Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:hau6 Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Stefanos έγραψε:Ειναι σα να οδηγουσες Zastava και το επομενο σου αμαξι να ειναι Μαζερατι!
Έπρεπε να το βάλω στα ανέκδοτα ίσως. Είναι απίστευτο, δείτε το!

[youtube][/youtube]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

stavros έγραψε: ειναι βαρια με χοντρη κεφαλη που την κανει δυσχρηστη κατω απο τη μυτη,ασε που αμα βραχει γλυστραει σαν το χελι,αλλα κανει κορυφαια ξυρισματα.Οι ρυθμισεις ειναι πολυ καλες,πανω απο το δυο ειναι για γενια πολλων ημερων,και θελει προσοχη γιατι σφαζει
Κάτω από τη μύτη , στην παρούσα φάση , δεν έχω πρόβλημα γιατί ... έχω μύστακα !!!!!!
Οπότε στο 1 , είναι μια χαρά να υποθέσω για καθημερινά ξυρίσματα;
Βλέπω και μια άλλη , που στα περισσότερα sites είναι για την ώρα out of stock,
με πλαστικό επιλογέα ρυθμίσεων στην άκρη της λαβής , η οποία προφανώς είναι ρυθμιζόμενη.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε: [...]
2ον, εκτος της Futur υπαρχουν και οι Progress, με δυο μηκη λαβης, αλλα και οι Vision, ολες απο τον οικο της Merkur, οποτε δεν ειναι "ολες". [...]

Φιλικα
Στεφος

google it...
Εικόνα
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Πιστευω ολες οι ρυθμιζομενες της merkur αξιζουν τον κοπο,αν μενεις βεβαια Αθηνα κανε τον κοπο να περασεις απο του τσομπαρη μαρνης 47 να τις δεις απο κοντα ,να τις ζυγισεις στο χερι σου, και οποια σου κανει κλικ παρτηνα.Οσο για αυτο που λεει ο Στεφανος δεν πιστευω οτι ειναι απολυτο,καμια φορα αν δε πεσεις στα βαθια δεν μαθαινεις να κολυμπας.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Με βάση όσα γράφτηκαν μέχρι τώρα , σε πιο κοντινό σημείο στο ξυράφι φθάνει η κάτω μπάρα στην slim progress adjustable .Αυτή με τον πλαστικό επιλογέα :
Εικόνα

Σωστά;
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω θα συμφωνησω με τον Στεφανο η future θελει σεβασμο , δεν ειναι επικυνδινη στο 1-2 απλα εχω την εντυπωση οτι κανει ποιο τραχυ ξυρισμα η 34C ειναι ποιο ντελικατη και στον χειρισμο ειναι ευκολοτερη.
Η future μπορει να συγκριθει με straight razor με το τελευταιο να κανει παραδοξως ποιο στρωτο ξυρισμα .

Εχει καποιος αποψη για συγκριση μεταξυ open comb και future , σκεπτομαι την αγορα μιας open μηπως
ομωs ειναι υπερβολη αφου εχω straight και future ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

hero έγραψε:Η future μπορει να συγκριθει με straight razor με το τελευταιο να κανει παραδοξως ποιο στρωτο ξυρισμα .
Δεν είναι παράδοξο. όταν η επιθετικότητα είναι υψηλή, η δυνατότητα που σου δίνει το straight να κινηθείς στις μοίρες, τις γωνίες που θέλεις εσύ, καθώς και το τέντωμα όσο θέλεις φέρνει καλύτερα αποτελέσματα.
Εγώ π.χ. με την Progress σε μεγάλη σκάλα πάντα είχα ερεθισμούς και κοψίματα με το straight όχι.
hero έγραψε:Εχει καποιος αποψη για συγκριση μεταξυ open comb και future , σκεπτομαι την αγορα μιας open μηπως
ομωs ειναι υπερβολη αφου εχω straight και future ?
όχι δεν είναι υπεροβολή είναι κατι διαφορετικό και αξίζει να το έχεις στη συλλογή σου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Στεφανε, την αποψη σου σχετικα με open vs futur ?
:danke
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Apostolos έγραψε:Εγώ π.χ. με την Progress σε μεγάλη σκάλα πάντα είχα ερεθισμούς και κοψίματα με το straight όχι.
Απόστολε σε γενικές γραμμές είσαι ευχαριστημένος απο την progress ? (είναι μία απο τις επιλογές που σκέφτομαι για νέα μηχανή! (http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... =40#p10059)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”