Μύλοι άλεσης καφέ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25960 times

Μιας και παρέλαβα σήμερα έναν μύλο χειρός Porlex Tall Grinder II κατόπιν παλαιότερης υπόδειξης των παιδιών παραπάνω, να πω ότι το καλοκαίρι του 2020 αγόρασα έναν ηλεκτρικό μύλο Delonghi KG79.

Τον Porlex δεν τον δοκίμασα ακόμη, θα έχω να πω περισσότερα το ΣΚ. Μετά όμως από δοκιμές και τροποποιήσεις του Delonghi, έχω να πω ότι δεν με ικανοποίησε καθόλου στην άλεση του καφέ (πάντα για espresso αναφέρομαι). Εργοστασιακά στο fine δεν έδινε καλό αποτέλεσμα στον καφέ (κακή εκχύλιση, κακή γεύση, νερουλός και χωρίς καϊμάκι) και αποφάσισα να κάνω την μετατροπή για καλύτερο αποτέλεσμα. Δυστυχώς με απογοήτευσε ακόμη περισσότερο, κόβει ακόμα πιο χοντρά απ' ότι έκοβε εργοστασιακά και ο καφές συνεχίζει να είναι το ίδιο χάλι (αν όχι και χειρότερος). Μπορεί να φταίω και εγώ με την πατέντα, να μην το έκανα σωστά και αντί για ψιλότερη κοπή να την έκανα χοντρότερη; Μπορεί, αλλά δεν έχω διάθεση επί του παρόντος για έξτρα δοκιμές με αυτήν.

Θα συγκριθεί το αποτέλεσμα με την Porlex (που έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές) και θα ενημερώσω.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Αντωνη εγω απο 3 Μαρτιου εχω παραγγειλει το Niche και τον αναμενω. Φανατικος του espresso και του cappuccino κανω τα πρωτα μου βηματα ως homebaristas. Πολυ σημαντικη η συμβολη της κοινοτητας. Τωρα ειμαι σε φαση αγορας μηχανης και λοιπων παρναφελιων.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26489 times
Been thanked: 25960 times

Αλέκο μεγειά, οικονομικά δεν ήμουν για τέτοιο άλμα έτοιμος. Όταν παραλάβεις, πες μας εντυπώσεις!
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Εννοειται οτι θα ενημερωσω. Εχω διαβασει οτι ειναι ενας πολυ καλος οικιακος μυλος.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Χεριού έχω τον Porlex. Ηλεκτρικο Ascaso i2 mini. Ο Porlex έχει να χρησιμοποιηθεί χρόνια. Ακόμα κ στις διακοπές τον i2 έπαιρνα, μαζί με την Gaggia στα κουτιά τους 😂🤔. Τα τελευταία 2-3 χρόνια αλέθω όσο πιστεύω πως θα χρειαστώ κ παίρνω μαζϊ μια μπρικέτα για μόκα... Γεράματα...

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
Το greekespresso μάλλον είναι το Mensonly του καφέ...

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
Ο καφές κάτω των 18 χρειάζεται συναίνεση κηδεμόνα πχια;;;; Σε χρυσή εποχή ενηλικιώθηκα...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα,

δεν έχω δοκιμάσει αυτόν της Porlex, αλλά έχω αυτόν της Delonghi εδώ και 4-5 χρόνια (ίσως και περισσότερο). Έχω την εντύπωση πως κάτι δεν πήγε καλά με την τροποποίηση που έκανες. Με την ίδια τροποποίηση ο δικός μου μύλος στην μικρότερη ρύθμιση, κόβει υπερβολικά ψιλό τον καφέ, σαν πούδρα. Αν δεν προσέξω, μου βγάζει τον καφέ τόσο λεπτό κομμένο, που "μπουκώνει" η μηχανή την ώρα που γίνεται ο εσπρέσο. Αν αργήσει πάνω από 25 δευτερόλεπτα να βγει ο καφές (επειδή είναι υπερβολικά λεπτοκομμένος), μετά ναι, έχει γεύση σαν καμμένος. Οπότε ανεβάζω λίγο την ρύθμιση και είναι εντάξει. Δεν είμαι barista του καφέ, αλλά κάνω τουλάχιστον ο καφές που κάνω μου αρέσει.
Stelios
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

babkoug έγραψε: 23 Μαρ 2022, 17:34 Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
Το greekespresso μάλλον είναι το Mensonly του καφέ...
Φιλε Μπαμπη ειναι αδελφα σωματεια/κοινοτητες κτλ. Ξερεις και αυτοι ξεκινησαν με μηχανη, μυλο, καμια κουπα της πλακας κτλ για να μην δινουν €2-3 στα νεροπλυματα των κεφετεριων ..... και εχουν καταληξει με εξοπλισμο που ολος μαζι κανει στη χειροτερη €2000 και βαλε :hb .
Εγω ηδη ξεκινησα με μυλο των €800 και επεται συνεχεια ..... και μετα λενε για τις γυναικες οτι ειναι καταλωτικα οντα :violin:
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@AlexFocus . Αυτό δεν είναι ξεκίνημα, είναι ο τρόπος που γερνάει ο Μέρλιν. Σε δέκα χρόνια σε βλέπω με μπρικέτα και porlex. Μηχανή ποια πήρες;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Μπαμπη παμε εδω.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Με γειά σας οι μύλοι παιδιά και καλά καφεδάκια εύχομαι !!!

Αντώνη θα δεις σίγουρα διαφορά καθώς ο delonghi έχει πολύ ανομοιόμορφη άλεση λόγω σχεδίασης
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”