Simpsons Duke 3 best badger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Λοιπόν αν και άργησα κάπως , ήρθε η ώρα να πω κάποια πράγματα για το Simpsons Duke 3 best badger .
Να ξεκινήσουμε πρώτα από τα χαρακτηριστικά του . Το βάρος του είναι στα 72 γραμμάρια , το ύψος της λαβής είναι στους 4,7 πόντους , το loft 5 πόντους και το knot στα 24 mm .Η αγορά του είχε γίνει πριν από περίπου ένα χρόνο από το The executive shaving και κόστισε γύρω στα 107 ευρώ.

Εικόνα

Ήθελα ένα all around πινέλο που θα το είχα και για bowl αλλά και για face lathering . Ακόμη και τώρα που έχω καταλήξει να κάνω bowl lathering κατά 90 % δεν έχω κανένα απολύτως θέμα
Η λαβή του είναι πολύ εργονομική και βολική στο χέρι. Είναι σχετικά φαρδιά αλλά όχι τόσο φαρδιά όπως του chubby 2 ( είναι όμως λίγο ψηλότερη ).
O θύσανος είναι αρκετά πυκνός αλλά μισό κλικ λιγότερο πυκνός από τον θύσανο του Polo 8 . Για τις τρίχες τι να πει κανείς ? Η Simpsons αποτελεί μια κατηγορία από μόνη της . Πάρα πολύ μαλακές και όπως είχα αναφέρει στο review που είχα κάνει για το Polo 8 , δεν βλέπω κανέναν λόγο να δώσει κάποιος αρκετά παραπάνω χρήματα για να πάει σε ποιότητα super badger.

Εικόνα

Εδώ μια φωτογραφία μαζί με το SOC bristle και το 830 (άβρεχτο ακόμη) για να έχετε μια τάξη μεγέθους.

Εικόνα


H δημιουργία αφρού είναι τάχιστη και το πινέλο τον βγάζει κανονικά χωρίς να τον κρατάει μέσα του . Η αίσθηση στο πρόσωπο είναι απίστευτη , πραγματικό χάδι , θέλεις να κάνεις παραπανίσια περάσματα για να μην τελειώσει η απόλαυση…

Εικόνα


Εικόνα

Από σαπούνια το έχω δουλέψει μόνο με το Tabac (πριν αρκετό καιρό) και MDC , όπου και με τα δυο δούλεψε άψογα . Για τις κρέμες και τα μαλακά σαπούνια δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σχολιάσω την απόδοση του .
Απλά θέλω να σημειώσω ότι προσωπικά δεν θέλω να δουλεύω τέτοια πινέλα (και γενικά Silvertip ) με σκληρά triple mild σαπούνια . Θεωρώ ότι για τέτοια σαπούνια ιδανικά είναι τα πινέλα χοίρου και δεν είναι απαραίτητο να ¨ζορίζω¨ τα Simpsons . Αυτά πάντα ως προσωπική προτίμηση.

Εδώ μια φωτό για να δείτε (όσο γίνεται) πόσο απλώνουν οι τρίχες του θυσάνου πάνω στο πρόσωπο . Χρέη φωτογράφου έκανε η σύζυγος . Ναι ναι , καλά καταλάβατε , υπήρξαν και οι απαραίτητοι σχολιασμοί από μέρος της . :censored1

Εικόνα

Το πλήρες στέγνωμα του διαρκεί τον χειμώνα τουλάχιστον πάνω από μια μέρα λόγω του πυκνού θυσάνου . Προσωπικά το αφήνω 2 μέρες εκτός ντουλαπιού για σιγουριά .

Εν κατακλείδι ενα ποιοτικό και πανέμορφο all around πινέλο απο μια εταιρεία ορόσημο στον χώρο των πινέλων ξυρίσματος . Σίγουρα είναι ακριβό , αλλά στο χόμπι μας δεν βλέπουμε πάντα το value for money . Καμιά φορά ζητάμε το κάτι παραπάνω που θα μας αποζημιώσει και σε άλλους τομείς πέραν της λειτουργικότητας..
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μπράβο Άρη, ωραία και αναλυτική παρουσίαση !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Πληρέστατη η παρουσίαση του πινέλου Άρη και με σπέσιαλ φωτογραφικό υλικό! :-P
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

:thumbsup. :thnx
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Koρυφαίος !!!

Ζήλεψε η σύζυγος το πινέλο, έτσι ? :D
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25958 times

Επιτέλους θα πω εγώ θυμήθηκες να μας κάνεις παρουσίαση; :beah2 :megagrin

Καλορίζικο λοιπόν και καλούς αφρισμούς. Κορυφαία η Simpsons σε όλα της!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά !!
Antonis έγραψε:Επιτέλους θα πω εγώ θυμήθηκες να μας κάνεις παρουσίαση;
Το καλό πράγμα αργεί .... :beah2 :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ καλή παρουσίαση Άρη !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Πολυ ωραια παρουσιαση Αρη !! Πολυ θα ηθελα να ημουν εκει και να ακουσω τα σχολια της συζυγου. δεν πιστευω να ηταν αρνητικα μια τετοια ομορφια ε!! πρεπει να την δειχνεις :ninja_hide :megagrin
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ναι , ναι , ένας εγώ και ένας ο Μελένιος από τα στρουμφάκια ....... :lachtot :hystericalbs1
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”