Ένας αντίλογος

nikos.a

Cella: Cocos Nucifera Oil, Tallow, Stearic Acid, Potassium Hydroxyde, Sodium Hydroxide, Aqua, Potassium Carbonate, Parfum.
Gillette Series Shaving Gel: Water, Palmitic Acid, Isobutane, Triethanolamine, Laureth 23, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Aloe Vera (Aloe Barbadensis) Leaf Juice, Cetearyl Alcohol, Dimethicone Crosspolymer, Propane, Fragrance, Nonoxynol 9, Phenyltrimethicone, Glycerin, PEG 150 Distearate, Cyclomethicone, Butane, Quaternium 15, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, BHT, Cetyl Hydoxyethylcellulose.
Φορτωμενα και τα δυο ε? Τι 8, τι 23... Kι εδω κολλαει το δεν ξερω ποσο το καταλαβαινεις αυτο, νομιζω δεν χρειαζεται να εισαι τερας ευφυιας ουτε να ανηκεις σε καποιο ινστιτουτο υγειας. Κανε αναζητηση το καθενα, μαθε τι ειναι, μην τα περιμενεις κι ολα στο πιατο. Το εκανα πολυ καιρο πριν για μενα, γιατι κι αυτο ηταν ενας λογος παραπανω να ασχοληθω με το π.ξ., περαν της προσωπικης μου ευχαριστησης. Απο εκει και περα κανε ο,τι θες. Ειλικρινα, μου ειναι τελειως αδιαφορο να προσπαθω να πεισω καποιον που δεν νιωθει τα αυτονοητα. Αν αισθανοσουν την αναγκη του και εισαι ευαισθητος, καλα εκανες και πηρες υπογλωσσιο.
Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Αλέξη μα αυτό σου λέω· ότι δεν ειρωνεύτηκα. Γι΄αυτό και βάζω τα εμοτικονς κατα σειρά. Αυτά που "ακούγονται" ως ειρωνίες απλώς μιλάω σε "σοβαρό" τόνο για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Δεν ειρωνεύτηκα.

Γενικά προσπαθώ να τηρώ μια χαλαρή στάση στις συζητήσεις στα φόρα.

Νίκο τα νούμερα που αναφέρεις δεν λενε και πολλά. Ακόμα και 2 συστατικά μπορούν να σε βλάψουν.
Οπότε ακόμα και 8 συστατικά μπορούν να είναι επιβλαβή.

Σε ευχαριστώ όμως.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10571
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26494 times
Been thanked: 25973 times

Θα παρακαλέσω να σταματήσουν οι διαφωνίες επί προσωπικού. Το χόμπυ μας κάνουμε όλοι εδώ μέσα και είναι κάτι που πρέπει να μας χαλαρώνει και όχι να μας τσιτώνει. Ότι έχει να πει ο καθένας ευχαρίστως να ακουστεί, χωρίς γενικεύσεις και έριδες.

