Μύλοι άλεσης καφέ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2132
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8585 times
Been thanked: 11623 times
Ηλικία: 55

Είχα τον I2 mini κ ειχα βολευτεί. Αλλά τα έπαιξε από μοτέρ το πιθανότερο, (το λιγότερο πιθανό ήθελε μαχαίρια ή κ τα δύο), όταν κ ανακάλυψα πως υπάρχει θέμα στα ανταλλακτικά, προκειμένου να επιβεβαιώσουμε ακόμα κ τι έφταιγε. Οπως κ πως αυτά τα δύο θα στοίχιζαν όσο ο επαγγελματικός που αγορασα μεταχειρισμενο με αλλαγμένα μαχαίρια (επίπεδα βεβαια🤔). Όπως ανακάλυψα πως ο καινούργιος Ι2 mini πωλείται σε σχεδόν διπλάσια τιμή από αυτή που τον είχα πάρει. Ο πόλεμος στην Ουκρανία, η πτώση της γέφυρας στη Βαλτιμόρη κλπ...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1688
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13462 times
Been thanked: 14395 times
Ηλικία: 54

@babkoug Μπάμπη έριξα μια ματιά και αυτή τη στιγμή μοτέρ και μαχαίρια είναι περίπου 115 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ από Δόικα οπότε μάλλον καλά έκανες και πήρες τον Mini με μόνο μειονέκτημα τον αυξημένο όγκο στον πάγκο.
Πες μας με την ευκαιρία πόσο σου κόστισε μαζί με τις μετατροπές και εάν είδες γευστική διαφορά από τον i2.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2132
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8585 times
Been thanked: 11623 times
Ηλικία: 55

@Algebar Γιάννη βασικά τότε δεν υπήρχε το μοτέρ Ελλάδα. Τα μαχαίρια μόνο στη Δράμα. Έβγαιναν κάπου 150€ και τα δύο μαζί, αν θυμάμαι καλά.
200€ πήγε o mini με καινούργια μαχαίρια, 30€ funnel+πιατάκι και μετά αγοράστηκαν τα παρακάτω στις αναγραφόμενες τιμές, για single dosing κ καλύτερο ταμπερινγκ. Γευστικά νομίζω πως είμαι στα ίδια, που το θεωρώ θετικό γτ είχα κάποιους ενδοιασμούς λόγω επίπεδων μαχαιριών. Για να είχα κάποια αισθητή γευστική αναβάθμιση με σινγκλ εστέιτ, νομίζω πως θα έπρεπε να πάω και σε άλλη μηχανή. Φάνηκα ψύχραιμος μαθημένος από το ΠΞ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 13 ώρες 29 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
Εικόνα
Μπάμπης
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Algebar έγραψε: 06 Απρ 2024, 20:32 Κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω κι εγώ τον ταπεινό μου Ascaso i2
Σε ευχαριστώ πολύ. Ακόμα είμαι σε διαδικασία "στρωσίματος" άρα πιστεύω ότι έχει ακόμα πολλά να δώσει. Σίγουρα στην τιμή που τον αγόρασα μέσω Kickstarter και αυτά που μπορεί να δώσει, θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή.
Υπάρχουν πλέον πολλοί αξιόλογοι μύλοι και σε προσιτές τιμές και σίγουρο είναι ότι θα δεις τεράστια βελτίωση από τον Ascaso και σε ποιότητα άλεσης και κυρίως σε επαναληψιμότητα.

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
babkoug έγραψε: 08 Απρ 2024, 10:03 ...για single dosing κ καλύτερο ταμπερινγκ.
Θεωρώ πως οι on demand μύλοι κάνουν εξαιρετικά καλά τη δουλειά τους με γεμάτα hopper. Δε το συζητάω ότι ο μύλος σου θα αντέξει 2 γενιές ακόμα με οικιακή χρήση, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορεί να έχεις μειώσει λίγο την κατακράτηση, όμως η ποιότητα άλεσης έχει μειωθεί λίγο.
Είχα εναν αντίστοιχο Fiorenzatto πριν και έβγαλα το συμπέρασμα ότι για οικιακή χρήση, είναι αρκετά καλύτεροι και συνεπείς οι single dose.
Φυσικά όπως βολεύεται ο καθένας και ότι του αρέσει να γεύεται.
Απλά καταθέτω την εμπειρία μου. :)
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2132
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8585 times
Been thanked: 11623 times
Ηλικία: 55

Geoiron έγραψε: 08 Απρ 2024, 13:54
babkoug έγραψε: 08 Απρ 2024, 10:03 ...για single dosing κ καλύτερο ταμπερινγκ.
Θεωρώ πως οι on demand μύλοι κάνουν εξαιρετικά καλά τη δουλειά τους με γεμάτα hopper. Δε το συζητάω ότι ο μύλος σου θα αντέξει 2 γενιές ακόμα με οικιακή χρήση, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορεί να έχεις μειώσει λίγο την κατακράτηση, όμως η ποιότητα άλεσης έχει μειωθεί λίγο.
Είχα εναν αντίστοιχο Fiorenzatto πριν και έβγαλα το συμπέρασμα ότι για οικιακή χρήση, είναι αρκετά καλύτεροι και συνεπείς οι single dose.
Φυσικά όπως βολεύεται ο καθένας και ότι του αρέσει να γεύεται.
Απλά καταθέτω την εμπειρία μου. :)
Σίγουρα έχει λογική αυτό που γράφεις για το γεμάτο χόπερ, καθώς είναι συνέχεια γεμάτα τα μαχαίρια με επαρκή ποσότητα καφέ που ταυτόχρονα πιέζεται από την υπερκείμενη ποσότητα. Είχα διαβάσει ανάλογες απόψεις στα φόρα. Από την άλλη στην οικιακή χρήση μένει για μεγάλο διάστημα σε επαφή με τον αέρα η ποσότητα καφέ στο hopper. Ενώ ξεκίνησα ζυγίζοντας τον καφέ που έβαζα στο single dose hopper δεν ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα κοπής, αλλά κ γευστικά. Έχω καταλήξει πως βάζοντας ποσότητα περίπου διπλάσια από αυτή που χρειάζομαι για ένα διπλό φλυτζάνι εσπρέσσο έχει ικανοποιητικό αποτέλεσμα κοπής και ταυτόχρονα έρχεται σε μικρότερη σε επαφή με τον αέρα. Γευστικά νομίζω πως είμαι καλά. Επίσης συμφωνώ στο καλύτερο αποτέλεσμα στην οικιακής χρήση ενός καλού single dose μύλου, αλλά θα επαναλάβω την τελευταία πρόταση του προηγούμενου σχολίου μου. Πάντως πρέπει να πω πως το έψαξα λίγο, αλλά δεν το τερμάτισα στην ανάλυση. Πήγα στο μαγαζί, είχε δύο, πήρα τον έναν κ τέλος. Μάλλον παρόμοια ένδεια στην ανάλυση έχω και στο ΠΞ.

Καλά καφεδάκια σε όλους.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”