Κοντρα ξυρισμα

Άβαταρ μέλους
badekas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2021, 16:44
2
Has thanked: 138 times
Been thanked: 1913 times
Ηλικία: 42

Νιωθω πως το κανω ψυχαναγκαστικα, ομως με ευχαριστεί το αποτελεσμα.. κανω δυο χερια και μετα μερεμετια μεχρι να νιωσω οτι δε γρατσουναει πουθενα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Και για μένα, ξούρα χωρίς bss δεν αξίζει, κι αυτό επιτυγχάνεται ΜΟΝΟ κόντρα. Αν δε σε νοιάζει το bss, παίρνεις μία ηλεκτρική, ή κόβεις wtg με ένα μονό πλαστικό ξυραφάκι και τέλειωσες. Κανένας κόπος, κανένα ψάξιμο.

Η μαγεία του Π.Ξ. είναι ότι σε αφήνει να πας πολύ παρακάτω σε βαθύτητα ξούρας, χωρίς να θυσιάζεις (κυριολεκτικά) αίμα και ιδρώτα, με μία οικονομική επιβάρυνση ενδεχομένως επιπλέον (δεν προσπαθώ να ξύσω πληγές :D ).

Θυμάμαι πχ πριν κάνα δίμηνο με μία asco πορτοκαλί που, μετά από 2 χέρια (wtg-atg) και μισό διορθωτικό atg δεν γρατζούναγε πουθενά το πρόσωπο, ούτε σε κόντρα αφή, και δεν με είχε ενοχλήσει σχεδόν καθόλου το ξύρισμα. Έπιανα πηγούνι και μάγουλα διαρκώς, με κορόιδευαν οι παρέες. Για μένα αυτή είναι η απόλυτη ξυριστική επιδίωξη και αποτέλεσμα. Προκειμένου να το πετύχω, αφήνω και 2-3-4 μέρες ενδιάμεσης αγρανάπαυσης όταν βλέπω ότι το δέρμα τσινάει.

Για να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα με το 4λέπιδο όταν ήμουν φαντάρος, έπρεπε να σφαχτώ σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, εξαρτημένο από την πυκνότητα υπηρεσιών (και άρα ξυρισμάτων). Αν δεν ήμουν υπέρβυσμα και ήθελα καθημερινό ξύρισμα, αντί 2-3 φορές τη βδομάδα, θα ήμουν μονίμως σε μαύρα χάλια.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Dear mbakurin, πράγματι ζούμε για το BBS, άλλως dolphin smooth αν κάποιος υπερ-ορθός πολιτικά θεωρεί ότι ο όρος BB ακούγεται 'κάπως'. (Χιούμορ κάνω κύριοι, μην αρχίσουμε σχόλια τώρα)

Όταν λοιπόν έρθει η ευλογημένη ώρα να ξεφορτωθείς την Φέδερ Πόπιουλαρ (ουφ πια με δαύτη) και αναβαθμιστείς σε κάτι πιο στιβαρό και αποτελεσματικό, π.χ. μια Blackbird, Rocca θα διαπιστώσεις ότι με την κατάλληλη λεπίδα, σαπούνι και τεχνική, το ποθούμενο δύναται να επέλθει και χωρίς κόντρα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Στο δικό μου πρόσωπο πάντως με τα πυκνά και πολύ σκληρά γένια που βγαίνουν σε 30 διαφορετικές κατευθύνσεις δεν νομίζω ότι το BBS είναι εφικτό χωρίς κόντρα.
Ξυρίζομαι συστηματικά με την iKon Tech η οποία είναι ΠΟΛΥ αποδοτική μηχανή αλλά πραγματικό BBS (ήτοι να νοιώθεις το δέρμα μάρμαρο παντού και προς όλες τις κατευθύνσεις όσο κι αν το πιέσεις ή το τραβήξεις) παίρνω μόνο με κόντρα. Πάντα φυσικά ισχύει το YMMV / ΠΟΚ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Vavous έγραψε: 27 Ιούλ 2021, 06:27 Dear mbakurin, πράγματι ζούμε για το BBS, άλλως dolphin smooth αν κάποιος υπερ-ορθός πολιτικά θεωρεί ότι ο όρος BB ακούγεται 'κάπως'. (Χιούμορ κάνω κύριοι, μην αρχίσουμε σχόλια τώρα)

