Έρευνα για αγορά πινέλου !!!!

jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Όντας σε αναμονή της πρώτης DE (μια EJ89 από τον Γιώργο) εδώ και κάνα δίμηνο που άρχισα την ενασχόληση είμαι ένα πινέλο απο τα Bodyshop, που μου είχαν φέρει σαν δώρο. Τώρα είμαι σε αναζήτηση πινέλου. Κοιτώντας στο φόρουμ , διάβασα αρκετά , πρόσεξα τους τύπους και τις χρήσεις του κάθε πινέλου, κοιτάω και τα ξένα φόρουμ. Θα ήθελα όμως μια μικρή βοήθεια.
Σε αυτή τη φάση ενδιαφέρομαι μόνο για bowl lathering με κρέμες. Για σαπούνια δεν κοιτάω. Μετά απο κάποιο καιρό ίσως θα ασχοληθώ. Τώρα έχω μια Proraso green και μια red και θα ασχοληθω με αυτές για λίγο διάστημα. Face lathering δεν κάνω , απλά κυκλικές κινήσεις , λίγο τρύψιμο στις τρίχες και τέλος πινέλομα....Άλλο ένα κριτήριο είναι και η τιμή. Θα προτιμούσα να μην ξεφύγω πάνω απο τα 20 € . Φυσικά υπάρχουν επιλογές για ασβό και απο Hondo (χελωνίτσα!!!) σε τέτοια τιμή. Επίσης βλέπω μια προτίμηση στη Semogue και στους χοίρους της !!! Η απορία μου είναι αν τα πινέλα χοίρου , που έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερα για σαπούνια , λόγω των ιδιοτήτων τους αλλά και για face lathering , είναι καλά για το σκοπό που το θέλω εγώ. πχ το Semogue 830. OK είναι λίγο κοντή η λαβή !!! Γενικά ένα πινέλο πάνω κάτω στα 10.50 με 11 εκατοστά περίπου είναι καλό και με knot size γύρω στα 23mm.Επίσης κοιτάζω και τα συνθετικά της HJM με την black fibre που είναι και αυτό κοντά στα 20 €. Έχει περίεργη λαβή.
Ακούω προτάσεις !!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιάννης.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό στα πινέλα, πιστεύω ότι το Semogue OC, θα έκανε πολυ καλά η δουλειά που θες. Είναι λίγο ακριβότερο απο αυτό που ψάχνεις (€25) αλλά η λαβή του υπερέχει σε εργονομία και ποιότητα, καλή τόσο για bowl όσο και για face lather.

Για να δούμε τι θα πουν και οι expert των Semogue όπως ο Giannis!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παρα πολυ καλο πινελο για bowl lathering ειναι το Semogue 1250.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Γειά σου Γιάννη
Σου προτείνω τους εξής χοίρους:
-Semogue 1800 στα 14 ευρώ (και για κρέμες και για σαπούνια εάν πας εκεί κάποια στιγμή)
-Semogue 1250 στα 12 ευρώ (λιιίγο πιο μαλακό από το 1800)
-Semogue 830 στα 20 ευρώ
-Semogue 1305 στα 14 ευρώ (ίδιος θύσανος με το 830 αλλά με πιο ψηλή λαβη σαν αυτή των 1800 και 1250. Η λαβή είναι λίγο πιο ευπαθής σε χτυπήματα επειδή είναι βαμμένη)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για bowl lathering θέλεις το SOC boar, το 830 ή το 2000 αν σου αρέσουν τα μεγάλα πινέλα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ έχοντας ένα χελωνάκι ασβό, να πώ πώς άν και είναι 10 εκατοστά, χτυπάω κρέμες (και σαπούνια) σε μπολάκι,
ένα πλαστικό από το Jumbo (δεξιά κάτω στη φωτό) που μ έχει βολέψει πάρα πολύ
χωρίς να κτυπάει καθόλου στα τοιχώματα η λαβή και χωρίς καθόλου να κουράζει.
('Ανοιγμα στο χείλος 11,5 και βάθος 6 εκατοστά το μπολάκι)

