Merkur 33c vs Edwin Jagger Barley

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Η μηχανη που σου προτείναν είναι μια χαρα , όμως θέλεις και λιγο διάβασμα για το υπόλοιπο Software και την προετοιμασία.
Θα σε βγαλει από περιπέτειες και αμφιβολίες .
Όλα θα πανε καλα εάν δώσεις προσοχή σε 2-3 σημεία .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Πάρε την EJ με κλειστά μάτια...

Εχω καμιά δεκαπενταριά μηχανές, κυρίως vintage Gillette (κορυφαίες θεωρώ Fatboy και Black Beauty) και τη Merkur Futur.
Πρόσφατα απέκτησα μια κεφαλή Muhle R89 (ίδια με την EJ 89) και την εφάρμοσα σε μια λαβή Ikon Shave Craft.
Συμπέρασμα: Καταπληκτική! Γλυκοξύριστη, ασφαλής, γρήγορη... Σε συγκριση πάντα με τις κορυφαίες μηχανές που προανέφερα.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Με τα τόσα εξαιρετικά που λέτε βρε παιδιά, σχεδόν έχετε πείσει κι εμένα που δεν είχα σκοπό να πάρω μηχανή! :megagrin
Αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι σε ποιά ακριβώς αναφέρεστε. Ας πούμε εδώ όλες οι DE89xxxx είναι η ίδια μηχανή με διαφορετικές λαβές; Ποιά απ' όλες θα προτείνατε; Σε σχέση με την Merkur 42c που τώρα έχω, θα δω σημαντική διαφορά; (γενικά πετυχαίνω καλά αποτελέσματα με την 42c, αλλά πρέπει να κάνω 4 περάσματα για να πετύχω "ποπό-μωρού" χωρίς ιδιαίτερους ερεθισμούς...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη στις Jagger αλλάζει μόνο το σχέδιο της λαβής. Οι κεφαλές είναι ίδιες , οπότε διαλέγεις όποια σου αρέσει σχεδιαστικά . Την 42c δεν την εχω αλλά μπορώ να πω γενικά οτι η Jagger είναι η πιο γλυκοξύριστη και αποτελεσματική μηχανή εκεί έξω. Εγω με τρία περάσματα είμαι λούξ. Παίζει όμως ρόλο και η πυκνότητα-σκληρότητα απο τα γένια του καθενός. Με feather λεπίδα η μηχανή απογειώνεται!! Η εμφάνιση και η ποιότητα της δεν νομίζω οτι χρειάζεται σχολιασμό.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Χρήστο στο παραδοσιακό ξύρισμα πολλές φορές (τις περισσότερες) ότι βολεύει τον έναν δεν βολεύει τον άλλον. Οι δύο μηχανές που αναφέρεις δεν είναι ίδιες όσον αφορά την κεφαλή. Η EJ είναι η πιο ήπια μηχανή από τις δύο, ενώ η 33 είναι λίγο πιο επιθετική. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη αλλά υπάρχει, οπότε πολλά εξαρτώνται από τα γένια σου. Εφόσον δεν έχεις καμία άλλη DE ούτε κάποια σχετική εμπειρία, εάν μπορείς πιάσε τις και τις δύο στο χέρι σου να δεις ποια σου αρέσει περισσότερο.
Εάν συγκρίνεις την EJ με την 33 πιθανώς να σε ξενίσει η λεπτή λαβή της. Σαν κεφαλή όμως θεωρώ ότι η 33 είναι καλύτερη (ξανά, YMMV). Έχε επίσης υπόψη σου ότι οι EJ φαίνεται γενικά να έχουν καλύτερο φινίρισμα. Δυστυχώς οι γερμανοί τελευταία έχουν ρίξει την ποιότητα κατασκευής.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Λοιπόν μετά από αυτά που άκουσα αποφάσισα να πάρω την Edwin Jagger!!!
Το Σάββατο θα πάω στον Πειραιά στο Well Shaved να την δω και από κοντά
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας σύντομα θα έχετε νέα μου!!!
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Εχω την εντύπωση ότι τις μηχανές του Edwin Jagger της φτιάχνει η γερμανική Muhle.
Εξ ου και είναι πανομοιότυπες οι κεφαλές των 89 και στις δύο φίρμες. Διαφέρουν οι λαβές λίγο στο ντιζάιν.
(ή συμβαίνει το αντίστροφο;)

Αν κάνω λάθος, διορθώστε...
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν κανεις λαθος Νικο, η EJ παιρνει απο την Muhle τις κεφαλες και τις επιχρωμιωνει.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

ΕJ Barley δαγκωτό!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Πήρα σήμερα την Edwin Jagger,ένα μόνο έχω να πω έκανα το καλύτερο ξύρισμα της ζωής μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας!!!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”