Για τα ξυραφάκια

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Και εγώ το ίδιο.... ^_^
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

-1) Εγώ καταρχή να ζητήσω συγγνώμη που ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα με τις άνισες "εκθέσεις¨ (exposures) λεπίδων.

-2) Να πώ στον Αντώνη ότι και γώ έτσι κάνω όπως οι περισσότεροι. Ξυρίζομαι με ένα ξυραφάκι όσες φορές θέλω/αντέχει/κλπ
και μετά απόσυρση και πάμε στο επόμενο, ίδιας ή άλλης μάρκας.

-3) Άρη μόλις έβαλα κι εγώ μια καινούργια Bic Chrome...Το ίδιο εξέχει και από τις δυό πλευρές.
Μπορεί να ήταν η ιδέα μου με τις τελευταίες 3 λεπίδες ή κάτι νάκανα στραβά στο βίδωμα της λαβής τι να πώ.
Γιατί Ένα χρόνο με τη Weber δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Θα δούμε στις επόμενες λεπίδες τι θα γίνει και θα ξαναγράψω εδώ.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Οπότε Νώντα τέλος καλό ολα καλά. Εχω μπροστά μου την Weber και την βλέπω.....Μηχανάρα........ :drool

Ας πάει στον κάδο , απλά ήθελα να το πώ..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Να απαντησω και στην ευλογη απορια καποιων γιατι το εκανα αυτο.

Επειδη οπως ειπα εχω μονο μια μηχανη, σκεφτηκα μηπως με αυτο τον τροπο γινει πιο γρηγορα το rotation των λεπιδων ωστε να καταληξω στο ποιες μου πανε καλυτερα.

Τζιφος η προσπαθεια. Θα κανω περισσοτερη υπομονη μαλλον.


Εκτος αν αγορασω 2η μηχανη καποτε, γιατι προς το παρον δεν μπορει να γινει κατι τετοιο...
Αντωνης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αν σας λέει κάτι ο Νick απευθύνεται σε ένα πολύ ιδιαίτερο κοινό. Έχει δύο ιδιαιτερότητες. Πρώτον είναι αρχάριοι στο π.ξ. και δεύτερον είναι αμερικανοί. Γιατί το γράφω αυτό ? Γιατί στην αμερική δεν υπάρχουν αυτονόητα πράγματα, δεν υπάρχει " ο νοών νοήτω ". Τα πάντα περιγράφονται με λεπτομέρειες. Είναι γενικότερο το φαινόμενο και δεν αφορά μόνο το π.ξ. Εκεί ακολουθούν πιστά τις οδηγίες χρήσεις μέχρι τελείας. Εδώ είναι αλλιώς. Εδώ δεν ανοίγουμε το manual.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σε όλη την παρέα. 8)

Να μου επιτρέψετε να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη όχι σαν χρήστης DE στο ΠΞ αφού ακόμα είμαι άσχετος,αλλά σαν μηχανικός που έχω σπουδάσει,και έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια πιάνουν καλά τα χέρια μου και μου αρέσουν οι πατέντες...

Συμφωνώ απόλυτα με τον digibill (μάλλον Βασίλης),εκτός από τα *mach 3 κλπ,που αναφέρει*, και θα εξηγήσω ποιο κάτω, γιατί δεν σας έχω μάθει ακόμα με τα ονόματα σας... :megagrin αλλά την σωστότερη άποψη την είπε ο herco (μάλλον Ηρακλής) που δεν καταλάβατε τι είπε,γιατί αυτό που είπε δεν είναι απλά άποψη-θεωρία,αλλά γεγονός.

Και να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή,από την εμπειρία μου στην ej89 που είδα αλλά και άλλες DE γιατί το θέμα δεν είναι καινούργιο,αλλά πολύ παλιό,βάζοντας την λεπίδα στην μηχανή,(2 η 3 κομματιών) εξαιρείται η futur και παρόμοιες μηχανές όπου υπάρχει οδηγός στο κέντρο,και η λεπίδα κουμπώνει και ευθυγραμμίζεται μόνη της,οι υπόλοιπες έχουν κάποια μικρά διάκενα,(Τζόγος) λέγεται,που επιτρέπει στην λεπίδα να κινείται προς όλες τις κατευθύνσεις,άλλες ποιο πολύ και άλλες ποιο λίγο,ανάλογα την κεφαλή αλλά και τις λεπίδες,που διαφέρουν μεταξύ τους έστω και απειροελάχιστα,αυτό όμως κάνει την διαφορά,η λεπτομέρεια.

