Σαπούνια για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38924 times
Ηλικία: 54

Savonniere du Moulin

Χρησιμοποιώ χρόνια τώρα μόνο σαπούνια με γάλα γαϊδάρας. Πρωί πριν το ξύρισμα και βράδυ πριν τον ύπνο. Δερματάκι μπεμπέ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11677 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

Σαπούνι με πρόπολη apivita, ελαιολάδου λευκό Λεσβιακή Γη.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Επειδή σχεδόν ποτέ δεν ξυρίζομαι μετά από ντουζ, πριν το ξύρισμα πλένω το πρόσωπό μου για κανά λεπτό κάνοντας μασάζ με κυκλικές κινήσεις με σαπούνι Γλυκερίνης Παπουτσάνης κίτρινο. Στο τέλος δεν το ξεβγάζω με νερό, απλά κάνω μια Κατεβασιά στο πρόσωπο με τα χέρια για να φύγουν οι πολλές πολλές σαπουνάδες κ μετά ακολουθεί το face lathering.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25953 times

Τα τελευταία 10 χρόνια περίπου, χρησιμοποιούσα το σαπούνι Καραβάκι του Παπουτσάνη για πλύσιμο (λούσιμο) κεφαλής πριν το μπάνιο με εξαιρετικά αποτελέσματα. Δυστυχώς σήμερα διαπίστωσα αλλαγή στην σύνθεση των σαπουνιών, που έγιναν vegan. Τέλος εποχής για εμένα με αυτό το σαπούνι θρύλος, πάμε για άλλα. Μην με ρωτήσει κανείς "το ότι έγινε vegan τι σε ενοχλεί" κλπ, τα θέλω με tallow όπως ήταν τόσες δεκαετίες τώρα. Από εδώ και στο εξής παίρνω μόνο tallow του Παπουτσάνη (όσο βρίσκω ακόμη γιατί την αγαπώ την εταιρεία και είναι και Ελληνική) και όταν πια δεν θα βρίσκω στροφή σε άλλη μάρκα με tallow πάντα.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13604 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Προσωπικά, χρησιμοποιώ πράσινο φυσικό σαπούνι Ελάα, εξαιρετικό και ήπιο με την επιδερμίδα του προσώπου για pre shave...
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Εμένα μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση πόσο καλό αποτέλεσμα είχε αυτό εδώ το ξενοδοχειακό σαπουνάκι. Δεν είμαι 100% βέβαιος ότι ήταν αυτό, αλλά η ίδια εταιρεία τυπώνει ό,τι θέλει ο πελάτης πάνω ως "μάρκα" σαπουνιού, οπότε είναι πιθανό να πρόκειται για το ίδιο, καθώς μοιάζει το σχήμα.

Απίθανα στυπτικό πλύσιμο προσώπου, εξαιρετικό ξύρισμα σε γένια 3 ημερών μετά, το περασμένο φθινόπωρο έγινε και το θυμάμαι ακόμα. Όπου εντοπισθή από εδώ και ομπρός, ψειρίζεται!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14351 times
Ηλικία: 54

Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ σαπούνι elina med (δώρο από αγορά ειδών φαρμακείου) και αφού το τρίψω στο πρόσωπο προσθέτω μερικές σταγόνες γλυκερίνης. Πολύ ανώτερο preshave από τα proraso που είχα δοκιμάσει και τη διαφορά την κάνει η γλυκερίνη καθώς το σαπούνι μόνο του δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Γιάννη το σύστημά σου μπορεί να εφαρμοστεί με κάθε σαπούνι. Σαπουνίζεις το πρόσωπό σου με το σαπουνάκι που θες, βάζεις δυο τρεις σταγόνες φυτικής γλυκερίνης, ψευτοξεβγάζεις τα πολλά πολλά κ είσαι κομπλέ. Με 2-3 ευρώ παίρνεις γλυκερίνη για 2+ χρόνια κ κάνεις μια καλή προεργασία κάθε φορά με άλλο άρωμα σαπουνιού. Είναι η πιο οικονομική αλλά κ αποτελεσματική λύση για όποιον δεν κάνει ντους πριν το ξύρισμα 😇. Με ρέγουλα η γλυκερίνη.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

PHOENIX ARTISAN - CUBE 2.0 EPIC SLICK SCENTLESS
Το χρησιμοποιώ μόνο για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα. Μαλακώνει τα γένια ,καθαρίζει και ενυδατώνει το δέρμα.
Φίλιππος
stefanara
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 17 Δεκ 2011, 20:22
12
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΟΑΚΑ
Has thanked: 45 times
Been thanked: 259 times
Ηλικία: 47

εχοντας λιπαρη επιδερμιδα, εχω βρει καταπληκτικο το Korres με ροδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”