μπάνιο (ώστε να "ετοιμάσω" τα γένια μου) και σπάνια όταν έχω να κάνω με επικίνδυνο εξοπλισμό (όπως το προχθεσινό ξύρισμα).
2) To σαπούνι γλυκερίνης μπορείς να το χρησιμοποιείς κάθε φορά σαν Pre-shave! Έτσι και αλλιώς το κόστος είναι τέτοιο που δεν πειράζει.

Προσωπική άποψη πάντα. Ελπίζω να βοήθησα Γιώργο.

Με εκτίμηση,
Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το βλεπω λιγο διαφορετικα. Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα ή την ορεξη να κανεις μπανιο πριν το ξυρισμα, τοτε χρειαζεσαι ενα καλο σαπουνισμα στο προσωπο (πχ με σαπουνι γλυκερινης) ωστε να καθαρισουν οι ποροι και η επιφανεια του δερματος - και μετα αν θες ως υποβοηθηση μια preshave κρεμα ή λοσιον που θα μαλακωσει και θα ανασηκωσει περαιτερω τις τριχες και θα δημιουργησει ενα "γλυστερο" φιλμ στο δερμα.

Δηλαδη, για πληρη προετοιμασια χρειαζονται και τα 2 (σαπουνι, preshave) μιας και το καθε ενα κανει διαφορετικη δουλεια. Απο την αλλη κανεις δεν ειναι βεβαια υποχρεωμενος να τα χρησιμοποιει :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Γενικα καλο ειναι το preshave της proraso, αλλα τοσο το ασπρο οσο και το πρασινο εχουν αρκετα εντονο αρωμα και σου χαλανε την ερωματικη απολαυση του σαπουνιου, κατα τη διαρκεια του ξυρισματος... Αυτος ειναι ο λογος που προσωπικα τα εχω κοψει τον τελευταιο καιρο....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”