Η λύση είναι απλή την έδειξε και ο Νικόλας στο video ποιο πάνω,βάζεις την λεπίδα στην κεφαλή και λίγο πριν σφίξεις την λαβή ευθυγραμμίζεις την λεπίδα προσεχτικά με το μάτι,και μετά σφίγγεις,γιατί αν πάει στραβά η λεπίδα θα υπάρχει πρόβλημα,δηλαδή αν από την μια πλευρά βγαίνει ποιο πολύ και από την άλλη λιγότερο τότε στην μια πλευρά δεν θα κόβει, και στην άλλη θα γίνει πολύ επιθετική,αλλά και λοξά να γυρίσει τύπου slant πάλι πρόβλημα θα υπάρχει,οπότε μια χαρά τα λέει το παλικάρι ο Νικόλας,και δεν αφορά μόνο τους αρχάριους αλλά όλους τους χρήστες DE ΠΞ.

Τώρα πάμε στο θέμα που κάποιοι διαφωνούν και δεν το κάνουν οι περισσότεροι από ότι είδα,από την στιγμή που μπαίνει η λεπίδα στην μηχανή σφίγγει,ξυρίζεσαι κανονικά τελειώνεις και θες να καθαρίσεις την μηχανή,τι κάνεις;
Πρώτα την καθαρίζεις με ζεστό νερό,για να φύγουν τα υπολείμματα,και μετά με κρύο νερό γιατί; :ninja_hide το κάνεις γιατί εχθρός της λεπίδας είναι το νερό και ιδιαίτερα το ζεστό νερό,ναι παιδιά έτσι είναι η λεπίδα, αλλά και η κάθε λεπίδα η οποιοδήποτε μέσο κοπής πρέπει να είναι κρύο και όχι ζεστό μα θα μου πεις πως θα καθαρίζει η λεπίδα με κρύο νερό;
Δοκιμάστε μια φορά να ξεπλένεται την κάθε χεριά με κρύο νερό και θα δείτε ότι η λεπίδα κόβει καλύτερα,άλλωστε είναι νόμος της αντοχής υλικών,όλα τα μέσα κοπής χρησιμοποιούν διάφορα υλικά για την ψύξη του κοπτικού εργαλείου νερό-λάδι-κλπ.

Τώρα πάμε σε αυτό που είπε ο φίλος Ηρακλής...από την στιγμή που έχεις βάλει την λεπίδα και έχεις ξυριστεί απαγορεύεται δια ροπάλου :!@#! να την λύσεις για να την καθαρίσεις μέσα,εκτός και αν είναι η τελευταία της φορά και είναι για πέταμα,μόνο τότε μπορείς να λύσεις την μηχανή,γιατί αν το κάνεις σε καινούργια λεπίδα θα την χαλάσεις την καημένη την λεπίδα,δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξανάκάτσει στην ίδια θέση στα πατήματά της δηλαδή με την καμία, ποιο εύκολο είναι να κερδίσεις το λότο :shocking

Η αντίδραση της οξείδωσης ξεκινά με το που βγει από το νερό... :cry
Εγώ τι κάνω: (δεν θέλω να επηρεάσω κανένα απλά μοιράζομαι μαζί σας τις εμπειρίες μου) προσπαθώ όταν δεν ξυρίζομαι να την έχω μέσα στο νερό όχι χύμα στον αέρα,και μάλιστα έχω άλλο ποτήρι με κρύο νερό,με το που τελειώσω το ξύρισμα ξεπλένω την μηχανή με κρύο άφθονο νερό,μετά την τινάζω λίγο να φύγουν τα χοντρά που λέμε και την σκουπίζω με χαρτί υγείας η κουζίνας,ακόμα καλύτερο,μετά ακολουθεί η εμβάπτιση της μηχανής σε ένα μικρό βαζάκι με καθαρό οινόπνευμα 95% βαθμών.

Έτσι και απολυμαίνεται αλλά το σημαντικότερο αφού βγει από το οινόπνευμα κάνει αντίδραση και την αφήνω μισό λεπτό, και έτσι εξατμίζεται το νερό,δεν μένει σταγόνα αλλά και τα υπολείμματα,όταν στέγνωση τελείως την περνώ με ένα μαλακό πανάκι που έχω για αυτήν την δουλειά.

