Κοντρα ξυρισμα

Drakas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2013, 08:41
10

Καλησπερα παιδια. Εχω την εξης απορια. Οκ εχω διαβασει και εχω αρκετες παρουσιασεις και εχω και βιντεακια οπου ολα αναφερουν 2-3 περασματα με το τελευταιο περασμα κοντρα. Τοσα χρονια μου ελεγαν πως πρεπει να ξυριζομαι με την φορα που πανε τα γενια μου για να μην γυρισει η τριχα, για να γλυτωσω ερεθισμους, γιατι μετα απο καιρο αλλαζει η φορα της τριχας και βγαινουν τα γενια οπως να'ναι.
Τελικα μυθος???
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Μύθος...
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οπως τα λεει ο dgn
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν θελω να διαφωνησουμε αλλα απο την αλλη, δεν ειναι μυθος το οτι τα γενια μας μεγαλωνουν και εξελισσονται αναλογα με πολλους παραγοντες που περιλαμβανουν και τη δικη μας ξυριστικη συμπεριφορα.
Εικόνα
nikos.a

Αυτο που λεει ο herco ειναι αληθεια. Τα χαρακτηριστικα των τριχων μας, εχουν αμεση σχεση με την ξυριστικη μας συμπεριφορα. Παντως, ποτε μου δεν επιδιωξα BSS, δεν ειναι κατι που μου κανει αισθηση. Καλυτερα συχνα ξυρισματα, παρα εντονη καταπονηση της τριχας και ως συνεπεια και της επιδερμιδας...
Drakas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2013, 08:41
10

Εμμμ ναι δεν ξερω καν τι ειναι το BSS χαχαχα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25955 times

Εγώ θα πω και σε σένα φίλε μου, αυτό που λέω πάντα. Αφού βρεις τα πατήματά σου από τεχνική και εξοπλισμό, αν δεις και δεν σου αρέσει το κόντρα, απλά μην το κάνεις. Κάνουμε ότι μας δίνει ευχαρίστηση και όχι κάτι επειδή "πρέπει".

Από εκεί και πέρα στο ερώτημά σου, όλα είναι θέμα δέρματος και προτιμήσεων. Εμένα ποτέ το κόντρα (που το κάνω πολλά χρόνια τώρα) δεν μου δημιουργούσε πρόβλημα και επιπλέον μου άρεσε και πάρα πολύ. Σε άλλους (πχ ο Απόστολος) δεν μπορεί ούτε να το σκεφτεί.

Δοκιμάζεις λοιπόν να δεις αν αντέχει το δέρμα σου και αν σου αρέσει και αποφασίζεις.
nikos.a

Baby Smooth Shave= BSS
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για την ακρίβεια, είναι BBS=Baby Butt Smooth.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Baby Butt Smooth Shave. To εχω δει και BSS. Το χρησιμοποιω ετσι κι εγω λοιπον, για να το ξεχωριζω κιολας απο την εταιρια αναβαθμισεων...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”