Πάμε για τ'αστέρια: Λεπίδες Astra (ASS, ASP, AKP)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Τελευταία φορά που τις χρησιμοποίησα πριν κάνα μήνα όλα καλά πάντως. Δε ξέρω τι μπορεί να παίχτηκε, περίεργα πράγματα.....
Άβαταρ μέλους
VasanismenoDubai
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Ιουν 2021, 20:44
2
Has thanked: 219 times
Been thanked: 653 times

Έχω δοκιμάσει πάνω σε Μerkur Progress (σταθερή ρύθμιση και σε ίδιων ημερών γενια) την Αstra Superior Platinum παλαιας κοπης, την Αstra Superior Platinum (νεας κοπης), την Αstra Superior Stainless (Blue). Μεταξυ των τριων καλυτερα μου καθησαν οι Μπλε.. Εαν ειχα να τις καταταξω με σειρα προτιμησης θα ηταν : Astra SS, Astra SP παλια, Astra SP νεα
🇬🇷💈🐪 VASANISMENO DUBAI 🐪 💈🇬🇷
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Σήμερα αγόρασα τη συσκευασία μου με 100 ανοξείδωτες λεπίδες Astra ανώτερης ποιότητας νέας ποιότητας που παράγεται στην Ινδία.
Οι αγαπημένες μου λεπίδες.
Τις επόμενες μέρες θα σας ενημερώσω αν μου αρέσουν όσο και τα Astra από προηγούμενες παραγωγές στα εργοστάσια Gillette στη Ρωσία.
Τώρα παράγονται σε εργοστάσια Gillette στην Ινδία.

Εικόνα
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
Nassiff11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2024, 08:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 476 times
Ηλικία: 35

Μετά από δύο χρήσεις asp δεν.... Καλή δεν είναι αστορ η derby αλλά και πάλι δεν. Ίσως σε μια επιθετική μηχανή...
Ίσως σε ένα άτομο που τέτοια γένια. Για εμένα ας πούμε γλυκιά που κόβει τόσο όσο είναι η personna platinum. Δυστυχώς δεν πρόλαβα παλιές νέες μιας Κ τις πήρα πρόσφατα. Επανέρχομαι με τις μπλε σύντομα αλλά λογικά είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα εκεί για εμένα.
Η δουλειά κάνει τους άντρες!
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Στο ξύρισμα σήμερα το πρωί δοκίμασα για πρώτη φορά τη λεπίδα Astra Superior Platinum που παράγεται τώρα στην Ινδία.
Η πρώτη εντύπωση είναι ότι ο Ινδός είναι πιο οξύς και επιθετικός από τον Ρώσο.
Τουλάχιστον αυτή είναι η εντύπωση μου μετά το ξύρισμα.Τα ρωσικά astra ήταν τα αγαπημένα μου, τα βρήκα πιο γλυκά.
Παίρνω λάθος τη μορφή του ρήματος, πρέπει να χρησιμοποιήσω τον ενεστώτα γιατί ευτυχώς υπάρχουν ακόμα Ρωσικής κατασκευής Astra από το εργοστάσιο της Αγίας Πετρούπολης τριγύρω.
Δοκίμασα τη νέα λεπίδα στο απαλό ξυράφι Fatip ενάντια στους κόκκους και ένιωσα διαφορά όσον αφορά την αντίσταση στην κοπή. Εκτός από αυτό, ακόμα και με τη νέα λεπίδα απέκτησα ένα εντελώς καθαρό, απαλό ξύρισμα με κάποιο μικρό ερεθισμό, επίσης πάντα μου προκαλούσαν ελαφρά ερυθρότητα και λίγο κάψιμο.
Αυτό σημαίνει ότι η εξαιρετική ευκρίνεια δεν είναι απαραίτητα κάτι θετικό ή άνετο.
Προς το παρόν δεν μπορώ να δώσω βιαστική θετική ή αρνητική γνώμη, θα τα δοκιμάσω σε μια εβδομάδα με άλλο ξυράφι ελπίζοντας να έχω διαφορετικά αποτελέσματα.

Added in 5 hours 25 minutes :
Έγινε ένα κακό λάθος.
Ο Πακιστανός καταστηματάρχης στο Μπάρι όπου αγοράζω γενικά λεπίδες μπερδεύτηκε και μου άλλαξε λεπίδες Astra.
Μου πούλησε ένα πακέτο100 λεπίδες Astra σούπερ πλατίνα που συνήθως ονομάζονται πράσινες, αλλά είναι οι παλιές που κατασκευάζονται στη Ρωσία, αυτές που εξακολουθούν να είναι οι αγαπημένες μου.
Οι δύο ξεχωριστές συσκευασίες που μου πούλησε είναι αυτές που κατασκευάστηκαν πρόσφατα στην Ινδία και τις οποίες δοκίμασα σήμερα το πρωί.
Μου είχε πουλήσει τα δύο ινδικά πακέτα και τις εκατό ρωσικές λεπίδες, κατά λάθος είχα καταλάβει ότι το πακέτο των εκατό λεπίδων ήταν ινδικά προϊόντα ή εξηγούσε άσχημα.

Όταν το έμαθα μετά το ξύρισμα του τηλεφώνησα και του εξήγησα ότι υπήρχε παρεξήγηση ή κακή επικοινωνία μεταξύ μας.
Είμαι διπλά χαρούμενος γιατί κρατάω το κουτί με εκατό ρωσικές λεπίδες Astra , συν για να ξεπληρώσω το λάθος που μου είπε ο Πακιστανός φίλος μου ότι την επόμενη φορά που θα επιστρέψω στο μαγαζί του θα μου δώσει μερικά πακέτα Sharp Ανοξείδωτες λεπίδες για δώρο Bengals, Derby Premium, Dorco Titan και Gillette Wilkinson Sword ή Gillette Platinum.
Αργότερα, όταν το μεγάλο πακέτο των εκατό ινδικών πράσινων λεπίδων Astra είναι διαθέσιμο, θα αγοράσω κι αυτές.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”