Αυτά....τώρα όποιος θέλει κάνει ότι θέλει, αλλά να καταλάβει ότι όταν λύσει την μηχανή για να την καθαρίσει,θα πληρώσει και το αντίτιμο,δεν θα καταλάβει ποτέ τα όρια της λεπίδας και πόσα ξυρίσματα δίνει και πόσο γλυκά ξυρίζει μετά την πρώτη χρήση,και κάθε φόρα που βάζει την λάμα θα παίρνει και ένα διαφορετικό ξύρισμα από όλες τις πλευρές.μιας και η λεπίδα δεν έχει κατασκευαστεί σαν ελατήριο,έχει μια ελαστικότητα για το bend-λύγισμα της πρώτης φοράς.

*Φίλε Βασίλη έχω ένα mach 3 που η κεφαλή που φοράει επάνω είναι ενός έτους παρακαλώ,και κόβει σαν να την πείρα σήμερα,αλλά αυτό πάει σε άλλο thread,μην βγούμε offtopic*

ΥΓ: 1 Όλα αυτά που έγραψα τα εφαρμόζω πάνω από 10 χρόνια... :megagrin
ΥΓ: 2 Δεν θέλω να πίσω κανένα από τα άνωθεν ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Πάντα Φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

ΟΥΑΟΥ!!!!!

Moderators σας παρακαλώ, αλλάξτε τον τίτλο του θέματος σε "Χρύσιμες συμβουλές και tips για τα ξυραφάκια". ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Μιλάμε το Topic είναι βιβλίο....

Συγχαρητήρια και στον Αντώνη για τις πολύ ωραίες συμβουλές του!!!! Φοβερά πράγματα που όταν εξηγήθηκαν, σε αφήνουνε με ανοιχτό το στόμα.

Εγώ αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι αυτό που λέτε ότι δεν πρέπει να ανοίγεις την μηχανή εκτός και αν αλλάζεις ξυραφάκι.
Στις συμβουλές για αρχάριους λέει το ίδιο όπως επίσης και σε διάφορα άλλα Θέματα αναφέρουνε το ίδιο πολλά άτομα ότι κάνουνε. Δηλαδή ξεπλένουνε την μηχανή με νερό (που έχει στο νεροχύτη ή που τρέχει από βρύση) και μετά το φυσάνε για να φύγουνε τα νερά και το σκουπίζουνε με μια πετσέτα.
Όταν όμως είχα ρωτήσει αν πειράζει, ότι κάθε φορά την λύνω, την πλένω και σκουπίζω ένα ένα τα κομμάτια και τα αφήνω πάνω σε χαρτί κουζίνας να στεγνώνουν, μου είχανε πει εδώ τα παιδιά ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (είχα ρωτήσει για την αντοχή της μηχανής και αν είναι σωστός τρόπος συντήρησης). Παρόλ'αυτά, τώρα ακούω ότι δεν πρέπει να την λύνω.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για πιο λόγο και τι πρόβλημα έχει? Δεν καταλαβαίνω που πειράζει άμα η λεπίδα δεν κάτσει "ακριβώς" στο ίδιο σημείο. Άμα την ευθυγραμίσω πάλι, πιο το πρόβλημα???
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

προσωπικα την μηχανη τη λυνω και καθαριζω μονο οταν αλλαζω ξυραφι(4-5ξυρισματα).τωρα σχετικα με το πως θα κατσει η λεπιδα στη μηχανη ,ποτε δεν το κοιταω αλλα νομιζω οτι στην R41 καθεται καλα και δεν ειχα ποτε με καμμια μηχανη καποιο προβλημα.ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με την EJ 89. Απλά κοιτάω αν είναι κεντραρισμένη. Τις περισσότερες φορές είναι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι κακό γίνεται άμα την βγάλω και στο τι πειράζει να χάσει την προηγούμενη θέση της.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Αυτό που κατάλαβα οτι λένε τα παιδιά είναι ότι αν χαλαρώσεις το σφίξιμο της μηχανής πάνω στην λεπίδα και αυτή αλλάξει θέση έστω και στο ελάχιστο, τότε, όταν θα ξανασφίξεις δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει η λεπίδα ακριβώς εκεί που ήταν το οποίο σημαίνει πως στην επόμενη χρήση, κάποιο σημείο που π.χ. δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ στο πρώτο ξύρισμα (λόγω του ότι έκατσε λίιιιιιιιιιιγο στραβά), θα έχει περισσότερη επιθετικότητα οπότε δεν θα δεις ποτέ (ομοιόμορφα) την μέγιστη αξία της λεπίδας.
Κατάλαβα καλά;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”