Υπερτιμημένα- Υποτιμημένα προϊόντα

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

την εχει ο χοντος στα ευρειας.συνηθως μαζι με τις γυναικιες.αλλα μην μπερδευτεις οι κολωνιες ειναι unisex. ;)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

H no10 υπαρχει σχεδον σε καθε Χοντο - σε γυαλινο μπουκαλι μεσα σε χαρτινο κουτι - και σε διαφορα μεγεθη απο μικρο μεχρι υπερβολικα μεγαλο. Η μυρωδια θυμιζει λιγο 4711 λιγο Μυρτω λιγο λουλουδοεσπεριδοειδη κλπ - καλη αγορα κατα τη γνωμη μου :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

herco έγραψε:H no10 υπαρχει σχεδον σε καθε Χοντο - σε γυαλινο μπουκαλι μεσα σε χαρτινο κουτι
Α, έτσι εξηγείται... Εγώ έβλεπα μόνο τα πλαστικά μπουκάλια, δεν είχα πάρει χαμπάρι το γυάλινο...
Μια φορά που μύρισα 4711 μου άρεσε αρκετά (στη γυναίκα μου πάλι όχι Εικόνα ), θα ψάξω να μυρίσω και την Νο10.....
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Η Νο 10 μυρίζει βασικά όπως η 4711, πρόκειται για την ίδια περίπου συνταγή Eau de Cologne - Υδωρ Κολωνίας.
Πρόκειται για την κλασική συνταγή κολώνιας του Farina από τον 18ο αιώνα.
Η 4711 και η Roger de Gallet είναι οι πιο γνωστές του είδους. Πολλοί οίκοι παρασκευάζουν τη δική τους εκδοχή, ιδίως οι ιταλικοί.
Φυσικά οι κολώνιες έχουν διαφορές, αναλόγως της ποιότητας των αιθέριων ελαίων, της ποσόστωσης, της προσθήκης κάποιου επιπλέον ελαίου κ.λπ.

Η συνταγή στη Φαρμακοποιϊα Δαμβέργη (1899) έχει ως εξής:

Αιθερίου ελαίου κίτρου του περγαμηνού 10μέρη (περγαμόντο)
Αιθερίου ελαίου φλοιών κίτρων 10μέρη (κίτρο)
Αιθερίου ελαίου φλοιών χρυσομήλων 10μέρη (πορτοκάλι)
Αιθερίου ελαίου ανθέων πορτοκαλέας 12μέρη (neroli)
Αιθερίου ελαίου τιφύου 2μέρη
Οινοπνεύματος 90% 1000μέρη

Δεν ξέρω αν η Νο 10 στο γυάλινο μπουκάλι είναι της ίδιας ποιότητας με το πλαστικό... Το πλαστικό είναι πάμφθηνο!
Γνωρίζει κανείς;
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Νικο, τσεκαρε τους βαθμους του Οινοπνευματος για να παρεις μια ιδεα. Το γυαλινο μπουκαλι ειναι στους 81. Το πλαστικο λογικα θα ειναι ή στους 60 ή στους 85.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε:Για τα υποτιμημένα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες: La Toja, Aqua Velva κτλ.

Για τα υπερτιμημένα ένα μόνο μου έρχεται στο νου:
Czech & Speake
95 λίρες Αγγλίας για το σαπούνι με μπωλ όταν το σαπούνι μόνο του έχει 21 λίρες Αγγλίας. Το σαπούνι επίσης μπορείτε να το χαρακτηρίσετε υπερτιμημένο (μια και είναι Valobra) αλλά τα αρώματα τους είναι εξαιρετικά.

Τα λεφτα πανε για το μπωλακι.. Το οποιο ειναι απο ανοδειωμενο αεροναυπηγικο αλουμινιο.. :megagrin
Αλλα και φυσικα συμφωνω μαζι σου για την τιμη!
Αρωματικα το Calani Dubai πλησιαζει παρα πολυ (σχεδον το ιδιο ειναι) και με πολυ καλες επιδοσεις, και σχετικα φτηνο (θα μπορουσε να ειναι φτηνοτερο). Ο Ανδρεας μαλλον το κλαιει ακομη μετα απο τοσα χρονια το δικο του.. χαχαχα
Εικόνα
nikos.a

Άλλο ένα υποτιμημένο από πολλές απόψεις προϊόν, με το οποίο ξυρίζομαι αυτές τις μέρες, είναι η Figaro. Στη μισή τιμή του Cella και το ίδιο αποτελεσματική. Κορυφαίο προϊόν, αλλά δεν το αντέχουν πολλοί και ο λόγος το βαρύ και έντονο άρωμα πικραμύγδαλου.



Για την ιστορία, τα έχουμε πει με π.μ. με τον Μάχο. Αυτά συμβαίνουν στον γραπτό λόγο και στα φόρουμ, δεν τίθεται θέμα.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

μονο που ειναι δυσκολο πλεον να τη βρει καποιος στην Αθηνα...
Αντωνης
nikos.a

Κι αυτό που φοβάμαι είναι ότι θα έχει ξεμείνει από παλιά που την έφερναν πολλοί. Η δική μου όταν ήρθε από το yourshaving, ήταν κάτασπρη και πολύ φρέσκια... Έχει κιτρινήσει αμυδρά. Το Cella νομίζω κιτρινίζει γρηγορότερα. Ίσως να παίζει ρόλο και το tallow, η Figaro δεν έχει.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Υποτιμημένο για μένα το "Στρουμφάκι", το στικάκι σαπούνι της Wilkinson.
Εγώ βέβαια πήρα τρία και τα έτριψα σε μπολάκι, δεν τα χρησιμοποιώ ως στίκ,
πολύ καλό σαπουνάκι.
Τα Ωμέγα τα πινέλα. Τελευταία αφήνω στον "πάγκο" πινέλα πολύ ακριβότερα
και χρησιμοποιώ τα 97 και 65... (το 18 είναι πολύ μικρούτσκο).
Bravo Omega
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”