:thnx
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα φίλε Swimmer. Nα σου πώ την αλήθεια όταν πρωτοδιάβασα το post σου και έγραψες πως έχεις παράπονα, αυθαίρετα συμπέρανα πως θα ήταν οικονομικής φύσεως. Να πείς πχ ρε παιδιά λέμε οικονομικότερο το π.ξ. και έχω ξεπαραδιαστεί ν'αγοράζω σαπούνια. Γιατί στο γράφω τώρα αυτο.
Ο καθένας μας ξεκίνησε αυτό το χόμπυ και το έκανε καθημερινή απόλαυση ορμώμενος απο κάτι.Άλλος είχε βαρεθεί τη φαρμακίλα των τζελ και των αφρών, άλλος υπέφερε απο ερεθισμούς, άλλος ήθελε να "επιστρέψει" στις παλιές αναμνήσεις. Θυμήσου, εσύ γιατί μπήκες στο κόπο ?
Θα σε συμβούλευα να κάνεις τα εξής.Φιλικά παντα!
Πήγαινε σε έναν κουρέα και ρώτησε τον.Μάστορα πως πρέπει να ξυρίζομαι γιατί κάθε φορά στη κόντρα σφάζομαι.Έτσι την είχα πατήσει και γω στην αρχή.Ο λαιμός μου ήταν γεμάτος πληγούλες μέχρι που για καλή μου τύχη βρέθηκε ένας φίλος κουρέας μπροστά μου και μου άνοιξε τα μάτια.Δεν είναι ούτε κακό ούτε ντροπή.Νόμιζα πως ξέρω τη φορά των τριχών μου και πως πρέπει να κατευθύνω τη μηχανή.Τα πράγματα όμως δεν είναι όπως εύκολα φαίνονται στο youtube.Δε φανταζόμουν πως με μία απλή κίνηση θα μεταμορφωνόταν το ξύρισμα μου τόσο προς το καλύτερο.
Επίσης, πάρε σαπούνια και κρέμες και δοκίμασε.Βάλε τον εαυτό σου στο τριπάκι των αρωμάτων.Κανείς δε θέλει να ξυρίζεται σε μισή ώρα, προσωπικά χρειάζομαι το πολύ 15 λεπτά, αλλά δεν είναι πολύ ωραίο, μετά απο το ζεστό σου ντουζ, να έχεις την επιλογή ανάμεσα απο μερικά μοσχομυρωδάτα σαπούνια?
Φυσικά σε πολλές αγορές σου θα λαθέψεις. Εδώ το φόρουμ θα "δουλέψει" για σένα.Το δικό σου καρβουνάκι, το δικό μου διαμαντάκι...και τ'αντίστροφο.
Κάτι ακόμα.Τα s.r. θέλουν περάσματα.Δυστυχώς!Με ένα πέρασμα όπως με τα συστημικά δε ξυρίζεσαι σωστά.Σ'αυτό θα σε βοηθήσουν δύο πράγματα.Τ'αρώματα των σαπουνιών και η απόλαυση του facelathering, και δεύτερον το καθημερινό ξύρισμα.Νομίζω καλύτερα κάθε μέρα και δύο περάσματα παρά πιό αραιά και να θες περισσότερα.Η δεύτερη φορά που κάνω facelathering είναι σαφώς απολαυστικότερη απο τη πρώτη.
Ελπίζω να κατάλαβες το τρόπο σκέψης μου και να βοηθηθείς.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Όταν πρωτοξεκίνησα με το π.ξ (είχα κάνει 2-3 ξυρίσματα) το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να χαρίσω αφρούς και ανταλλακτικά για να μην ξαναγυρίσω ποτέ πίσω. Ο λόγος που το έκανα είναι ότι ήθελα να προσπαθώ να βελτιώσω την τεχνική μου και να μην βρω αφορμή να τα παρατήσω εύκολα. Στην αρχή εννοείται δεν είχα τα αποτελέσματα που έχω τώρα, αλλά με πείσμα, προσπάθεια και υπομονή τωρα παίρνω ένα εξαιρετικό ξύρισμα που ποτέ δεν είχα φανταστεί.
Ξόδεψα χρόνο και χρήμα για να δοκιμάσω, να πειραματιστώ, διάβασα άρθρα, τεχνικές-κολπα, είδα βίντεο, αγόρασα μηχανές, έκατσα σκέφτηκα τι μπορεί να κάνω λάθος ή τι μπορώ να βελτιώσω. Είδα/διάβασα πως ξυρίζονταν οι παππούδες μας και βρήκα ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης, αυθεντικό και παραδοσιακό που με μάγεψε.
Ο καθένας μας κρίνει και αποφασίζει σύμφωνα με χιλιους δυο παράγοντες για το άν θα συνεχίσει το π.ξ ή όχι αν το βολεύει ή όχι αν το πρόσωπο του το δέχεται και δεν το ερεθίζει και πολλούς άλλους.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Παντως ακομα και για πλακα που δοκιμασα να αλλαξω καποια στιγμη ΜΟΝΟ τη μηχανη και αντι για double edge safety razor χρησιμοποιησα την παλια μου gillette fusion κρατωντας ομως ολα τα υπολοιπα του ΠΞ διαπιστωσα οτι ηταν τελειως διαφορετικο το πραγμα.
Βεβαια για να πω την αληθεια ξυριστηκα πιο γρηγορα χωρις τον φοβο να κοπω αλλα οπως και να εχει μια καλη προετοιμασια και ενα καλο σαπουνι δεν συγκρινονται με τιποτα με εναν απλο αφρο.
Τωρα για αυτους που λενε οτι αλλαζοντας σε SR απαλλαχτηκαν απο ερεθισμους και τριχες που γυριζουν μεσα μαλλον θα ξερουν καλυτερα την επιδερμιδα τους και τους πιστευω αλλα σε μενα δεν συνεβαινε με τα πολυλεπιδα ευτυχως.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3685 times
Been thanked: 3408 times

