Νέο μέλος απορία μηχανής.

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Τι θα ελεγες για την 34C Κωσταντινε? Εχεις καποια γνωμη? :bigsmilie
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Ανήκω στους φανατικούς της EJ89 διότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά με την 33C...
Δυστυχώς έχω ευαίσθητο δέρμα και η EJ με βοήθησε πολύ ώστε να βελτιώσω το ξύρισμά μου...

Ότι και αν διαλέξεις νομίζω πως θα σου αναβαθμίσει την εμπειρία και θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις συντομότερα το πρόβλημά σου...
Καλώς ήλθες στην παρέα μας !
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Destro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Δεκ 2013, 15:35
10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

σορρυ που απαντάω αργά παιδια σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, είδα μπόλικα βιντεάκια για το πώς πρέπει ξυρίζεσαι θα κοιτάξω και για το πώς να φτιάχνω σωστό lather αναλογία κρέμας κ νερού δηλαδή γιατί την διαδικασία την κατάλαβα.
Απο τις δύο πρώτες μηχανές που προτείνατε μ'αρεσει περισσότερο EJ DE89(βέβαια η HD είναι πιο ωραία <3 αλλά πιο ακριβή)
όσο για τα σαπούνια και τα AS λέτε να έχω πρόβλημα λόγω λιπαρότητας δέρματος;
Γιατί το AS είναι για ξηρότητα (δηλαδή λιπαίνει) και το palmolive είδα ότι έχει Aqua Stearic Acid,Potassium Chloride και η κρέμα ξυρίσματος Cella Stearic Acid και με βάση αυτό το site προκαλούν ακμή. Σκέφτηκα να πάρω αυτό αλλά δεν είναι διαθέσιμο :( υπάρχει σε κανένα άλλο μαγαζί;
το'χω βρει στο tobaccostore.gr άλλα με τα μεταφορικά πάει 15€ περίπου.

εν τέλει αποφάσισα για μηχανή, πινέλο,ξυραφάκια
δεν έχω αποφασίσει ακόμη για σαπούνι,after shave (σκέφτομαι αυτό)
το budget είναι στα 70€ ίσως βρω και παραπάνω όμως
το κακό είναι ότι θέλω να ξυριστώ την τρίτη που μας έρχεται πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να τα παραγγείλω σήμερα όλα! :eek

Υ.Γ. υπάρχει κανένα κατάστημα που να τα έχει ακόμη πιο φθηνά ; :thnx
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δύο ενστάσεις. Αν θες, για πρώτο πινέλο διάλεξε χοίρο. Προσωπική γνώμη. Semogue 1800 ας πούμε. Στην αρχή βλαστήμαγα που το πήρα. Τώρα έχει μαλακώσει απίστευτα ενώ ταυτόχρονα ο θύσσανος έχει πολύ καλή πυκνότητα.Επίσης δε μυρίζει, δε τσιμπάει
Δεύτερον, δε το γνωρίζω προσωπικά, αλλά δε μιλάνε όλοι με τα καλύτερα λόγια για τα alum block.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Destro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Δεκ 2013, 15:35
10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

γιατί όχι ασβό;
nikos.a

Για την επιδερμιδα σου καλυτερα ασβο. Οι τριχες των πινελων χοιρου ειναι αρκετα πιο σκληρες στα πρωτα 20 ξυρισματα ας πουμε και λογω των δερματικων, ειναι πιθανο να σε ενοχλει.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Γιατι με 15 ευρω παιρνεις την κατωτερη ποιοτητα ασβου ενω με το ιδιο ποσο μπορεις να παρεις εναν αξιολογο χοιρο.

Νικο το Pure Badger ειναι απιστευτα scratchy και οχι τοσο καλο για ευαισθητο δερμα (μιλαω απο εμπειρια).
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ασβο να παρεις για αρχη αφου θα ξεκινησεις και με κρεμα. Ο χοιρος θα σε απονθαρυνει και δεν θα τον ευχαριστηθεις στην αρχη. Αργοτερα με τα πιο σκληρα σαπουνια αγοραζεις και εναν χοιρο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
nikos.a

Το γνωριζω Ιασονα, οχι απο εμπειρια ομως, γιατι απο ασβο εχω μονο το SOC 2 Band. Μιλησα γενικοτερα για ασβο. Γιατι δεν κοιτας κι αυτο? Μπορει να κοστιζει τα διπλασια, αλλα ειναι Best Badger και σκεψου οτι μια φορα το παιρνεις... Η Semogue ειναι κορυφη!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Βασικά δε λέω οχι στον ασβό. Απλά προτιμώ το γουρούνι. Η semogue φτιάχνει τέτοια πινέλα που με τα λεφτά που θα δώσεις δε θα πιστεύεις πόσο καλό πινέλο πήρες. Δε μπορώ να σου πώ οτι με τον ασβό που διάλεξες θα έχεις ή δε θα έχεις το πινέλο που περιμένεις αλλά οτι σου γράφω είναι καθαρά υποκειμενική γνώμη βγαλμένη απο τα ξυρίσματα μου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”