Υπερτιμημένα- Υποτιμημένα προϊόντα

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Νικολα, εγω εχω μονο ενα ξυρισμα με την L6 αλλα το αποτελεσμα μου φανηκε ισαξιο απο ολες τις πλευρες με αυτο της 42c - και μιας και οι περισσοτεροι συνφορουμητες μας (και εμου περιλαμβανομενου) δεν την εχουν/ξερουν/προτιμουν και λαμβανοντας υποψη οτι μιλαμε για μηχανη με τη μιση τιμη μιας Merkur - δεν μπορω παρα να πω οτι ειναι υποτιμημενο προιον. Φυσικα με το κολλημα που εφαγα με τη futur δεν βλεπω ουτε τωρα να την αγοραζω..

Μολις ειδα οτι διαφωνουμε για την Mennen. Τελικα πολυ προσωπικη υποθεση το ξυρισμα :-)
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

ενσταση
τα προιοντα της proraso ειναι ποιοτικοτατα και εξισου φυσικα(αν οχι πιο φυσικα) σε συσταση απο οποιοδηποτε προιον pre η after shave της e.jagger.
σιγουρα παντως ειναι πολυ πιο φθηνα απο την εν λογω αγγλικη εταιρια.και τελος σιγουρα ειναι πιο παραδοσιακα προιοντα ξυρισματος γιατι χρησιμοποιουνται απο τους wet shavers ανα τον κοσμο,εδω και πολλες δεκαετιες.αυτο σιγουρα κατι λεει.
nikos.a

Βασικά, όχι. Δεν κατηγόρησα την αγαπημένη σου μάρκα, απλά είπα ένα γεγονός. Όλοι το έχουμε δοκιμάσει. Όλοι μας έχουμε άποψη, αλλά όσον αφορά τα συστατικά τα πράγματα είναι απλά. Δείτε παρακάτω:

Proraso Pre: Aqua (Water), Stearic Acid, Sorbitol, Glycerin, Camphor, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Potassium Hydroxide, Menthol, Parfum (Fragrance), Geraniol, Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Cetearyl Alcohol, Eucalyptol, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Benzyl Alcohol, Disodium EDTA

EJ Pre: Aqua (Water), Cetearyl Ethylhexanoate, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Butyrospermun Parkii (Shea Butter), Glycerin, Alcohol Denat, Glycerin Stearate SE,Cetearyl Alcohol, Titanium Dioxide,Menthol, Cetearyl, Glucoside, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Zinc Oxide, Equisetum Arvense Extract, Arnica Montana Flower Extract, Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum, Camphor, Menthyl Lactate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride( 99,9% φυσικά)

Ο εχθρός του κακού, είναι το καλύτερο. Για να καταλάβω, λες ότι είναι τα συστατικά της Proraso, πιο φυσικά από 99,9%, που είναι της Jagger;;; Πώς γένεν' αυτό, που λέει και ο Ογκουνσότο; Αν ήταν πιο φυσικά τα Proraso, θα το είχε γραμμένο σε κάθε συσκευασία της, όπως το έχει και το παινεύεται η Jagger. Tόσο απλά.

Eννοείται πως θα είναι πιο ακριβό ένα προϊόν που είναι πιο φυσικό.
To ότι χρησιμοποιούνται ανά τον κόσμο εδώ και πολλές δεκαετίες τα Proraso, όντως κάτι λέει. Λέει ότι είναι από το 1948 και ότι τα Jagger ήρθαν 40 χρόνια αργότερα στη ζωή. :boeller

:capito :megagrin
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Apostolos έγραψε:Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί τα προϊόντα της ART OF SHAVING δεν κοστίζουν 2-3 ευρώ, θα έδινα όμως περισσότερα από όσο κοστίζουν για να αγοράσω το Aqua Velva, La toja stick, κρέμα kappus aloe vera και σαπούνι πράσινο Proraso.
νομιζω Αποστολε οτι τα ειπες ολα!ετσι ακριβως ειναι.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

nikos.a έγραψε: ... Δεν θα εκλπαγείς κάθε φορά με την άριστή τους απόδοση, όπως συμβαίνει με άλλα( π.χ. Speick)...
Κάποια ψυχή του φόρουμ πέταξε το Speick σαπούνι στα σκουπίδια. Δεν το χάρησε, ούτε το πούλησε. Το πέταξε. Και λυπάται μόνο που δεν κράτησε το γυάλινο βαζάκι που το είχε βάλει μέσα. Εγώ που το είχα δοκιμάσει, ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