Σήμερα, εν μέσω δοκιμών λεπίδων, ξυρίστηκα με το bic one που ξυριζόμουν αρκετά συχνά. Τη σαβέτα την παρόπλισα μετά από χρόνια ξυρίσματος με αυτή (από παιδί!), παλιά είχα και ξυράφια. Τα πέταξε η γιαγιά όταν έλειπα καιρό από το πατρικό για να μην παιδεύομαι με λουριά και πέτρες (ας μην τα θυμάμαι αυτά και τρελαίνομαι). Προτιμώ την «ευκολία» πια χωρίς να προσέχω μην ξεχαστώ κτλ. DE δεν είχα ποτέ και απέκτησα διαβάζοντας σας για πολύ πολύ καιρό. Νομίζω ότι οι DE είναι μια μέση οδός. Ακόμη μπήκα στη διαδικασία ανάβαθης του εξοπλισμού (σαπούνια, πινέλα, asl).

Στα του bic one τώρα. Καλό γύρισμα γενικά, εύκολο, καμία ανησυχία για τη γωνία και ιδανικό μήκος λαβής για μένα. Βέβαια μου έβγαλε μια αίσθηση ταχύτητας και όχι την γλυκύτητα μιας καλής και ποιοτικής λεπίδας. Μετά από δοκιμές (όχι όσες κάνουν πολλοί από τους συνοδοιπόρους εδώ) θεωρώ ότι κυρίαρχο ρόλο παίζει ο εξοπλισμός, το καλό σαπούνι και η προετοιμασία.

Νομίζω ότι θα ζώ ανάμεσα σε όλους τους κόσμους (σαβέτα, DE, μιας χρήσης). Σκέφτομαι να ξαναπάρω ξυράφια και εξοπλισμό αλλά με φοβίζει μήπως είναι κατώτερα των παλιών που είχα. Οι DE όμως με έχουν κερδίσει ως η επιτομή της ευκολίας, της παραδοσιακής επιλογής και της ποιότητας στο ξύρισμα. Προσπαθώ βέβαια να συγκρατηθώ (όσο μπορώ εδώ μέσα που μπαίνω 8) ) γιατί η εναλλαγή μηχανών σε απομακρύνει κατά τη γνώμη μου από την εκμάθηση της κάθε μηχανής που έχεις. Ωραίες οι σειρήνες, τα νέα μοντέλα κτλ. αλλά πιστεύω ψάχνουμε το τέλειο και τελικά δεν το βρίσκουμε πουθενά.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 21 ώρες 12 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Ενημέρωση! Έχω γενικά θέμα με τους ερεθισμούς ιδιαίτερα κοντά στο λαιμό. Μετά την επιστροφή στο μιας χρήσης τσουπ, έκαναν εντονότερη την εμφάνισή τους. Σήμερα πάντως είπα, με γένια 2 ημερών (τώρα πια δεν κρατιόμαστε, πρέπει να δοκιμάσουμε ένα σωρό λεπίδες που έχουμε πάρει και συνδυασμούς), να δώσω τη σκυτάλη στην R41. Όπως και να το κάνεις άλλη η αίσθηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”