Τα Pure Badger όπως τα χελωνάκια, κάνουν πολύ αφρό και εύκολα σε μπόλ,αλλά να ξέρεις, τσιμπάνε λίγο.
Αν σε ενοχλεί το τσίμπημα μήν πάρεις. (Εγώ το ευχαριστιέμαι )

Σήμερα παρήγγειλα ένα 830 από το Wellshaved, απόσο διάβασα και έψαξα νομίζω θα με βολέψει το ίδιο,
πιστεύω και σένα.
Όσοι το έχουν εδώ μιλούν με τα καλύτερα λόγια (αφού στρωθεί μετά απο αρκετά αφρίσματα/στεγνώματα, έτσι;)
Πολύ μαλακό στις άκρες αλλά και πολύ δυνατός θύσανος.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Και εγω το SOC θα σου ελεγα αν και λιγο πανω απο τα 20 ευρω η το 830
Ολα ειναι δρομος
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Κρατάμε λοιπόν το 830 και το 1305 . Το δεύτερο διάβασα για κάποια μικροπροβληματάκια για την λαβή.
Αν μου κάνει στο χέρι το 830 θα πάρω αυτό. Νώντα περιμένω εντυπώσεις !!!
Ίσως να περιμένω λίγο να δω τι θα γίνει και με το Project Men's Only 2014. Μην τελικά πάει προς πινέλο μεριά !!!!
Γιάννης
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Πάντως κοιτώντας τις διαστάσεις του πινέλου της BodyShop και βλέποντας το κράτημα , πάντα σε σχέση με το μέγεθος του χεριου-παλάμης το πινελάκι έχει ύψος λαβής κοντά στα 55 mm και συνολικό ύψος κοντά στα 105 με knot size 21 mm , θα προτιμούσα κάποιο πινέλο με λαβή κοντά στα 50+ mm , συνολικό ύψος κοντά στα 110 mm και μέγεθος knot 23-24mm. Δεν ξέρω το φοβάμαι το 830 (μέγεθος λαβής και μόνο). Θα τα δω απο κοντά στον Γιώργο μαζί με το 1305. Σιγά σιγά σκέφτομαι και το SOC !!!
Περιμένω να δω τι θα γίνει με το project , αν πάμε σε πινέλο (έχουν "πέσει" ωραίες προτάσεις) και μου ταιριάζει θα το σκεφτώ (αν και θα παίζει κοντα στα 30 €). Δεν πειράζει , θα κάνουμε μια μικρή υπέρβαση !!!!
Γιάννης
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλημέρα.

Τελικά ύστερα από ψάξιμο και πάντα βάση κριτηρίων κατέληξα σε 2 περιπτώσεις για το δεύτερο πινέλο μετά του Bodyshop που χρησιμοποιώ. Απλά θα χρειαστεί να κάνω μια μικρή υπέρβαση και να ανέβω ως τα 30 €.
1) Περίπτωση Χοίρων !!!! Πραγματικά θα σκεφτόμουν το 1305 (λόγω τιμής) , το μόνο που με χαλάει είναι το θέμα της ποιότητας της λαβής. Μάλλον καταλήγω στο Semogue SOC (αφού θα την κάνουμε ας το ευχαριστηθούμε!!!).
2)Περίπτωση ασβού!!! Εκεί που δεν το σκεφτόμουν καθόλου ,το ψάξιμο στο ebay και στα φόρουμ με οδήγησε και στην περίπτωση αγοράς πινέλου ασβού silvertip από το ebay με χαμηλότερες τιμές από τις κλασσικές μάρκες. Φυσικά μιλάω για την Frank Shaving, για την οποία έχω διαβάσει καλά reviews. Για την ακρίβεια είναι αυτό το πινέλο.
Επίσης παίζει και σαν αουτσάιντερ αυτό το πινέλο από LIOJUNY SHAVING σαν πιο φθηνή επιλογή.
Το θέμα είναι ότι το SOC με το FS έρχονται περίπου στην ίδια τιμή με τα μεταφορικά.Μιλάμε για 2 διαφορετικά πινέλα (τρίχα).
Απλά θα ήθελα μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους, για να καταλήξω κάπου. Υπενθύμιση : Χρήση : bowl lathering και κρέμες (αυτή την χρονική στιγμή, σε κάνα χρόνο ποιος ξέρει !!!)
Ευχαριστώ
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”