Merkur ή Edwin Jagger

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για να μην μιλησω εγω Τηλεμαχε και φανει καπως - ρωτησε τον Πετρο (PetrosMp) για τη διαθεσιμοτητα του Ξενου στα ξυριστικα του :-)
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

προσωπικα προτιμω τις merkur.ειχα δει και τις jagger στο Γιωργο αλλα δεν με εντυπωσιασαν.η μηχανη θεωρω οτι πρωτα απο ολα ειναι εργαλειο και οχι διακοσμητικο ειδος.αυτο βεβαιως ειναι προσωπικο γουστο και δεν μειωνει την αξια των jagger που κατα γενικη ομολογια ειναι κορυφαιες μηχανες.απλως εγω εχω μια ταση προς πιο βιομηχανικα προιοντα.σιγουρα οποια και να διαλεξεις θα μεινεις ευχαριστημενος.
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Ξεκινα με μια Jagger και αργοτερα ,αφου παρεις τον "αερα" χτυπας και μια 34c. εγω με την DE89l ειμαι ευχαριστημενος και με μια καλη λεπιδα (bic cp) κανω μαλακο και βαθυ ξυρισμα.Αλλα ψάξε .
seek and destroy
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

herco έγραψε:Η "χρυση" Merkur του Hairmaker μας αποχαιρετησε χτες - αλλα εχω την εντυπωση πως θα την καμαρωσουμε την Κυριακη στη συναντηση :-) Απο βδομαδα νεα παραλαβη μου ειπε ο Γιαννης.

Οσο για το "χρωμα" που αναφερθηκε - δεν ειναι χρωμα - ειναι χρυση επιμεταλλωση, ακριβως η ιδια μεθοδος με τις "ασημενιες" που δεν ειναι χρωμα αλλα επιμεταλλωση χρωμιου. Το πραγματικο "χρωμα" της μηχανης ειναι σκουρος μπρουτζος οπως αυτος που ειχαν παλια οι βρυσες στις αυλες :-)
Την επιμετάλλωση εννοώ απλά εκείνη την στιγμή δεν μου ερχόταν η σωστή λέξη..
vavoulas2 έγραψε:Ξεκινα με μια Jagger και αργοτερα ,αφου παρεις τον "αερα" χτυπας και μια 34c. εγω με την DE89l ειμαι ευχαριστημενος και με μια καλη λεπιδα (bic cp) κανω μαλακο και βαθυ ξυρισμα.Αλλα ψάξε .
Λοιπόν από το ψάξιμο είμαι ανάμεσα στις DE89BL και την DE89LBL.Η βασική τους διαφορά από ότι βλέπω είναι ότι η πρώτη δεν έχει γραμμωτή λαβή και η δεύτερη έχει εξαντληθεί..Θα ρωτήσω απόψε αν γνωρίζει πότε θα την παραλάβει αλλά κατά την γνώμη σας η διαφορά στην λαβή παίζει σημαντικό ρόλο;

Επίσης δεν είδα να γίνεται λόγος για Muhle..Βρήκα την R89.Κάπως ποιο ακριβή από τις άλλες αλλά διαθέσιμη..Και η λαβή της μου δίνει την αίσθηση ότι θα έχει καλύτερο κράτημα από την DE89BL.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα
Έχω από Muhle την R106 με την οποία ξεκίνησα και την χρησιμοποιώ λίγο και προσεκτικά γιατί κάποιο μέλος είχε πρόβλημα με την λαβή η οποία δεν είναι επιθετική αλλά δεν την λες και ήπια και πρόσφατα απόκτησα την Ρ89Twist η οποία με έχει ξετρελάνει με την ομορφιά της, το βάρος της , το πόσο γλυκά και βαθιά ξυρίζει και την χρησιμοποιώ συνέχεια.
Από ποιότητα κατασκευής είναι οι κορυφαίες σύγχρονες μηχανές για μένα πραγματικά κοσμήματα αλλά είνα και πιό ακριβές από όλες τις άλλες πλήν εξαιρέσεων (Futur,Vision,Progress).

1)R106

2)R89Twist

Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα υβρίδιο με λαβή Ikon και κεφαλή Muhle closed comb από τον Γιώργο και να έχεις το "απόλυτο όπλο για νεοσύλεκτο" !! :mad
Γιάννης
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Mη το ζαλίζεις...
Πάρε την 89, είτε EJ είτε Muhle, η κεφαλή είναι ίδια. Αριστη μηχανή για αρχάριο. Δεν διαφέρει πολύ από την Merkur 34.

Μάθε να ξυρίζεσαι. Να αναπτύξεις τη δική σου τεχνική, να μάθεις τι ταιριάζει στο πρόσωπό σου, λεπίδες, κρέμες, σαπούνια, δηλαδή φτηνά αναλώσιμα.
Θα χρειαστείς μερικούς μήνες (έως και πολλούς...)

