Valobra Unscented

Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το νέο σκληρό Valobra, στην έκδοση του Unscented.
Λόγω της υψηλής τιμής του και επειδή κατασκεύαζε τα σαπούνια Art of Shaving, περίμενα κάτι το πολύ ιδιαίτερο.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Η συσκευασία του είναι ένα κουτί από χαρτόνι, αρκετά καλόγουστο, με το λογότυπο του ιδρυτού της εταιρίας και την πόλη κατασκευής
(Virgilio Valobra Genova).
Το σαπούνι βρίσκεται σ' ένα πλαστικό κουτί, καλαίσθητο μεν με Ελληνικούς μαιάνδρους, αλλά πλαστικό.
Επέλεξα το Unscented, γιατί συνήθως σ' αυτήν την έκδοση τα σαπούνια μυρίζουν καθαριότητα, αυτό όμως μύριζε σαν βρεγμένο νοβοπάν.
Η δοκιμή έγινε με πινέλο Liojuny Silvertip, που έμεινε σε ζεστό νερό γιά δύο περίπου λεπτά. Κατόπιν άφησα την βαρύτητα να αφαιρέσει το περισσευούμενο νερό και χωρίς να το τινάξω έκανα σαπουνάδα.
Με καμιά δεκαριά στροφές η σαπουνάδα έγινε εύκολα, γρήγορα και πλούσια. Στο πρόσωπο ήταν γυαλιστερή και έμεινε σταθερή σ' όλη την διάρκεια του ξυρίσματος. Ευτυχώς δεν μύριζε έντονα νοβοπάν.
Μηχανή χρησιμοποίησα την Gillette goodwill και λεπίδα την Rapira. Η μηχανή γλίστραγε, χωρίς να σκαλώνει, αλλά και χωρίς να κάνει πατινάζ.
Μετά το ξύρισμα άφησε το δέρμα απαλό, αλλά δεν μπορώ να πω και απόλυτα ενυδατωμένο.
Από την τιμή και τις προσδοκίες που δημιούργησε η έλευσή του, δεν έμεινα ικανοποιημένος. Υπάρχουν καλλίτερα Ιταλικά:
Πλαστικό κουτί έχει και η Proraso, το Vitos στην έκδοση Unscented μυρίζει καλλίτερα και το Cella είναι σκάλες ανώτερο.
nikos.a

Άλλο ένα πολύ καλό ξύρισμα σήμερα με το εν λόγω σαπούνι. Έχω συνηθίσει το ιδιαίτερο άρωμά του, το οποίο ομολογουμένως δεν παραπέμπει σε unscented σαπούνι. Αυτό που παρατήρησα σήμερα και μου έκανε εντύπωση, είναι πως το άρωμα στο μπολάκι του μετά από ορισμένες χρήσεις και πριν βρεχτεί για το σημερινό ξύρισμα, σαν να είχε γίνει πιο δυνατό, σαν να κάνει μεγαλύτερη αίσθηση. Χωρίς βέβαια να έχει αλλάξει το άρωμα. Ίσως να ήταν και η ιδέα μου.
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

Περίεργο, αλλά εγώ δεν διακρινω κανενα αρωμα στο σαπουνι.
Ειναι πολύ καλό πάντως, αν και λίγο βαρύ στο πρόσωπο σε σχέση με το mdc
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Τα Valobra tallow είναι παραπάνω από ικανά να ανταπεξέλθουν σε οποιοδήποτε συνδυασμό μηχανής λεπίδας σε σκληρά γένια.Ακόμα και σε ξύρισμα με straight razor.Εδώ χάνει από το MWF.Κρίμα που σταμάτησε η παραγωγή τους.Τα Valobra “unscented” έχουν πολύ διακριτική μυρωδιά πικραμύγδαλο.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13603 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Το θεωρώ "βουτυράτο" σαπούνι... γενικά μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει "βαρύ" post shave παρόλο που δοκίμασα με άρωμα fougere. θα το έλεγα για αρκετά χειμωνιάτικη επιλογή για ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια τα Valobra “uncsented”.Αυτά με tallow είναι σαφώς ανώτερα από τα vegan,τα οποία έχουν άλλη υφή και δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.Αγαπημένο το Valobra stick,χειμώνα- καλοκαίρι.Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.Face lathering φυσικά,ασβός και προσθέτω νερό σταδιακά μέχρι να βγει σωστή η πυκνότητα της σαπουνάδας.Είναι για μένα το σαπούνι ξυρίσματος πρώτης επιλογής.Το χειμώνα τελείωμα με balm,το καλοκαίρι ASL.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

ήταν ένα από τα αγαπημένα μου σαπούνια, πλέον δυσεύρετα και εκτός παραγωγής αφού η εταιρεία εξαγοράστηκε από την Proraso.

Προσπάθησα να κάνω έρευνα για να βρω ένα από αυτά τα σαπούνια αλλά δεν το βρήκα
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28071 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Δεν υπάρχουν ούτε στην Ελλάδα πλέον.
Ποτέ δεν κατάλαβα για πιο λόγο η Proraso, αφού εξαγόρασε την Valobra, σταμάτησε την παραγωγή των σαπουνιών της. :confusion-shrug:
Τι λέγεται στην Ιταλία για το θέμα αυτό ?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Valobra βρίσκεις ακόμα στο κατάστημα Heldenlounge στη Γερμανία.Εδώ: https://www.heldenlounge.de/en/Shave/Sh ... -oxid.html
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

foxtrot έγραψε: 05 Φεβ 2022, 19:12 Ποτέ δεν κατάλαβα για πιο λόγο η Proraso, αφού εξαγόρασε την Valobra, σταμάτησε την παραγωγή των σαπουνιών της. :confusion-shrug:
Τι λέγεται στην Ιταλία για το θέμα αυτό ?
Από την πλευρά μου μπορώ να πω ότι τα τελευταία δύο ή τρία χρόνια επικοινώνησα αρκετές φορές με την εξυπηρέτηση πελατών του Ludovico Martelli για να ζητήσω σαπούνια ξυρίσματος Valobra και με διαβεβαίωσαν ότι θα χρειαζόταν λίγος χρόνος, αλλά θα επέστρεφαν για να τα παράγουν.
Δεν ξέρω τους λόγους για τους οποίους δεν παράγουν πλέον σαπούνι ξυρίσματος επώνυμα Valobra και στην Ιταλία οι εραστές είναι όλοι πολύ θυμωμένοι γι 'αυτό.

Τις επόμενες μέρες θα επικοινωνήσω ξανά με την εξυπηρέτηση πελατών Ludovico Martelli ρωτώντας ξανά, θα μπορώ να σας πω την απάντησή τους αργότερα. :)

Added in 1 day 7 hours 16 minutes 58 seconds:
Χθες έστειλα email στην εξυπηρέτηση πελατών Proraso και προς έκπληξή μου έχουν ήδη απαντήσει.

Η απάντησή τους ήταν ότι μετά την εξαγορά της επωνυμίας, βρίσκεται σε εξέλιξη διαδικασία αναθεώρησης της ποικιλίας και της διανομής και αυτό οδήγησε στην προσωρινή αναστολή της πώλησης των προϊόντων, προσθέτοντας ότι θα μου δώσουν περισσότερες πληροφορίες σύντομα.
Ελπίζουμε ότι αυτό σημαίνει συνέχεια στην παραγωγή του σαπουνιού ξυρίσματος Valobra και όχι οριστική διακοπή. :)
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”