Για τα ξυραφάκια

Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Καλησπερα.

Ηθελα να θεσω το εξης θεμα.

Εχω μονο μια ξυριστικη μηχανη.
Την μερα χ ξυριζομαι με ενα ξυραφακι α. Στο επομενο ξυρισμα θελω να χρησιμοποιησω το ξυραφακι β, στο επομενο ενα αλλο κοκ.

Υπαρχει καποιος τροπος να φυλαξω καπου τα ξυραφακια ωστε να μην επηρεαζονται με οποιοδηποτε τροπο απο το rotation?

Εξηγω λιγο πιο αναλυτικα.
Το εχω κανει αυτο που εγραψα αφηνοντας τα ξυραφακια α και β μεσα σε ενα στεγνο δοχειο. Μετα απο 2-3 ξυρισματα πηρα παλι το β για να ξυριστω και μου φανηκε αρκετα πιο επιθετικο απο οτι συνηθως...
Μπορει να το επηρεασε ο τροπος αποθηκευσης;
Αντωνης
nikos.a

Aν το έκανα αυτό, που δεν το έχω κάνει, θα φρόντιζα να έχω κρατήσει το χαρτάκι του. Μετά από το ξύρισμα, θα το έπλενα με ζεστό νερό, θα το ακούμπαγα σε ένα χαρτί και θα το αναποδογύριζα για να στεγνώσει. Μετά, θα το έβαζα πάλι στο χαρτάκι του και στην άκρη. Βέβαια, καλό είναι, για πρακτικούς κυρίως λόγους και υγιεινής, να εξαντλείς τα ξυρίσματα που κάνεις με κάθε ξυραφάκι. Για παράδειγμα 3-4 και μετά αλλαγή.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο ? Όπως σου έγραψε ο Νίκος. Πλύσιμο καλό, στέγνωμα και τύλιγμα στο χαρτάκι.
Το τελευταίο νερό να είναι κρύο όμως. Διατηρείται περισσότερο η λεπίδα και φυσικά προσοχή στο σκούπισμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εγώ που χρησιμοποιώ τη μέθοδο που λέει ο Αντώνης (διαφορετικό ξυραφάκι κάθε μέρα), αφού το ξεπλύνω πρώτα με χλιαρό και μετά με κρύο νερό, μετά αντί για σκούπισμα με πετσέτα, το φυσάω δυνατά για να φύγουν οι σταγονίτσες που έχει πάνω του.
Προσέχω δε ευλαβικά να διατηρώ πάντα την ίδια πλευρά (πάνω και κάτω) στο κάθε ξύρισμα. Ξέρω δηλαδή πάντα ποια πλευρά είναι η πάνω και ποια η κάτω. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο στο ξύρισμα, αλλά μου φαίνεται λογικό η λεπίδα να ξυρίζει πάντα προς μία κατεύθυνση.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αλλαξοντας καθε μερα ξυραφακι χανεις την εμπειρια του να δεις την αλλαγη συμεριφορας της λεπιδας απο ξυρισμα σε ξυρισμα. Για παραδειγμα το Feather μετα απο το πρωτο ξυρισμα αλλαζει και γινεται πιο γλυκο. Εχουμαι τοσα πραγματα στο μυαλο πρεπει να εχουμε να θυμομαστε και πως ηταν και πως εγινε ενα ξυραφακι που ξυριστικα πριν απο τρεις μερες?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μέταλλο + νερό = διάβρωση.
Αυτό είναι απαράβατος κανόνας της φύσης. Η διάβρωση είναι αδύνατο να μην συμβεί, από τη στιγμή που έρχεται σε επαφή με το νερό το μέταλλο του ξυραφιού.Αυτό σημαίνει στην πράξη πως από τη στιγμή που θα βρέξεις για πρώτη φορά ένα ξυραφάκι, αυτό έχει αρχίσει να πεθαίνει. Όσο καλά κι αν το ξεπλύνεις / στεγνώσεις μετά, ο χρόνος του μετράει αντίστροφα· μπορείς μόνο να παρατείνεις λίγο τον χρόνο του "θανάτου" του, με διάφορες τεχνικές (πχ αν το φυλάς σε... κενό αέρος :xp1 ).

Μετά την πρώτη χρήση ενός ξυραφιού, έχεις λοιπόν δύο επιλογές: ή το χρησιμοποιείς όσο το δυνατόν περισσότερο μες στον λίγο χρόνο που του απομένει, παίρνοντας το μέγιστο όσων μπορεί να σου προσφέρει μέχρι να πεθάνει, ή το χρησιμοποιείς λίγο και αυτό πεθαίνει (=διαβρώνεται, δλδ γίνεται πιο τραχύ στο ξύρισμα) πριν μπορέσει να σου δώσει αυτό που μπορεί. (Εξάλλου, το παρατήρησες και μόνος σου αυτό giodi. Η επιθετικότητα που λες, είναι στην πραγματικότητα πιο μεγάλη τραχύτητα -κι όχι βαθύτερο κόψιμο- επειδή η ακμή της λεπίδας έχει αρχίσει να διαβρώνεται αισθητά).