Κατόπιν, ανοίγεσαι σε πιο επιθετικές μηχανές open comb κ.λπ.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

roaming έγραψε: Επίσης δεν είδα να γίνεται λόγος για Muhle..
Ποια είναι η γνώμη σας;
Η αρχικη ερωτηση δεν τις περιλαμβανει, γι' αυτο και νομιζω οτι δεν υπηρχε απαντηση (τουλαχιστον εγω ετσι σκεφτηκα).
Για μενα σημερα μετα απο εναμισι ετος που ξυριζομαι με αυτο τον τροπο, το βασικοτερο που παιζει ρολο στην επιλογη μηχανης ειναι το ποσο συχνα ξυριζεται καποιος.

Αν πχ ξυριζεσαι καθε μερα, παρε μια 89 και εισαι οκ.
Αν οχι, τοτε παρε μια Merkur 41C.

Απο τις κορυφαιες μηχανες κατα τη γνωμη μου ειναι η Merkur Futur. Αν σημερα ξεκιναγα, αυτη θα επαιρνα.
Αντωνης
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

yiannischris έγραψε:Καλημέρα
Έχω από Muhle την R106 με την οποία ξεκίνησα και την χρησιμοποιώ λίγο και προσεκτικά γιατί κάποιο μέλος είχε πρόβλημα με την λαβή η οποία δεν είναι επιθετική αλλά δεν την λες και ήπια και πρόσφατα απόκτησα την Ρ89Twist η οποία με έχει ξετρελάνει με την ομορφιά της, το βάρος της , το πόσο γλυκά και βαθιά ξυρίζει και την χρησιμοποιώ συνέχεια.
Από ποιότητα κατασκευής είναι οι κορυφαίες σύγχρονες μηχανές για μένα πραγματικά κοσμήματα αλλά είνα και πιό ακριβές από όλες τις άλλες πλήν εξαιρέσεων (Futur,Vision,Progress).

1)R106

2)R89Twist

Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα υβρίδιο με λαβή Ikon και κεφαλή Muhle closed comb από τον Γιώργο και να έχεις το "απόλυτο όπλο για νεοσύλεκτο" !! :mad
Υβρίδιο από την στιγμή που έχω δει τέτοιες μηχανές μόνο σε φωτογραφία λίγο παρακινδυνευμένο θα έλεγα για αρχή..
NikosX έγραψε:Mη το ζαλίζεις...
Πάρε την 89, είτε EJ είτε Muhle, η κεφαλή είναι ίδια. Αριστη μηχανή για αρχάριο. Δεν διαφέρει πολύ από την Merkur 34.

Μάθε να ξυρίζεσαι. Να αναπτύξεις τη δική σου τεχνική, να μάθεις τι ταιριάζει στο πρόσωπό σου, λεπίδες, κρέμες, σαπούνια, δηλαδή φτηνά αναλώσιμα.
Θα χρειαστείς μερικούς μήνες (έως και πολλούς...)

Κατόπιν, ανοίγεσαι σε πιο επιθετικές μηχανές open comb κ.λπ.
Σωστά,ξεκινάω με R89 λοιπόν!
giobi έγραψε:
roaming έγραψε: Επίσης δεν είδα να γίνεται λόγος για Muhle..
Ποια είναι η γνώμη σας;
Η αρχικη ερωτηση δεν τις περιλαμβανει, γι' αυτο και νομιζω οτι δεν υπηρχε απαντηση (τουλαχιστον εγω ετσι σκεφτηκα).
Για μενα σημερα μετα απο εναμισι ετος που ξυριζομαι με αυτο τον τροπο, το βασικοτερο που παιζει ρολο στην επιλογη μηχανης ειναι το ποσο συχνα ξυριζεται καποιος.

Αν πχ ξυριζεσαι καθε μερα, παρε μια 89 και εισαι οκ.
Αν οχι, τοτε παρε μια Merkur 41C.

Απο τις κορυφαιες μηχανες κατα τη γνωμη μου ειναι η Merkur Futur. Αν σημερα ξεκιναγα, αυτη θα επαιρνα.
`
Η αρχική ερώτηση μπορεί να μην τις περιλαμβάνει ωστόσο σε παλαιότερα post -αν δείτε- γίνετε λόγος και για άλλες εταιρίες και αυτός ήταν ο λόγος που ρώτησα..Στο θέμα μας όμως, θα πάρω (όπως ανέφερα και ποιο πάνω την R89 αφού μου λέτε ότι κάνει για καθημερινό ξύρισμα..
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εφόσον θα πάρεις την Muhle R89, έχε υπόψην σου οτι υπάρχει και με μακρύτερη λαβή.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Είναι βολική όμως;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Νοέμ 2014, 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”