Επιλογή ξυραφιού για παρθενικό ξύρισμα με Safety razor !

padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

giobi έγραψε: Τι πινελο/κρεμα χρησιμοποιεις;
Ένα omega χοίρου που είχα πάρει αρχές καλοκαιριού από τον σκλαβενίτη και από κρέμες Nivea (άσπρη - μπλε) και μία prosar.
Όπως καταλαβαίνεις είναι ένα εντελώς starter pack και ή αλήθεια είναι πως ήθελα να πάρω τη μηχανή, να δω αν μου κάνει αυτό
το ξύρισμα και μετά να επενδύσω σε κάτι πιο καλό.

Πέμπτη - Παρασκευή έρχεται, Σάββατο θα γίνει το πρώτο ξύρισμα και βλέπουμε :bigsmilie
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Γιάννη,και από μένα άλλη μια ψήφος για Personna platinum,shark stainless,και supermax stainless.Και δεν σου προτείνω τις polsilver για αρχή.Κόβουν αρκετά.
Αν θες την γνώμη μου,καλό θα ήταν να επενδύσεις και σε μία (πολύ) καλή κρέμα,palmolive classica πχ(την κόκκινη).Είναι και πάμφθηνη.
ΥΓ.Υπομονή και επιμονή θέλει.Και τα αποτελέσματα θα έρθουν!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Θα την πάρω αύριο τότε την palmolive classica να τη δοκιμάσω και επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό και οικονομικό ,σε πρώτη φάση, αιμοστατικό καλό θα ήταν 8)
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Αιμοστατικο υπαρχει παντου, σε ολα τα καταστηματα με ξυριστικα και στο Χοντο και σε φαρμακεια.

Σε στικακι με τιμη περιπου ενα ευρω.
Αντωνης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Με το καλό να σου έρθει η μηχανή σου!
Τα αιμοστατικά γενικά είναι φθηνά. Όποιο και να πάρεις θα σου κάνει τη δουλειά. Εγώ έχω αυτό, αυτό και ένα που είχα πάρει από ένα μαγαζί της γειτονιάς μου με 1,5 ευρώ.
Από λεπίδες, οτι σου είπαν οι παλαιότεροι από εμένα. Απλά, ανάλογα με το δέρμα σου, θα βρεις ποιες είναι ιδανικές για εσένα.
Δες, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και τα σχετικά βιντεάκια που υπάρχουν και στο φόρουμ για ξύρισμα με safety. Είναι πολύ κατατοπιστικά.
Καλή αρχή!
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Δυο προτάσεις και απο εμένα :

1. Ξυραφάκια Astra Superior Platinum

2. Aιμοστατικό το Gel της Proraso

Καλή Αρχή !!!!!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

+1 και από εμένα για Personna Platinum και Αstra Platinum για αρχή.

Βέβαια για την επιδερμίδα του καθενός, το τι ταιριάζει είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικά υπάρχουν λεπίδες (όπως οι παραπάνω) που χαρακτηρίζονται ήπιες, ειδικά για ξεκίνημα.

Από εκεί και πέρα όρεξη να έχεις να δοκιμάζεις ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Θα προτείνω και εγώ να πας Hondos και να πάρεις της Proraso το πράσινο το αιμοστατικό.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Είμαι κατενθουσιασμένος !!! :dance5 :dance5

Σήμερα ήρθε η μηχανή (merkur 33) και έχοντας γένια 36 ωρών δεν άντεξα, είπα να φτιάσω μια σαπουνάδα :)

Δυστυχώς το sample pack με τις λεπίδες δεν έχει έρθει ακόμη οπότε μεταξύ 5 επιλογών που είχα:
(rapira super stailness, rapira platinym lux, asstra superior, super max super stailness και bic)
κούμπωσα μια rapira platinym lux, έκανα το σταυρό μου και ξεκίνσησα.

'Εχω αποφασίσει να μη κάνω μπάνιο και μετά να ξυρίζομαι γιατί μαλακώνει μεν ιδανικά το γένι (είναι και λίγο σκληρό το δικό μου) αλλά μαλακώνει πολύ και ο λαιμός, με αποτέλεσμα να γίνομαι χάλια ακόμι και με ...κουτάλι.

Έβαλα το άσπρο pre της proraso, κρέμα proraso άσπρη και ξεκίνησα. Επειδή είμαι λίγο καμικάζι δεν ακολούθησα πιστά τις συμβουλές.

Σύνολο περασμάτων 6 !!!

Ένα στη φορά και πέντε κόντρα :mad

Μαλακά, ευγενικά να απολαμβάνω το "χρίτσι χρίτσι" της τρίχας.
Δεν πίεσα και δεν πιέστηκα, αναζητούσα τις γωνίες σε κάθε σημείο και σε γενικές γραμές έκανα ένα πολύ καλό ξύρισμα
χωρίς κοψίματα, ερεθισμούς και τσουξίματα. Διάρκεια 40 λεπτά.

Έκανα μετά το μπανάκι μου με ένα ήπιο αντισηπτικό σαπουνάκι που χρησιμοποιώ, έριξα και μια williams aqua velva και όλα καλά.

Σίγουρα δεν έγινε το απόλυτο ξύρισμα το οποίο για μένα είναι στο κόντρα χάιδεμα στο πρόσωπο, να μην σε τσιμπάει καμία τρίχα
αλλά θα γίνει κι αυτό.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιάννη, γιατί 6 περάσματα; Και κυρίως, γιατί 5 κόντρα;
Έτσι αυξάνεις τις πιθανότητες ερεθισμών γιατί κάθε πέρασμα κυριολεκτικά αφαιρεί δέρμα από το πρόσωπο σου.

Έχεις δοκιμάσει 3 περάσματα; Ένα με τη φορά, ένα κάθετα και ένα κόντρα και βέβαια χωρίς πίεση!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”