Όταν λοιπόν έρθει η ευλογημένη ώρα να ξεφορτωθείς την Φέδερ Πόπιουλαρ (ουφ πια με δαύτη) και αναβαθμιστείς σε κάτι πιο στιβαρό και αποτελεσματικό, π.χ. μια Blackbird, Rocca θα διαπιστώσεις ότι με την κατάλληλη λεπίδα, σαπούνι και τεχνική, το ποθούμενο δύναται να επέλθει και χωρίς κόντρα.
Ο Βασιλεύς απώθανε (popular), ζήτω ο Βασιλεύς (L6) ! Σήμερα πρωί - πρωί με την αυγούλα παρέλαβα.

Όσον αφορά το dolphin smooth αποτέλεσμα, ισχύει θαρρώ κι εδώ το ymmv. Τρανό παράδειγμα, ο αδερφός μου (μελαχρινός, κατσαρομάλλης, άραψ) vs εγώ (καστανόξανθος, τρίχα - πρόκα, ασπρουλιάρης). Τα γένια του δε μεγαλώνουν τόσο γρήγορα, δεν είναι τόσο αιχμηρά και με 1 χέρι wtg - 1 xtg, έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τις διπλές και τριπλές κόντρες που κάνω εγώ.

Και το γεγονός, σε πείσμα της τριχοφυΐας του, που είναι ασύγκριτα πυκνότερη και πληρέστερη της δικής μου. Άρα τείνω να συμπεράνω πως η ποιότητα - συχνότητα με την οποία επιτυγχάνει κανείς το σκοπό, είναι μία συνάρτηση τρίχας και δέρματος που δεν έχω κατανοήσει ακριβώς ακόμα, αλλά νομίζω έχω μυριστεί επαρκώς.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Δεκτόν και πάω πάσο κύριοι. Είμαι από τους τυχερούς με κανονικό δέρμα και τρίχα οπότε κάθε πρωί έχω ββς χωρίς κόντρα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Γάμπα νεαράς ενζενύ...
Τί πιό Smooth-Velvet;;;;;;;
:D }:D :D
poseidon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2021, 06:57
2
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 31

Σαν την απολέπιση της κόντρας δεν υπάρχει. Ομολογώ ότι σχετικό BBS, ίσως μπορεί να επιτευχθεί με κάποιο έξτρα πλάγιο πέρασμα, αλλά το καταραμένο το πηγούνι δεν καθαρίζει με τίποτα χωρίς.
Σε ξύρισμα πάντως χωρίς κόντρα δεν νιώθω το δέρμα τόσο καινούριο και φρέσκο!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά παλαιότερα απαντώντας σε ένα μέλος μας, εδώ είχα γράψει κάποια tips που νομίζω πως βοηθούν στην κατανόηση της
συγκεκριμένης τεχνικής, που αφορά κυρίως το πέρασμα (ATG) κοινός κόντρα.

Τώρα όσον αφορά το επιθυμητό μας αποτέλεσμα που είναι για ολίγους και ονομάζεται BBS (όχι οι ζάντες). :D

Άλλο όμως είναι το BBS και άλλο το DFS να μην τα μπερδεύουμε, να προσθέσω ότι, το BBS έρχεται μετά από πολύ κόπο και "πόνο" κάποιες φορές.

Επιτυγχάνεται δε με τα πολλαπλά περάσματα, και δεν εννοώ τα κατά μέρους, επιμένοντας δηλαδή σε ένα σημείο, αυτό λέγεται buffing που αν το
παρακάνεις θα σου σου δώσει ανεπιθύμητα αποτελέσματα.

