Το ξύρισμα της ημέρας: Ιανουάριος 2015

Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
10
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα!
Σαπούνισμα με "Καραβάκι"
Πινέλο Ω 21762
Musgo Real Classic SC (αφρό σε μπώλ)
Mercur HD 34C + Personna Platinum #1
Proraso Μπλέ ASB
Δύο περάσματα στη φορά

Δέν ξέρω άν κάνω κάτι λάθος... αλλα διαπίστωσα ότι όταν με τη Musgo κάνω αφρό στο μπώλ δέν γλυστράει όπως όταν κάνω αφρό στο πρόσωπο! Θα τα ξαναδοκιμάσω...
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22605 times
Been thanked: 7786 times
Ηλικία: 67

- SB Omega 11126
- SS Proraso
- SR Gillette Fatboy (5)
- RB Polsilver Super Iridium (2)
- ASL Proraso
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα,

Βιαστικό ξύρισμα σήμερα το πρωί:

-EJ 89 & Personna Platinum
-Omega 98
-La Toja (σε μπωλάκι)
-Taylor of Old Bond Street Sandalwood
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εικόνα

Απολαυστικο σημερα. Το Kropp δεν με προδιδει ποτε. Fine το MDC και κατι πρεπει να κανω. Μου κανει εντυπωση που δεν σου τεριαζει Χαρη. Μηπωε διψαει λιγο περισσοτερο. Για ποτισε το λιγο και δοκιμασε ξανα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλημερα σας

- Merkur 42c
- Treet Trig
- Omega 10098
- Phoenix Malbolge
- Pinaud Clubman Special Reserve
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλησπέρα σας !

✯ Κent Infinity Silvertex
✯ Mikes' Natural Soaps - Pine & Cedarwood
✯ Edwin Jagger 89L BL
✯ Bluebeards Revenge
✯ Alum Block
✯ Π-αγ-ω-μ-έ-ν-ο ❄ ν-ε-ρ-ό
✯ Brut Original

• To μόνο σίγουρο είναι πως τα αιθέρια έλαια που βάζει ο Μικές στα σαπούνια του είναι ΑΑ κατηγορίας. Απο το προχθεσινό που με υπο-γείωσε κανονικά μέχρι το σημερινό " βόλτα στο πευκοδάσος ", όποιο σαπούνι του έχει το ΕΟ στη παρένθεση προκρίνεται στις τοπ λίστες.
Το τελείωσα με Brut αλλά μεταξύ μας αν δεν έχεις Pino Silvestre τί άλλο να βάλεις πάνω απ'τα πεύκα και τη ρετσίνη ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Νίκο θα το δοκιμάσω με περισσότερο νερό και θα γράψω πάλι τις εντυπώσεις μου.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εντελώς απρογραμμάτιστο ξύρισμα, αλλά θα μείνει στη ιστορία! :megagrin

Εικόνα

Σπλέντιτ
Omega 10005
Lord L6
Lord Platinum Class (#2)
Floid Vigoroso

Πήγα, που λέτε, για κούρεμα κατά τις 12. Γυρίζω σπίτι και την ώρα που ετοιμάζομαι για το καθιερωμένο ντους που κάνουμε όλοι για να φύγουν οι τρίχες, διαπιστώνω κοιτάζοντας τον καθρέφτη ότι ο μπαρμπέρης δεν μου είχε πάρει καλά τις φαβορίτες. "No problem", λέω από μέσα μου, "θα τις διορθώσω μετά με τη Lord".

Μόλις βγαίνω από το ντους, ξεθάβω και το Σπλέντιτ για να κάνω έναν υποτυπώδη αφρό ώστε να μην είναι τελείως απροστάτευτο το δέρμα, έστω κι αν η επιφάνεια στην οποία θα δούλευα ήταν ελάχιστη. Εριξα μπόλικη σκόνη (πάνω από μισή κουταλιά του γλυκού) και με το νερό που είχε μείνει στο πινέλο άρχισα να δουλεύω τον αφρό στο μπολ. Βγήκε αρκετά καλός κι έτσι όπως άρχισα να τον απλώνω στις φαβορίτες μου 'ρχεται η μεγάλη σκέψη: "Ρε δεν δοκιμάζω να ξυριστώ σε όλο το πρόσωπο, μια και έφτασα μέχρι εδώ;"

Και το έκανα. Ως γνωστόν ο αφρός του Σπλέντιτ δεν έχει καλυπτικότητα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν κάνει τη δουλειά του, αλλά, όσο να 'ναι, το γεγονός επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία μας, σ' εμάς τουλάχιστον που έχουμε συνηθίσει τις πηχτές μαρέγκες. Ξεκίνησα λοιπόν με τη λογική "ένα πέρασμα WTG κι ό,τι πάρει". Δεν είχα και κανά γένι της προκοπής εξάλλου, ούτε 24 ώρες δεν είχαν συμπληρωθεί καλά-καλά από το χθεσινό ξύρισμα (ακόμα και στον στρατό δεν με είχε πάρει χαμπάρι ποτέ κανείς όποτε έμενα αξύριστος μια μέρα). Έτσι προχώρησα, χωρίς κοψίματα, ερεθισμούς κ.λπ., αλλά κάποιες ατέλειες με ανάγκασαν να κάνω και δεύτερο πέρασμα, πάλι WTG, στα σημεία που είχαν θέμα. Εδώ είχαμε και την έκπληξη: επειδή ο αφρός είχε στο μεταξύ ξεθυμάνει, έριξα κι άλλη ποσότητα Σπλέντιτ στο μπολ και με το χτύπημα ο αφρός βγήκε σαφώς πιο πηχτός από την πρώτη φορά. Ηθελε όμως περισσότερο χτύπημα, μια και την ώρα που ξέπλενα το scuttle βρήκα υπολείμματα σκόνης μέσα! Και το είχα δουλέψει για κανά δίλεπτο (την επόμενη φορά θα είμαι πιο υπομονετικός)...

Το ξύρισμα ως προς το βάθος του, ήταν έτσι κι έτσι. Σε κάποια σημεία, κυρίως στον λαιμό και φυσικά στις φαβορίτες για τις οποίες έγινε όλη η φασαρία, πήρε ό,τι γένι είχε προλάβει να βγει. Σε άλλα, η αίσθηση είναι ίδια με πριν (απαλό δέρμα στο WTG χάιδεμα, ελαφρύ τσίμπημα στο "κόντρα"). Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως το Σπλέντιτ και με κανονικά γένια, μια και η πρώτη απόπειρα ήταν αν μη τι άλλο ενθαρρυντική. Στα θετικά και το Floid, το οποίο χρησιμοποίησα για δεύτερη σερί μέρα και νιώθω ότι αρχίζω να το συνηθίζω. Θέλει τελικά κι αυτό τον χρόνο του, όπως κάθε πράγμα σ' αυτήν τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα κύριοι

Floid preshave oil
Panacremma - labdano
Semogue 1800
Edwin Jagger - DE89
Astra (2)
Pashana asl
Sul filo del rasoio asb
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Papoutsanis facial soap
Proraso Pre
Simpsons Colonel X2L
Rose of Bulgaria sc
Merkur 41c
Voskhod (1#)
Brummel ASL

Πολυ γυναικειο το αρωμα της κρεμας για τα γουστα μου.
Λεπιδα και μηχανη μου αφησαν θετικοτατες πρωτες εντυπωσεις!
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”