Στην πράξη, κάθε ξυραφάκι, από τη στιγμή που θα πρωτοβραχεί έχει το πολύ 5 - 7 ημέρες μπροστά του μέχρι η διάβρωση αν καταστήσει την κόψη του τόσο τραχιά που δεν αξίζει να το χρησιμοποιείς. (Κι αυτό ισχύει όχι μόνο για τις λεπίδες de, αλλά και για τα συστημικά mach 3 κλπ)

Με απλά λοιπόν λόγια: μην κάνετε rotation στα ξυραφάκια. Χρησιμοποιήστε τη λεπίδα που βάζετε μέχρι να εξαντληθεί, και μετά δοκιμάστε την επόμενη. Όχι επειδή τα πετάτε ουσιαστικά αχρησιμοποίητα (σιγά το κόστος), αλλά γιατί ποτέ δεν θα δείτε τι πραγματικά μπορεί να προσφέρει κάθε λεπίδα. Μερικά ξυραφάκια πχ (όπως προαναφέρθηκε) στο δευτερο ξύρισμα γλυκαίνουν λίγο κι έπειτα αρχίζουν να γίνονται πιο τραχιά (λόγω διάβρωσης). Αν εγώ πχ κάνω το πρώτο ξύρισμα σήμερα και το 2ο μετά από μια εβδομάδα, η λεπίδα θα έχει διαβρωθεί τόσο που δεν θα νιώσω ποτέ αυτή τη γλυκύτητα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Πάντα φτάνω την λεπίδα στο τέρμα της και μετά αλλάζω, χάνω την μπάλα και δεν θυμάμαι πόσα ξυρίσματα έχω κάνει και φυσικά η εμπειρία ανά ξύρισμα που είναι διαφορετική.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απο τη στιγμη που θα "ξεβιδωσεις" τη μηχανη και θα το αφαιρεσεις δεν προκειται ποτε να ξανακουμπωσει στην ιδια ακριβως θεση. Θα εχεις μια λαμα λοιπον που στραβωνει σε αλλο σημειο - ενω παραμενει ηδη με κλιση απο το προηγουμενο κουμπωμα. Αυτο δεν ειναι καθολου καλο.

Συν αυτο που παραστατικα ανεφερε ο Βασιλης - περι διαβρωσης - και συμφωνοντας με τον Πετρο - δεν πειραζουμε το ξυραφακι απο την ωρα που μπαινει στη μηχανη. Κανουμε τα ξυρισματα μας - οσο αντεχει ή οσο νομιζουμε οτι αντεχει στο προσωπο μας - και μετα το πεταμε, καθαριζουμε τη μηχανη και παμε για αλλο.

Προκειται για αναλωσιμο ειδος και οχι για κατι που το παντρευομαστε για βδομαδες/μηνες - και παρολη την κριση που ολα τα μετραμε πια - το κοστος του ειναι χαμηλο και δεν δικαιολογει ρισκο ειτε για κακο ξυρισμα ειτε για ερεθισμο στο προσωπο ειτε ακομα και για οποιου ειδους μικρομολυνσεις.

Ξερω οτι πολλοι συνφορουμητες μου διαφωνουν καθετα με αυτη τη προσεγγιση - αλλα για μενα ηταν και ειναι ξεκαθαρο απο δεκαετιες πριν οτι μια που το βαζεις και μια που το πετας - και εχεις το κεφαλι σου (εστω το προσωπο σου) ησυχο :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Σε ένα thread και έμαθα τόσα πολλά πράγματα. Σας ευχαριστώ!
Ειδικά ο Βασίλης έδωσε ρέστα!!!!

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Εγώ το ίδιο πράγμα κάνω. 4-5 Ξυρίσματα (μπορεί να μου βγάλει και καν'ακόμα) και μετά άντε γεια.

Μιας που είμαστε σε αυτό το άρθρο ήθελα να ρωτήσω. Είχα ακούσει στο ιντερνετ ότι πρέπει να προσέχεις πως κάθετε το ξυράφι πάνω στην μηχανή. Γιατί έχει ένα περιθώριο που παίζει και πρέπει να προσπαθείς να το αφήνεις να είναι ίσο και από τις δύο πλευρές.
Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ. Απλά εγώ προσπαθώ να το κάνω αυτό και δεν ξέρω αν το έχω πάντα "Ευθυγραμισμενο" όπως πρέπει.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
nikos.a

Πού το είδες αυτό; Πιο πιθανό είναι να αναφέρονταν στις Slant μηχανές, αλλά και πάλι είναι δημιουργημένες έτσι, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα. Στην 39C, όπως και να βάλω το ξυραφάκι, είναι μια χαρά, δεν έχω καθήσει ποτέ να δω πως να το βάλω καλύτερα γιατί πάντα μπαίνει... όπως πρέπει.

Σε όλες τις μηχανές, τα ξυραφάκια "κουμπώνουν", υπάρχουν δηλαδή υποδοχές! Είναι κανονισμένα όλα δηλαδή. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι προσπαθείς να ευθυγραμμίσεις το ξυραφάκι, να προεξέχει δηλαδή το ίδιο και από τις 2 πλευρές... :confused

Μην κολλάς. Φιλικά πάντα,
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”