Αν δεν γίνει η εφαρμογή του περάσματος (ATG) aka κόντρα, BBS δεν θα χαϊδέψεις, ξεχνάς την γάμπα νεαράς ενζενύ που λέει και ο Νώντας.
Ξύρισμα χωρίς κόντρα στην φορά τις τρίχας και BBS δεν γίνεται, με την καμία όμως, είναι μία αυταπάτη που βασίζεται στο πως χαϊδεύεις το δέρμα.

Αν πχ: χαϊδέψεις το πρόσωπο με την φόρα της τρίχας (WTG) ή και παράλληλα με αυτήν (XTG) θα αισθάνεσαι BBS, αν έχεις κάνει καλή δουλειά, στα
(2 pass) αν όμως χαϊδέψεις το πρόσωπο κόντρα στην φορά της τρίχας, θα αισθανθείς αυτό που ονομάζω εγώ grit, και βέβαια το αν είναι 800 ή 1000 grit
αυτό πάντα θα εξαρτάται από το πόσο καλή δουλειά έκανες στα (χ) προηγούμενα περάσματα σου.

Τώρα στο ερώτημα που όλους μας απασχολεί, να ξυρίζομαι κόντρα ή όχι;

Αυτό παιδιά μπορεί να το απαντήσει μόνο ο καθένας μας ξεχωριστά, και κανείς άλλος, εφόσον είμαστε όλοι ξεχωριστοί, σε περιοχές όπως το
μουστάκι και ο λαιμός για κάποιους είναι απαγορευτικό, άλλοι πάλι του δίνουν και καταλαβαίνει, το πως το θέλει ή το αντιλαμβάνεται κάποιος
αλλάζει, και οι παράγοντες της εξίσωσης είναι πολλοί, οπότε σαφής απάντηση εδώ δεν υπάρχει, ότι σε ευχαριστεί και σου αρέσει, αυτό μετράει.

Η συγκεκριμένη τεχνική που χρησιμοποιούμε στην κόντρα διαφέρει από όλα τα άλλα περάσματα, και είναι το πέρασμα που θα δοκιμαστεί η τεχνική εμπειρία που έχει αναπτύξει και εφαρμόζει ο καθένας μας, με τελικό αποδέκτη το δέρμα μας, πολλές DE και SE που ήρθαν στα χέρια μου και τις δοκίμασα, απέτυχαν παταγωδώς σε αυτόν τον τομέα, έτσι και δόθηκαν ή πουλήθηκαν, η κόντρα έχει τα θετικά της αλλά και πολλά αρνητικά.

Μεγαλύτερη σημασία φρονώ πως έχει στο να ξυρίζεται κάποιος, έτσι πιστεύω ακράδαντα πως, το BBS ή το DFS είναι και αυτά μία προσωπική επιλογή του καθενός μας, όπως και τα περισσότερα σε αυτήν την μάταιη ζωή, ότι λοιπόν σε ευχαριστεί και το απολαμβάνεις, το κρατάς, απλά πράγματα αποτελούν την τέχνη της ζωής...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Αντώνη μου, μέχρι κάποιο σημείο καλά τα λες αλλά το γενικό σου συμπέρασμα "Ξύρισμα χωρίς κόντρα στην φορά τις τρίχας και BBS δεν γίνεται, με την καμία όμως, είναι μία αυταπάτη που βασίζεται στο πως χαϊδεύεις το δέρμα." στην περίπτωσή μου δεν ισχύει και σίγουρα ούτε για κάποιους άλλους.

Μια χαρά BBS παίρνω κάθε πρωί χωρίς κόντρα. Τέσσερα περασματάκια -τρία WTG και ένα XTG- με μια από τις αγαπημένες μου μηχανές (Blackbird, Mongoose, Stando Eagle, όχι με τις άλλες) και το μαγουλάκι μου θα το ζήλευε κάθε φρεσκοξυρισμένη ενζενύ. :)

Γνωρίζω και τη διαφορά με το DFS. Σηκώνω όμως τα χέρια ψηλά με τους όρους DFS+ και DFS++ που διαβάζω στα Αγγλοσαξονικά φόρα. Επίσης, μου φαίνεται πως έχω πια και κάποια εμπειρία στο ΠΞ οπότε μάλλον δεν αυταπατώμαι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”