Και για να συμπληρώσω την άποψή μου για το σαπούνι Proraso, δεν έχω αποκομίσει εγκωμιαστικά σχόλια για το συγκεκριμένο προϊόν από το φόρουμ στη δίμηνη σχεδόν παρουσία μου σε αυτό. Αυτό που έχω εισπράξει είναι οτι πρόκειται για ένα καλό σαπούνι για entry level, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου, η τιμή δεν πρέπει να αποκλείεται στον χαρακτηρισμό ενός προϊόντος ως υπερ-υπό-τιμημένου. Αν το CAD, για το οποίο ακούγονται, δικαίως προφανώς, εγκωμιαστικά σχόλια, κόστιζε 200 ευρώ, σε ποια κατηγορία θα το κατατάσσατε; Προσωπικά, ίσως θα το έπαιρνα, αλλά θα το χαρακτήριζα υπερτιμημένο αν δεν είναι 20 φορές καλύτερο από π.χ. το Mitchell's (το οποίο δεν με έχει ξετρελάνει σε σχέση με την γενική εικόνα που παρουσιάζει το φόρουμ για αυτό). Στην ίδια λογική, σε ποια κατηγορία θα έμπαιναν το La toja stick και το Palmolive stick αν στοίχιζαν 20 ευρώ;
Όταν καλούμαστε να κρίνουμε ένα προϊόν, αυθόρμητα μπαίνουμε στη διαδικασία της σύγκρισης. Και η τιμή είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες στη σύγκριση δύο προϊόντων μεταξύ τους. Σημαντικός παράγοντας επίσης είναι η αντικειμενικότητα, η οποία όμως πάει περίπατο σε ένα χόμπυ τόσο προσωπικό και υποκειμενικό όπως το Π.Ξ. Αυτό δεν σημαίνει οτι το φόρουμ μας δεν είναι χρήσιμο. Το αντίθετο, αυτό που μπορούμε να κερδίσουμε από το φόρουμ είναι η αναγνώριση και η εμπιστοσύνη στις προτιμήσεις ενός μέλους που για τον Α ή Β λόγο εκτιμούμε περισσότερο. Πιστεύω να έγινα κατανοητός.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

οπως λενε οι κινεζοι 1 εικονα 1000 λεξεις
001.JPG
002.JPG
003.JPG
004.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

και επειδη το ξεχασα η proraso ιδρυθηκε το 1908,οχι το 1948 οπως ειπωθηκε.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Πολύ ωραίο thread ΝΙΚΟ :dance5 :dance5 .... Ακόμα δεν έχω την εμπειρία να κρίνω τι και πως.... Πάντος διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον τις απόψεις....
Είναι ένα ωραίο thread που μπορείς να μαζέψεις απόψεις και να πάρεις το καλύτερο "υποτιμημένο προιόν" διότι άμα όλοι(έστω οι περισσότεροι) το πιστεύουν, τότε αξίζει η δοκιμή. Για αυτό θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον την συνέχεια....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
nikos.a

Στο επίσημο site τους λένε 1948. Δεν θα κάτσω να κολλήσω στις ημερομηνίες όμως και δεν καταλαβαίνω πού το πας. Εγώ σου ξαναλέω, δεν κακολόγησα το Proraso.

Τί διαφορετικό λένε οι εικόνες από αυτό που λέω εγώ και τί σχέση έχουν με αυτό που λες; Αποδεικνύουν κάτι; Ότι είναι ολοφύσικα, 100%;

Mάλλον πλάκα μας κάνεις...

Προσωπικά δεν κάθομαι να ασχοληθώ άλλο, γιατί μου ανάβουν τα λαμπάκια όταν υποτιμούν την νοημοσύνη μου.
Αυτό το κακό που έχουμε εμείς οι Έλληνες, που προσπαθείς να πεις κάτι που ξέρεις παραπάνω κι επιμένει ο άλλος, ποτέ δεν το κατάλαβα.

Back to topic παίδες, γιατί μαμήθηκε το θέμα. :dash

:thnx
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

nikos.a έγραψε:Βασικά, όχι. Δεν κατηγόρησα την αγαπημένη σου μάρκα, απλά είπα ένα γεγονός. Όλοι το έχουμε δοκιμάσει. Όλοι μας έχουμε άποψη, αλλά όσον αφορά τα συστατικά τα πράγματα είναι απλά. Δείτε παρακάτω:

Proraso Pre: Aqua (Water), Stearic Acid, Sorbitol, Glycerin, Camphor, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Potassium Hydroxide, Menthol, Parfum (Fragrance), Geraniol, Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Cetearyl Alcohol, Eucalyptol, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Benzyl Alcohol, Disodium EDTA

EJ Pre: Aqua (Water), Cetearyl Ethylhexanoate, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Butyrospermun Parkii (Shea Butter), Glycerin, Alcohol Denat, Glycerin Stearate SE,Cetearyl Alcohol, Titanium Dioxide,Menthol, Cetearyl, Glucoside, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Zinc Oxide, Equisetum Arvense Extract, Arnica Montana Flower Extract, Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum, Camphor, Menthyl Lactate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride( 99,9% φυσικά)

Ο εχθρός του κακού, είναι το καλύτερο. Για να καταλάβω, λες ότι είναι τα συστατικά της Proraso, πιο φυσικά από 99,9%, που είναι της Jagger;;; Πώς γένεν' αυτό, που λέει και ο Ογκουνσότο; Αν ήταν πιο φυσικά τα Proraso, θα το είχε γραμμένο σε κάθε συσκευασία της, όπως το έχει και το παινεύεται η Jagger. Tόσο απλά.

Eννοείται πως θα είναι πιο ακριβό ένα προϊόν που είναι πιο φυσικό.
To ότι χρησιμοποιούνται ανά τον κόσμο εδώ και πολλές δεκαετίες τα Proraso, όντως κάτι λέει. Λέει ότι είναι από το 1948 και ότι τα Jagger ήρθαν 40 χρόνια αργότερα στη ζωή. :boeller

:capito :megagrin

:hyper :th_Laie_67-1 :hystericalbs1 :capito
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”